Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.11.2016 22:00

Працююча людина не може бути бідною

Заместитель председателя Федерации профсоюзов Украины

Дедалі частіше перед українцями постають запитання стосовно підвищення мінімальної оплати праці до 3200 гривень. Відстоюючи разом з профспілками підвищення соціальних стандартів в Україні спробую відпвісти на найактуальніші з них.

Чим викликане таке значне підвищення в час економічної кризи?

У структурі собівартості продукції заробітна плата українців складає близько 10%. У європейських країнах вона доходить до 50%. Ця величезна недооціненість людської праці й політика дешевої робочої сили призвели до бідності працюючого населення.

Багато років в Україні зарплата не просто не збільшувалась, якщо врахувати показники девальвації, але й навіть зароблені кошти робітникам не виплачували. На 1 жовтня за даними Держстату загальна заборгованість по з/п становила 1 млрд 978 млн гривень. З першого вересня вона зросла на 76 мільйонів. І це порівняно позитивна динаміка: з початку цього року борги перед людьми зросли на 1%, а у тому ж періоді 2015 року – на 53%. Однак я акцентую, що навіть така тенденція зменшення є недостатньою.

Необхідно повернути українським зарплатам стимулюючу функцію, мотивацію трудівників до високопродуктивної праці. Першочергове завдання, яке ми маємо виконати для зростання української економіки (а лише за умови її зростання можливе реальне підвищення доходів громадян) – це легалізація трудових відносин.

Чи вплине зростання мінімальної зарплати на отримання субсидій?

Вплине. Але дострокового перерахунку субсидій не буде – тобто переглянуті комунальні пільги будуть лише на наступний опалювальний сезон, так само, як це було цього року. У сезоні 2016/2017 субсидії, що вже були нараховані, скасовувати не будуть, навіть якщо доходи зростуть удвічі.

Що буде з податками?

Ставка податку на доходи фізичних осіб не збільшиться, однак збільшиться база оподаткування, а отже, й обсяг надходжень до бюджетів, що стане одним із компенсаторів додаткових бюджетних видатків.

Як вплине підвищення мінімальної зарплати на розмір пенсій?

Пенсійна система побудована таким чином, що підвищення мінімальної заробітної плати не вплине на розмір пенсії нинішніх пенсіонерів. Разом з тим, таке підвищення стимулюватиме виведення з тіні частини «конвертної» зарплати, що призведе до збільшення офіційних доходів, які враховуватимуться при призначенні пенсій.

Водночас, було прийнято окреме рішення про збільшення пенсій з 1 грудня 2016 року на 10%. Однак підвищення бази оподаткування, а значить і доходів від ЄСВ, збільшить надходження до Пенсійного фонду, бюджет якого зараз є дефіцитним і компенсується з державних коштів. До 10 млрд має додатково надійти до Фонду.

Чи зміниться розмір інших соціальних стандартів?

Соціальні виплати, які залежать від прожиткового мінімуму, не збільшаться через збільшення мінімальної зарплати.  Не вплине ріст мінімалки також на допомогу по народженню дитини – ця сума є сталою за чинним законодавством. Однак загалом збільшиться допомога по вагітності і пологах від Фонду соціального страхування – вона надається в розмірі 100% від середньомісячного окладу. Так само в середньому збільшаться виплати з тимчасової втрати працездатності, допомога по безробіттю. Однак слід врахувати, що їх розмір залежить не лише від суми заробітної плати, але й від її коливань упродовж певного періоду, стажу, причин звільнення тощо.

Планомірне підвищення соціальних стандартів це наш єдиний шлях. Федерація профспілок України ніколи не піде не те, аби відмовитись від позиції гідної оплати праці, соціальної захищеності трудового населення. А профспілки сьогодні отримали новий подих, у тому числі, в законодавчій владі – завдяки представництву профспілок у ВР нардепом Сергієм Капліним ми маємо можливість вносити законодавчі ініціативи. Роль профспілок у державній політиці зростає. Це означає, що наша позиція має пряму репрезентацію на соціальні процеси в Україні.

Чи зростуть ціни та курс долара?

Інфляційний ефект і девальвація національної валюти від підвищення мінімальної зарплати, відповідно до економічних розрахунків, Уряд не очікує. Курс долара на наступний рік закладається на сьогоднішньому рівні. Однак це та ідеальна модель, яку нам з вами ще належить реалізувати. Бо вона спрацює виключно за умови достатньої політичної волі, ефективного соціального діалогу та бажання кожного українця відійти від тіньової економіки.

