Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.10.2017 11:55

Детенізація у питаннях та відповідях

Президент Украинской бизнес-ассоциации

Ось таке дивне запитання: що ж такого спільного між місяцем та українською економікою?

Ось таке дивне запитання: що ж такого спільного між місяцем та українською економікою?

Дивіться. Ми не бачимо весь місяць одночасно - у кращому випадку 50% його поверхні - бо інша частина залишається у тіні. Так само і українська економіка: у тіні за різними оцінками ховається від третини до 60% її.

«А чому це взагалі повинно хвилювати звичайних громадян? Що мені з цього?» – запитаєте ви (і будете праві!).

Тому що тіньова економіка не наповнює бюджет. А від наповнення бюджету залежить надто багато речей у країні: це і гроші на переозброєння армії, і на пенсії, і на зарплати, і на медицину, і на величезну кількість речей та справ, які впливають на ваше життя. Коли кажуть "Україна багата, але все крадуть" - мова йде як раз про тіньову економіку та про корупцію, яку ця тіньова економіка годує.

Ця система не з’явилася вчора. Вона вибудовувалася роками. Але це не назавжди. Є можливість детінізувати українську економіку, вивести її на світло. Для цього потрібно підтримати прийняття реформи детінізації – комплексу законопроектів, які виведуть значну частину української економіки з тіні. Ця реформа формує нову логіку законотворення: краще не забороняти щось, а робити це невигідним економічно. Так, після впровадження реформи більша частина бізнесу контрабандистів просто економічно втратить сенс: бо для людей стане дешевше та простіше купувати "білі" продукти, а не "чорні", контрабандні.

Чуєте запитання стурбованих «експертів»? Поки не чуєте? А я чую хіба не щодня, коли розмовляю про катастрофічну шкоду, що заподіює тінова економіка! Ось що вони кажуть: «Контрабандні товари тому і купують, що вони дешевші! То що, ціни виростуть?.. Це ж жах!..»

Ні, не виростуть. Не виростуть через те що контрабанда - це ризикований та дуже затратний бізнес. Наприклад, коли хтось купує в інтернет-магазині контрабандний телефон, то в його вартість закладається і зарплатня власне контрабандистам - тим, хто привіз його в країну - і величезні хабарі податківцям, і знову ж таки хабарі на таможні, і ще хабарі, і ще, і ще... Врешті, контрабандний телефон становиться хіба що трохи дешевше за законний. Але після реформи, за аналізом експертів, ціни не тільки не виростуть, але ще й можуть впасти - бо тільки після виводу економіки з тіні та боротьби з корупцією з'явиться шанс на те, що в Україні збудують свої відділення та виробничі потужності всесвітньо відомі промислові гіганти. Це не тільки створить робочі місця, але й, звичайно, знизить ціні на продукцію – бо її вже не треба буде завозити через кордон.

А тепер не можна буде «рєшіть вопрос» навіть хабарем, навіть величезним: у цьому і логіка реформи. Не буде сенсу давати хабарі на таможні, бо у будь-який момент після придбання товару сам покупець (такого ще не було в Україні!) може перевірити на сайті, чи потрапив товар на територію країни законним шляхом. І якщо ні, то - увага! - продавець повинен буде не тільки сплатити величезний штраф, але й компенсувати покупцеві повну вартість товару, при цьому товар також залишається у покупця! Вийде, що покупець отримав товар безкоштовно. А кожному покупцеві роздати по хабарю, звичайно, невигідно - тож сама система корупції у цьому бізнесі ламається вщент і контрабанда стає невигідною.

І знову вступає хор «експертів». «То ж що, тепер і дрібні торговці на ринку вимушені будуть давати чеки? Касовий апарат для них буде занадто дорогий!..»

Не будуть. Реформа детінізації стосується не бабусь на ринку, і взагалі не малого бізнесу, а великих продавців-рітейлерів (із торговельною площею від 150 м2) або продавців товарів з групи підвищеного ризику (електротехніка, ювелірні вироби, ліки і т.д.). Самі бачите, бабусь, що торгують помідорами у цьому списку немає.

Закони про детінізації мають безліч плюсів. Зокрема, в рази знижується шанс придбати фальсифікат - будь-то ліки, або одяг, або прикраси. Також серед величезних переваг "кешбек" - про неї ми розказали вище, це система контролю самих покупців за продавцями із поверненням 100% коштів за товар. Окрім цього, можете тільки уявити, як покращиться якість життя, якщо у бюджет попадуть податки із 35-60% економіки, яка зараз перебуває у тіні і податків не платить.

А деталі реформи і коментарі професіоналів можна почитати на сайті "Ліга.нет" у спеціальній рубриці, де будуть збиратися статті, присвячені реформі детенізації, або на сайті bc-ua.org

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]