Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
13.09.2020 15:36

Як запобігати розвитку сепаратизму?

Доктор економічних наук, публіцист, громадський діяч, бізнесмен

Чи є шанси підсилити лікування окупованої частини Донецької і Луганської областей економічними методами?

Після публікації серії спільних з доктором Наталією Резніковою статей з аналізом сепаратизму та поясненням можливостей запобігання йому в виданнях «День», «Дзеркало тижня», «Тиждень» починає розгортатися цікава дискусія. Думаю, що вже цієї осені вона переросте в науково практичну конференцію, тому хочу навести характерні точки дискусії і почати детальніше роз’яснення нашої позиції. Почнемо з самого визначення поняття «сепаратизм» і кого правильно називати сепаратистами. 

Окуповані частини Донецької і Луганської областей не можна називати сепаратистськими, а воюючу сторону – сепаратистами. Існує дві причини цього: перша – тому що вони є не сепаратистами , а іредентистами (коли регіон, що відокремлюється, прагне стати не незалежною державою, а частиною іншої держави). Друга причина – іредентистські тенденції підживлювалися і внутрішніми і зовнішніми впливами (зокрема підтримані спеціальною гібридною спецоперацією Росії). 

А в цілому саме поняття конфлікту бойовиків, координованих з іншої країни, з центральним урядом носить назву «сецессіонізм» (відокремлення), який проявляється в реалізації сепаратистських дій (коли регіон, що відокремлюється, прагне незалежності) або іредентистських, про які я згадую вище. Чи є шанси підсилити лікування цих регіонів економічними методами? Як протидіяти сепаратизму в інших регіонах України? 

Тому на критику з цього боку відповідаємо, що погоджуємося – і з наукової і з практичної(геополітичної та військової) точки зору на Донбасі маємо справу з чимось іншим, ніж сепаратизм. 

Для протидії сецесіонізму у всіх його проявах ми рекомендуємо, щоб держава, що відчуває ризики загострення як сепаратистських, так і іредентистських настроїв ( а Україна є такою державою), повинна контролювати соціальні та політичні інституції на предмет їхньої відповідності завданню збереження її територіальної цілісності. Система регіонального управління має бути спрямована на максимальне врахування специфіки ресурсного й інституційного забезпечення розвитку окремих адміністративно-територіальних одиниць для  подолання міжрегіональних асиметрій соціально-економічного розвитку. 

Бюджетно-податкова політика має сприяти ресурсному забезпеченню регіонів, щоб жоден регіон не міг сформулювати думку – «ми годуємо інші регіони». 

Інституційна політика держави має сприяти розвитку потенціалу регіонів і створенню нових робочих місць, шляхом реалізації інфраструктурних та модернізаційних проєктів. 

У процесі реалізації євроінтеграційної політики України мають враховуватись її наявні та потенційні наслідки для проявів сецесіоністського руху. З метою запобігання іредентизму як у регіонах, де ідея європейської інтеграції не підтримується суспільством, так і в регіонах, що глибоко інтегровані в суспільні та господарські контакти з ЄС, інформаційна політика має спрямовуватися на висвітлення переваг для регіонів участі в інтеграційних процесах у складі держави Україна. 

Віталій Дем’янюк висловлює свою думку в цій дискусії (цитую його): «Безумовно, для перемоги у війні і для мотивації населення, що проживає на окупованих територіях, нам важливо розвивати свою економіку, створювати і імплементувати прогресивні економічні моделі розвитку. Це потрібно і для формування економічного підґрунтя військової спроможності і для підвищення рівня життя наших громадян, незалежно від того, чи знаходимося ми у стані війни.  

Проте дуже важливо не вводити себе і суспільство в оману стосовно того, які процеси відбуваються у нас на тимчасово окупованих територіях, що є причиною цих процесів і що може цим процесам протидіяти. 

Автономна Республіка Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей є окупованими. З метою пом’якшення ступеню реагування на факт окупації, та з метою більш ефективної, як здається окупанту, організації управління окупованими територіями були задіяні різні механізми публічного позиціювання цієї окупації. 