Чи піднімуть зарплати чиновникам?

Якщо не будуть внесені зміни до законодавства – піднімуть. Однак Кабмін уже сьогодні заявив про те, що зарплати суддів і чиновників будуть відв’язані від розміру мінімальної зарплати, аби запобігти їх надмірному зростанню. Остаточно відповісти на це питання буде можливо лише після прийняття відповідного законодавчого акту, який затвердить розрахунок зарплат народних депутатів та інших високопосадовців виходячи з прожиткового мінімуму замість мінімальної зарплати.

Позиція ФПУ з цього питання однозначна – заробітна плата депутатів не має зростати в рази. Ті дані, що ми бачимо за результатами подачі електронних декларацій, говорять самі за себе. Вважати, що збільшення зарплат чиновникам на кілька тисяч якось вплине на корупцію, – це самообман. Боротись із корупцію необхідно іншими методами, силами виконавчої, а не законодавчої влади.

– Профспілки вибороли в держави підвищення міні­малки удвічі, однак за цю ініціативу іще не проголосували народні депутати. Які кроки ви плануєте робити далі, аби 3200 усе ж стали реальністю?  

– Дійсно, це важливий момент – за під­няття мінімальної заробітної плати до 3200 гривень іще не про­голосували народні депутати. Це озвучена ініціатива Уряду, яка допоки не реалізована. Однак, варто пам’ятати, що проф­спілки не тимчасовий проект, утворений для до­сягнення однієї вузької мети. ФПУ захищає права трудів­ників багато років, охоплю­ючи десятки й сотні різноманітних питань. Не було такого дня, коли профспілкові активісти могли би сказати, що більше боро­тися немає за що. Підвищення мінімалки – досягнення. Насам­перед досягнення людини праці (а вже потім Федерації профспі­лок, яка це відстоювала; пред­ставника ФПУ у ВР Сергія Каплі­на, який вносив пропозиції; Уря­ду, який ініціював підвищення; політичних фракцій, які підтри­мали профспілки).

Уряд нарешті зробив крок проти експлуатації українців, відійшов від політи­ки дешевої робочої сили. Однак не слід забувати, що Уряд – це люди, яким ми з вами платимо заробітну плату із власних коштів у вигляді по­датків. Ми його утримуємо, аби він забезпечу­вав нам гідне життя. Піднят­тя мінімальної зарплати – це не позика. Це давно на­зріле рішення. І в нас є ще безліч питань на порядку денному.

До чого ще призведе підвищення мінімальних зарплат?

До руху економіки. Більша заробітна плата означає, що купівельна спроможність українців виросте, почне зростати попит, товарообіг. Це підштовхне виробництво і розвиток економіки загалом. 

Які підводні камені?

Не можна ігнорувати можливі негативні наслідки такого кроку. Є ризик, що, через небажання платити підвищену мінімальну зарплату, тіньовий ринок найманої праці навпаки збільшиться, матиме поширення явище соціального демпінгу, почнуться переведення на пів ставки, скорочення тощо. У цій ситуації як ніколи важливий тристоронній соціальний діалог на всіх рівнях – від ФПУ до первинки. Порозуміння профспілок і роботодавців було важливо завжди, а зараз є визначальним. Постійний діалог, які ФПУ проводить із роботодавцями, допоможуть нівелювати озвучену небезпеку. В Україні є дуже багато відповідальних роботодавців, чиїх співробітників підвищення мінімалки не зачепить взагалі – тому що їм уже підвищили зарплату, у деяких випадках, на 150%. І з кожної цієї копійки вони сплатили податки, що забезпечило соціальний захист і пенсію, у тому числі, вразливим категоріям населення. І кількість соціально відповідальних роботодавців зростає – відмовившись від тіньового бізнесу, ведучи соціально-орієнтовану кадрову політику, вони отримали вдячних, працелюбних працівників.

Як приклад можна навести «Укртрансгаз». Завдяки Раді голів профспілок цього підприємства і лояльності керівництва, співробітники товариства по всій Україні забезпечені службовим житлом, за ремонт і утримання якого сплачує роботодавець, і яке вони можуть приватизувати після 10 років роботи. Отримують премії і високу заробітну плату, мають змогу пройти санаторно-курортне лікування та оздоровлення. На вакантні посади там черга в сотні людей – бо роботодавець і профспілки працюють спільно, бо людина на першому місці.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]