Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
19.08.2016 15:51

Бурштинова лихоманка: чи існує універсальний рецепт вирішення проблеми

Незаконний видобуток бурштину у трьох північно-західних областях України вже близько 2-х останніх років є найбільшою проблемою для влади всіх рівнів.

Незаконнийвидобуток бурштину у трьох північно-західних областях України вже близько 2-хостанніх років є найбільшою проблемою для влади всіх рівнів. Виклики більш ніжзрозумілі: видобуток серйозно вплинув на екологічний стан регіонів, накриміногенну ситуацію, актуалізував соціально-економічний блок проблем, якіпотрібно негайно вирішувати.

Заданими екологів, природі завдано значної шкоди. Пошкоджено близько 2 тисячгектарів лісу (найбільше – у Рівненській області), ще важче передбачитинаслідки для флори та фауни. Однак зрозуміло одне – навіть після врегулюванняпроблеми знадобиться не один десяток років, щоб відновити природний таекологічний потенціал Полісся.

До тогож, ледь не щодня тема незаконного видобутку бурштину опиняється у кримінальних блокахновин. «Більше п'яти кілограмів бурштину виявили в автобусі на кордоні зПольщею», «Чоловік намагався вивезти з України 11 кг бурштину», «Підпільний цехз обробки бурштину виявили в приміщенні заводу на Київщині» - ось такізаголовки в стрічці новин з’являлися за останній тиждень.

Заінформацією правоохоронців, у незаконному видобутку бурштину регулярно зайнятоблизько 25 тисяч осіб. Для інших такий «бізнес» є сезонним заробітком, щоббодай якось спробувати прогодувати свої сім’ї. Для спритних ділків видобутокбурштину – це спосіб отримання надприбутків, частина яких, безумовно, потрапляєдо найвпливовіших осіб у державі. Таке припущення ще треба довести, однакдавайте поміркуємо: щорічний загальний обсяг нелегального видобутку бурштину можесягати до 300 тонн, що в грошовому еквіваленті на «чорному» ринку становитьблизько 200-300 мільйонів доларів. Якщо ж говорити ще й про прибутокперекупників, які збувають товар вже кінцевому споживачу по всьому світі, то об’ємипродажів досягають космічних цифр, які вимірюються у мільярдах доларів. Ціна за1 кг бурштину в Україні коливається в межах 2-4 тисяч доларів, тоді як закордоном може сягати і 8 тисяч. «Копачі» ж за свою роботу за добу можутьотримати від 20 до 100 доларів в залежності від «статусу» та кількостізнайденого мінералу.

Щебільше за голову хапаєшся, коли розумієш, скільки ж прибутків втрачає державнийбюджет. Чи не легше було б легалізувати та впорядкувати питання видобуткубурштину? Щоб люди мали роботу, держава – прибутки, а сам процес видобуткувідбувався у цивілізований спосіб, без завдання невиправної шкоди чарівнимлісам Волині, Рівненщини та Житомирщини? Поки що державне підприємство«Укрбурштин» за увесь 2015 рік видобуло трохи більше 2 тонн бурштину.

Пронеобхідність легалізації «бурштинового бізнесу» говорили ледь не усінайвпливовіші особи у державі, починаючи з Президента. У квітні 2015-гоВерховна Рада навіть спробувала зробити перший крок у цьому напрямку,проголосувавши за проект закону №1351-1 «Про особливості видобуткубурштину-сирцю на родовищах і проявах, які не мають промислового значення». Втім,далі цього кроку справа не пішла, й політики продовжують піаритися на закликахпро необхідність легалізувати видобуток бурштину. За розрахунками експертів,врегулювавши цю сферу, державний бюджет може отримати до 1 мільярду доларівприбутків щорічно протягом 10-15 років. Як не складно здогадатися, поки що цігроші «осідають» у чиїхось приватних кишенях.

Державай надалі закриває очі на наявність незаконного видобутку бурштину, вправноорганізовуючи лише каральні акції. Нещодавно ГПУ провела масштабну операцію ізвиявлення та затримання не самих «копачів», а найвищих посадових осіб управоохоронних органах Рівненщини. Щоправда, розповідаючи про подробиці справи,сам Генпрокурор Юрій Луценко визнав: боротися із злочинністю потрібно, але длявирішення проблеми видобуток бурштину потрібно легалізувати.

Скажувідверто: під час приватних розмов із місцевими жителями на Волині, звідки ясам родом, люди не надто переймаються думками політиків щодо вирішення проблеми«бурштинової лихоманки». Вони визнають, що змушені брати у цьому участь, щобмати бодай якусь роботу та заробіток. І в то й же час – людям не байдужа долявласного регіону. Волиняни визнають: аби була політична воля, проблему ізнезаконним видобутком бурштину можна було б вирішити протягом 3-6 місяців.Головне – запропонувати «копачам» гідні умови праці та зарплату, а самвидобуток визнати законним джерелом наповнення державного та місцевих бюджетів.

Чомуцього не відбувається й досі – мабуть, питання риторичне…

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net