UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
07.09.2015 17:29

Чи готові партії розкрити інформацію про своє майно та спонсорів?

Політичний консультант, стратегування кампаній

Через небажання окремих парламентських сил публікувати інформацію про майно, яке є в розпорядженні партій, прийняття законопроекту №2123а «Щодо запобігання і протидії політичній корупції» під загрозою зриву.

Цей законопроект передбачає запровадження державного фінансування політичних партій і одночасне радикальне підвищення прозорості усіх коштів та майна, що належать партіям.

Розгляд законопроекту може бути відкладений на невизначений термін, а в разі його виставлення на голосування, існують значні ризики провалення голосування. Цілі фракції та групи, які прийняли рішення саботувати прийняття цього важливого антикорупційного законопроекту.

Голосування за законопроект в першому читанні відбулося напередодні подачі звітів до міжнародних кредиторів та Європейського Союзу щодо виконання антикорупційної стратегії та плану дій з візової лібералізації. Саме в цей час голосування відбулося і для того, щоб показати іноземним партнерам наші наміри в боротьбі з корупцією. Мовляв, подивіться, як добре ми працюємо у цьому напрямку. Проте чи будуть доведені ці наміри до кінця залежить вже в першу чергу від громадськості і того, наскільки сильний тиск вона зможе чинити на депутатів.

На початку серпня законопроект направили на експертизу до Венеціанської комісії і в найближчому майбутньому має надійти офіційна позиція комісії з приводу тексту законопроекту. Очікується, що вже за півтори тижні представники Венеціанської комісії, ГРЕКО та інші уповноважені особи міжнародних інституцій представлять депутатам свої письмові рекомендації щодо голосування за законопроект.

На прийняття закону у депутатів є від сили місяць. Протягом вересня в Україні перебуватиме і місія Європейського Союзу, яка вивчатиме поступ України у справі запровадження безвізового режиму. Запровадження державного фінансування партій включене в план дій з візової лібералізації, а відтак влада муситиме пояснювати міжнародним аудиторам, чому досі не прийнято законопроект. І це шанс для громадськості дотиснути депутатів, щоб обіцяні антикорупційні реформи були продовжені, а закон був прийнятий ще у вересені, поки місія ЄС ще не покинула Україну. Врешті, за прийняття законопроекту ще до початку жовтня виступає і Міністерство Юстиції.

Час лишається мало, адже законопроект ще має пройти ухвалення на комітеті і пройти етап внесення поправок. На думку експертів, перед голосуванням  у другому читанні до законопроекту доцільно внести близько 20 поправок, які, здебільшого, уточнюють окремі положення і ще більше мінімізують корупційні ризики. Ці поправки покликані уточнити законопроект та заповнити усі можливі законодавчі прогалини. Зокрема, через правки експерти пропонують заборонити фінансування партій державними та комунальними підприємствами, компаніями, що належать іноземним громадянам, визначити чіткі критерії відбору аудиторських фірм для перевірки партій тощо.

В ході роботи над правками експерти Центру політичних студій та аналітики провели ряд круглих столів, консультації з десятками експертів з усієї України і врахували усі висловлені зауваження. За словами експертів, ці поправки не змінюють по суті, але підсилюють його текст. 

Сьогодні, після 20 років контролю олігархів над українською політикою, країна може нарешті позбутися згубної практики купування та продажу партій багатіям. Вимагайте у партій та своїх мажоритарників підтримати законопроект №2123а «Щодо запобігання та протидії політичній корупції». Другого шансу на очищення української політики може вже не бути. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]