Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.05.2014 19:26

Failed State Ukraine - За крок до провалу

Політолог

Останні кілька місяців все суспільство сконцентровано на діяльності нового Уряду. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та його команда міністрів взяли курс на проведення складних та необхідних реформ не дивлячись на ускладнення внутрішньо- та зовнішньо-політични

Останні кілька місяців все суспільство сконцентровано на діяльності нового Уряду. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та його команда міністрів взяли курс на проведення складних та необхідних реформ не дивлячись на ускладнення внутрішньо- та зовнішньо-політичних умов.

З кожним днем невирішених проблем стає все більше

Від першого дня свого призначення Уряд Яценюка отримав букет важливих політичних, економічних,соціальних та адміністративних проблем. На додачу до цього списку «дружня» країна захопила територію АР Крим, ініціювала та підтримує сепаратистські дії на сході та півдні України.

Засідання уряду А.Яценюка.jpg


Для чіткішого розуміння політичних процесів та їх наслідків можна скористатись інструментами одним яких є Індекс неспроможних держав (FailedStatesIndex, що здійснюється The Fund of Peace).Так, відповідно до світового Індексу неспроможних держав Україна у 2013 році зайняла 117 місце, що означає перехідний стан та деякі загрози політичної та економічної стабільності держави. Однак, рейтинг був сформований до подій ЄвроМайдану і не враховує останніх суспільних проблем. Можна зараз тільки уявити собі наскільки може понизитись в цьому рейтингу Україна.

Поняття faіled state («неспроможна держава») використовується в політичній науці для визначення країн, які не здатні проводити суверенну політику державти і забезпечувати правовий, економічний та соціальний порядок.

Тему України як неспроможної держави системно намагаються розкручувати проросійські ЗМІ. Крім того, із державного бюджету Російської Федерації на інформаційну підтримку російськомовних ЗМІ в усьому світі т.зв. державну програму «Інформаційне суспільство (2011-2020 роки)» виділено 40,6 мільярдів доларів США. Зрозуміло, що в офіційну політику програми не входить текст про інформаційну агресію проти України, однак негласно тема таки присутня, враховуючи зосередження уваги, упередженість та викривлення фактів подій в Україні, які постійно присутні на російських каналах.

Чого хоче добитися північний сусід? 

Саме перетворення України у «неспроможну державу» дозволить Російській Федерації розширити зону свого влпиву як мінімум в чьотирьох сферах української держави: 

політична - здобуття контролю над АР Крим та фінансова, політична, інформаційна підтримка сепаратистських рухів дає перевагу РФ у аргументації щодо нездатності України контролювати внутрішні проблеми;

економічна - через окупацію території АР Крим та дестабілізацію ситуації на сході України економіказначно послабилась, а приватний сектор зазнав значних збитків;

адміністративна - публічне визнання в.о. Президента про нездатність контролювати дві східні області є критичним сигналом та підтвердженням слабкості адміністративного апарату, а крім того інертність органів виконавчої гілки влади на місцях додає ще один аргумент для визнання нездатності;

соціальна - одна із найсерйозніших, суспільна підтримка сепаратистів є на досить низьному рівні, однак це лише свідчить про політичну апатію жителів східних регіонів і не дає жодних шансів на позитивне вирішення проблеми.

Тільки реформи країну не врятують

Запровадження ряду реформ в економіці, скорочення різноманітних державних програм та активна діяльність із залучення міжнародної підтримки є суттєвим прогресом. Однак чи достатньо цього щоб країна побачила реальні зміни? Вже зараз стає очевидно, що ні.

Підписання політичної частини Угоди про Асоціацію з ЄС.jpg


Крім розв'язання геополітичних, внутрішньо-політичних та макроекономічних проблем необхідно сконцентрувати увагу Уряду на проблемах, які ще залишаються не вирішеними. Для цього влада має зробити наступні кроки: 

  • стабілізувати правила гри, в першу чергу це стосується багатьох секторів підприємництва; 
  • консолідувати парламент, оскільки стабільної більшості так і не склалось, а кожна серйозна дія Уряду потребуватиме саме парламентської підтримки; 
  • побудувати соціальні ліфти, які зараз продовжують залишатись закритими і нестабільними; 
  • вирішити питання Майдану, який, не зважаючи на зміну влади, продовжує своє існування.

З огляду на окреслені проблеми, на нашу думку, Уряд Яценюка ще може запобігти визнанню країни як неспроможної. Однак, постійно балансувати на межі провалу є надто небезпечним. Тому, необхідно здійснювати рішучі кроки для досягнення позитивних змін на які очікує суспільство.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]