Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
19.05.2017 17:14

Трудове законодавство. Жити за старим, чи запроваджувати сучасне?

Заместитель председателя Федерации профсоюзов Украины

Проект Трудового Кодексу успішно пройшов правову експертизу фахівців МОП на предмет відповідності вимогам європейського та міжнародного права. Робота над Кодексом була тривалою, проведено 38 засідань робочої групи, десятки консультацій, круглих столів, вне

Спільнийпредставницький орган профспілкових об’єднань 17 травня розглянув підсумкироботи над проектом Трудового кодексу України.

Изображение 159.jpg

Робота над Кодексомбула тривалою, проведено 38 засідань робочої групи, десятки консультацій,круглих столів. Підготовлено редакцію, яка дозволить ефективно захищати правалюдей. Проект успішно пройшов правову експертизу фахівців Міжнародноїорганізації праці на предмет відповідності вимогам європейського таміжнародного права.

75 зі 112 профспілковихпропозицій до нової редакції Кодексу було враховано повністю або частково.Зрозуміло, що хотілося б  100-відсоткового включення наших поправок, однак цехороший результат соціального діалогу.

Робоча група непідтримала пропозиції щодо запровадження локауту, лібералізації трудовихвідносин під приводом «рівності прав» роботодавця і працівника, які значнообмежували б права трудівників і профспілки. Тим самим не повторено помилкитрудових кодексів Грузії, Казахстану, Литви.

Профспілки змогливідстояти дуже важливі положення і не допустили включення відверто лобійованихроботодавцем правок, які дійсно принижували права і свободи працюючогонаселення.


Изображение 145.jpg
Проект Трудового кодексу, зокрема,містить:

-  Фактичне скасування неоплачуваної праці,якою зараз є робота в умовах ненормованого робочого дня. Утверджуєтьсяобов’язкова оплата кожної години надурочної праці у двократному розмірі. Приперевищені річного ліміту у 120 годин – у трикратному розмірі.

-     Обов’язкову письмову форму трудовогодоговору.

-   Трудовий договір за визначенням будеукладатись на безстроковій основі, строковий договір може укладатись тільки увизначених законом випадках, застосування трудового контракту припиняється.

-  Обмеження максимальної тривалостіробочої зміни 12 годинами, що захищає працівника від перевтоми, помилок,травмування.

-  Можливості самозахисту працівником своїхправ – право відмовитись від виконання службових обов’язків у разі затримкивиплати зарплати більш ніж на 7 днів або створення загрози для життя чиздоров’я на робочому місці. Зі збереженням заробітної плати.

-  Збільшено на 4 дні – до 28 календарнихднів – тривалість мінімальної щорічної трудової відпустки.

-  Розмір мінімальної заробітної плати маєвстановлюватись державою з урахуванням не лише потреб самого працівника, але ійого сім’ї, а також  податків і зборів.

-   Збережено у діловому обігу трудовікнижки, що важливо для врахування періодів трудового стажу (зокрема, вшкідливих умовах для пільгового пенсійного забезпечення)  до переведення трудових справ до єдиногоелектронного державного реєстру.

Водночас ще й  досі висловлюють думку, що новий Трудовийкодекс нам не потрібен взагалі, досить чинного сьогодні – однак існуючий Кодексзаконів про працю прийнято в 1971 році. Понад 45 років тому. Він буврозрахований на директивне регулювання трудових відносин у централізованійекономіці, всі підприємства були державними, в основних галузях економікипрактично не було приватної власності. Наприклад, колективні переговори, як правовий інститут, були відсутні.Сьогодні зовсім інші реалії. Ринкова економіка вимагає більш гнучких підходів,створення умов для договірного регулювання, посилення впливу профспілковихорганізацій, розширення можливостей для самозахисту працівника. Усе цереалізовано в новому Кодексі.


Зрозуміло, що проектКодексу не є досконалим. Документ містить більше 1900 правок різного авторства,що вплинуло на його цілісність. Після прийняття його чекають ще десяткипоправок, необхідність яких стане зрозуміла при практичному впроваджені новихнорм. Це нормальний процес, який можна лише мінімізувати, але неможливоуникнути.


СПО поставивзавдання перед галузевими профспілками організувати співпрацю з народнимидепутатами для захисту профспілкових поправок під час голосування проекту у другому читанні. У разі внесеннянегативних змін, звуження трудових і профспілкових прав, профспілки мають бутиготові до масових протестних акцій.


Нова редакція Кодексу не біда, від якої потрібно тікати, а нові можливості реалізації правтрудівників.


Однак, аби законпрацював, його, у першу чергу, потрібно вивчити. Для цього потрібно розгортатинароде навчання профспілкових фахівців та активістів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net