Так, навіть в Україні, увійшло в обіг і закріпилося слово «сепаратизм» по відношенню до тих явищ, які є на окупованих територіях. 

Та це насправді не так. І навіть використання такого слова, як це не парадоксально, грає на руку окупанту, оскільки створює ілюзію певної самостійності та самодостатності процесів і ілюзію того, що вони є результатом хоч якогось волевиявлення місцевого населення, яке, ніби то, має певні розбіжності з центральною владою. 

Ні рухи в Шотландії, ні рухі в Басконіі не мають нічого спільного з прямим військовим втручанням з боку сусідньої держави і окупації частини території. 

Донбас, як економічний регіон, за весь період відновленої незалежності України, мав особливий статус та особливі преференції і великий рівень економічної автономії, але його «еліти» вирішили його грабувати, експлуатуючи «регіональний патріотизм». 

Нам важливо працювати над аналогом плану Маршала для України, у якому деокуповані території стали б частиною загального процесу тільки у випадку деокупації. 

Так, це не сьогодні. Так, це не за цієї влади. Так, ми ще маємо сформулювати необхідні звернення, пропозиції та і вимоги з цього приводу до зовнішніх партнерів. 

Ми не можемо собі дозволити розмовляти з ляльками «сепаратистів» одягнутими на руку ляльковода-окупанта і розказувати цим лялькам про економічні переваги інтеграції в Україну. Давайте дивитися правді в оці. Це окупація». 

Відповідаючи на цей коментар Віталія Дем'янюка, ще раз зазначу, що ми якраз і не говоримо про сепаратизм, ми говоримо сецесію і іредентизм як її частину. Крім того мова не про Донбас, вірніше не про Донбас сьогодні. Це про підстави і передумови виникнення в минулому і майбутньому територіально-суспільних анклавів, які не хочуть жити в рамках держави. Процеси сецесіонізму і іредентизму живуть в інших регіонах України. І ми пишемо про те, як треба коригувати економічну політику, щоб знизити ризики іредентизму і сепаратизму, які при створенні внутрішніх умов тягнуть на себе бажання зовнішнього впливу – аж до зовнішньої агресії. 

Віталій Дем'янюк пропонує свій рецепт протидії сецесіонізму: «Я вважаю, що наша парадигма має полягати у наступному: Ми стикнулися з агресією і окупацією частини нашої території, яка прикривається ніби то настроями сепаратизму. Нам потрібно бути економічно потужними для відсічі агресії і звільнення територій. А ще ми працюємо над тим, щоб бути економічно привабливими і інклюзивними, оскільки як показує досвід, проживання на окупованих територіях є мало привабливим. Саме у такій послідовності.

Те, що стосується інших можливих анклавів, то знову таки: територіальна цілісність є безсумнівною і не підлягає обговоренню. 

Через те я навіть не бачу суб‘єктів для діалогу у форматі: «Шановна територія, залишайтеся з нами. У нас краще і вигідніше». В такому форматі не може бути жодного діалогу, оскільки навіть його започаткування створить низку інспірованих зовнішніми силами імпульсів впливу. 

Простими словами: Ми маємо докладати зусиль до того щоб кожному жителю Берегівського району Закарпатської області жилося краще, точно так само, як і кожному жителю Радивилівського району Рівненської області, а не створювати штучно діалоги з Берегівським районом з питання переваг перебування в Україні. 

Ми маємо боротися за мотивацію громадян, кожного окремого громадянина, не залишати країну, роблячи її комфортною і здатною розкривати потенціали кожного». 

Саме так, «щоб кожному жителю Берегівського району Закарпатської області жилося краще, точно так само, як і кожному жителю Радивилівського району Рівненської області». Ми не говоримо про діалог типу «залишайтеся з нами». Ми якраз про таку економічну політику, яка б тримала разом регіони у співпраці і щоб кожне конкретне благо було залежним від спільного національного блага. І щоб діалог «залишайтеся з нами» не зміг початися через природне бажання регіону жити в рамках суверенної і соборної України.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net