Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.

Українська влада вкотре демонструє свою неспроможність вирішити суспільно значущі завдання, яка сама ж собі й визначає.

Українськавлада вкотре демонструє свою неспроможність вирішити суспільно значущізавдання, яка сама ж собі й визначає.  Натомістьвід помилок «бюрократичної машини» страждають пересічні громадяни, якіделегують частину управлінських функцій державі. Один з таких яскравихприкладів подібної системної недбалості ми всі вже близько тижня спостерігаємона Одещині, в селі Лощинівка.

Все, нащо спромоглася влада в ситуації, пов’язаній із вбивством 9-річної дівчинки, вякому підозрюється один із мешканців села, ром за національністю, - цезабезпечити захист представників цієї національності вже після того, як місцевіжителя прагнули вчинити самосуд та влаштували погроми осель та майна ромів. Тожреагувати на наслідки, а не на причини, як в даній ситуації, – справа для нашихправоохоронців, в тому числі й для нової поліції, вже звична.

Насправді,те, що сталося на Одещині, може вже завтра зачепити кожного. Адже роми, якправило, не мають постійного місця проживання та здебільшого ведуть так званий кочовийспосіб життя, обираючи ті чи інші зручні для свого виживання локації. Звісно,найліпшими для проживання ромів є великі міста та мегаполіси, адже саме тут завждибагато людей, можна скористатися безліччю можливостей і для виживання, і дляпокращення свого матеріального становища у неправовий спосіб.

Тож неварто сподіватися, що «лощинівський інцидент» не може повторитися, наприклад, уКиєві. Адже нещодавно журналісти одного з телеканалів виявили одразу кількатаборів ромів біля столиці, життям та побутом яких зовсім не переймається анімісцева влада, ані правоохоронці. Згідно із законами драматургії, якщозаряджена рушниця з являєтьсяпід час першої дії, то обов’язково вистрілить в останній.

Безумовно,ситуація на Одещині стала можливою через бездіяльність влади, правоохороннихорганів та зневіру громадян у спроможності держави впливати, реагувати та запобігатинегативним проявам насилля.

І цепри тому, що все необхідне для виконання таких завдань вже давно існує. Длятого, щоб запобігти подібним злочинам, правоохоронцям варто було б частіше реагуватина звернення громадян (і те що сталося в Лощинівці не виключення, там неодноразововиникали неприємні ситуації, пов’язані із ромами), проводити профілактичнізаходи.

Що вжеказати про державу та її представників на місцях. Роми – мало не єдинанаціональність, яка проживає на території України, натомість процесомсоціалізації якої ніхто не цікавиться. А дарма.

Зрештою,відсутність адекватної соціальної та соціально-виховної функції держави, щомала б проектувати та забезпечити більш зважене і лояльне співжиттяпредставників цієї національності серед українців, дало свої результати, як,наприклад, це сталося в Лощинівці. І це при тому, що з 2013 року діє Указ щепопереднього Президента України «Про Стратегію захисту та інтеграції вукраїнське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/201/2013#n10).В одному з пунктів документа вказується на необхідність «сприяння в отриманніромами, які на законних підставах перебувають на території України, документів,що посвідчують особу та підтверджують громадянство, свідоцтв про державнуреєстрацію актів цивільного стану».

Що мимаємо натомість? За даними останнього перепису населення у 2001 році, в Українімешкало майже 48 тисяч ромів. Зараз точну кількість представників цієїнаціональності не візьметься підрахувати ніхто. Досі у батьків-ромів, що немають українських паспортів народжуються діти, які вже від самого народження єбезправними у цій державі. Адже не маючи свідоцтва про народження, вони неможуть розраховувати ані на загальну середню освіту, ані на отримання базових медичнихпослуг тощо.

Тому ймаємо ситуацію, коли цілі громади змушені самостійно шукати варіанти заробіткута способи виживання, а кримінальний світ їм в цьому максимально сприяє.

Вартозвернути увагу на ще одну вкрай тривожну особливість випадку в Лощинівці.Безвихідь та відверте бажання помсти об’єднали не тільки мешканців села, але ймісцеву владу, яка на вимогу громади прийняла, м’яко кажучи, не дуже правомірнерішення вигнати усіх ромів із їхніх помешкань. Справді, такий прояв «правовоїкультури» часів середньовіччя свідчить про серйозні проблеми щодо інтеграціїУкраїни не те, що у правове поле європейських країн, а взагалі – до нормцивілізованого суспільства 21-го сторіччя.

Вважаю,що проблема ромів має бути вирішена на державному рівні. Принаймні владіпотрібно почати діяти. І перший крок може бути досить-таки банальним: з ясувати кількість ромів,допомогти їм отримати необхідні документи громадян України та спробуватипроконтролювати процес адаптації представників цієї національності донормальних умов цивілізованого життя. Почати, звісно, слід із соціалізаціїдітей. Навіть якщо їхні батьки, в силу усталених традицій, не сприятимутьданому процесу, потрібно здійснити спроби щодо максимальної інтеграції цієї спільнотиу суспільне життя. Адже це і в наших з вами інтересах.

Державнаполітика повинна орієнтуватись і на декриміналізацію українських ромів, щобреагувати на подібні ситуації не ситуативно, а системно, інтегруючи представниківданої національної меншини в українське суспільство.

Насамкінецьяк правник хотів би висловити свою позицію стосовно ситуації в Лощинівці. Головнадумка тут - злочини скоюють злочинці, а не представники етнічної групи. Тож підозрюваний у смерті дівчинки, якщойого вина буде доведена слідчими та у суді, має понести покарання, якепередбачене за скоєння відповідних злочинів у КПК України.

Центральнимправоохоронним органам влади варто було б звернути увагу і на дії керівниківмісцевого самоврядування. Так, вони мають право реагувати на вимоги громад,проте подібне рішення про вигнання ромів з відповідної місцевості має обмальознак справді юридично виважених та виправданих з точки зору державницькоїполітики кроків.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net