Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
06.09.2016 17:12

Реформування лісової галузі: в обіймах корупційних спокус

Ситуація із вирубкою українських лісів перейшла усі межі здорового ґлузду. Корупційні схеми, які застосовують лісгоспи на місцях, за потурання правоохоронних органів, місцевої влади та Держлісагентства, загрожують і екологічній ситуації, і відчутно б’ють п

Ситуація із вирубкою українських лісів перейшла усі межі здорового ґлузду. Корупційні схеми, які застосовують лісгоспи на місцях, за потурання правоохоронних органів, місцевої влади та Держлісагентства, загрожують і екологічній ситуації, і відчутно б’ють по наповненню держбюджету, і відлякують іноземних інвесторів до такої привабливої галузі деревообробки.

Практично вся гірська територія Івано-Франківської, Закарпатської та Львівської областей по-варварськи вирубується спритними ділками. Вони начебто мають дбати про лісові насадження та слідкувати за здоров’ям дерев, проте насправді цінні породи деревини завдяки різноманітним корупційним хитрощам вивозяться за кордон ешелонами «товарняків». Вчені вже давно доводять, що вирубка лісів становить серйозну загрозу для екології Карпат. Крім того, це є причиною масштабних повеней у західних областей.

Нещодавно дізнався, що за підрахунками Всесвітнього Фонду Охорони Дикої Природи (WWF), уже через 40 років біоресурси Землі будуть цілком вичерпані. Вочевидь, це не аргумент для українських ділків, які, завдяки, в тому числі, власним сірим і чорним схемам вирубки деревини, зробили з України одного із найбільших експортерів лісу в Європі.

Але найбільше обурює в цій всій ситуації неспроможність контролюючих органів встановити бодай якийсь лад. Все це відбувається за мовчазної згоди Держлісагентства, в якому визнають факти незаконної вирубки дерев, проте начебто нічого не можуть вдіяти. І це в той час, коли українські деревообробні підприємства ледь виживають, буквально полюючи за власною ж деревиною. Звичайно, її легше продати і миттєво отримати зиск, аніж вкласти працю і зрештою виробити продукцію, додана вартість якої буде набагато вищою за вивезені вагони із деревиною. До того ж, мова йде про робочі місця та постійну зайнятість населення західних регіонів. Але ж ні – нехай краще стають «заробітчанами».

Парадоксальна ситуація, коли у Мукачево працює цілий завод, який виробляє якісні меблі для шведської IKEA: потім ця ж сама продукція купується за кордоном за дуже пристойні гроші. Замість того, аби таких підприємств ставало дедалі більше, а головне – саме із українським корінням, можновладці продовжують практику якомога швидшого збагачення на природних надрах. Власне, займатися деревообробним бізнесом в Україні – справа невдячна.

Ще в травні цього року Кабмін таки відреагував на звіт міністра екології щодо інспекції національних парків Карпатського регіону та таки звільнив керівника Держлісагентства. Щоправда, багато хто говорить про те, що це лише «переділ ринку», адже попередній очільник відомства був призначений за протекцією прем ’ єр-міністра Арсенія Яценюка. Сама ж епопея реформування системи лісового господарства триває вже майже 2 роки: експерти, в тому числі і міжнародні, вже неодноразово презентували концепцію реформування Держлісагентства та створення єдиного господарюючого суб ’єкта із прозорою структурою управління. Проте віз і нині там: змінюємо голову агентства, але не змінюємо саму систему.

Те саме відбувається і на місцях: наприкінці серпня на Волині прокотилася хвиля гучних обшуків у приміщеннях фірм-експортерів лісу та оселях їх керівників, а також у помешканнях керівників державних лісогосподарських підприємств. Слідчі підозрюють їх у змові з суб’єктами господарювання: на підставі підроблених документів чиновники здійснювали незаконний експорт деревини цінних порід в офшорні компанії, засновниками яких є наближені до керівників лісопідприємств особи. Тільки наївний повірить у те, що такі схеми не «кришувалися» на найвищому рівні.

Беззаконня із вирубкою лісів досягло такого рівня, що у ньому беруть участь навіть українські прикордонники. Принаймні, вирубати близько 6 тисяч кубів лісу у прикордонній 30-кілометровій смузі із Словаччиною в межах трьох районів Закарпаття – Ужгородського, Перечинського та Великоберезнянського - без їхнього відома було б складно. Збитки оцінюють у 1 мільйон доларів. Прикриттям для злочину слугували санітарні квитки на вирубку лісу неподалік для прокладання сейсмічного кабелю та іншої прикордонної інфраструктури, які прикордонники взяли у місцевих лісгоспів. Інтриги справі додає той факт, що вивезли незаконно вирубаний ліс саме на територію Словаччини. Тобто, йдеться не тільки про незаконну вирубку цінних порід дерева, але й про незаконний перетин кордону та контрабанду у надвеликих обсягах. Місцеві журналісти-розслідувачі додають, що подібний випадок не міг пройти непомітним для словацької сторони. А отже, цілком ймовірно, що змова із метою незаконної наживи відбулася на найвищому державному рівні.

Що в даному випадку робити?

Вочевидь, що одним лише посиленням контролю за вирубкою, запровадженням мораторію на експорт чи заборону вирубки, навіть санітарної, питання не вирішити. Потрібен комплексний підхід із реформування галузі лісового господарства. Вольовий, позбавлений політичних зв ’ язків голова Держлісагентства. Із високою зарплатнею та командою непідкупних однодумців. Увесь процес реформування має супроводжуватись жорстким контролем з боку громадськості і не менш жорстким покаранням у випадку виявлення незаконних фактів вирубки, транспортування чи експорту. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]