UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.05.2023 20:14

Тиск на бізнес: коли закінчиться "маски-шоу"?

Управляющий партнер Национальной антикризисной группы

Під час війни держава має підтримувати бізнес, який залишився працювати в Україні та сплачує податки, а не тиснути на них у різний спосіб.

Регулярно пишу про випадки, коли правоохоронці або антикорупційні органи тиснуть на підприємців. Впевнений, що під час війни держава має підтримувати бізнес, який залишився працювати в Україні та сплачує податки. А на спроби «вибити» хабарі СБУ та Офіс генпрокурора мають реагувати рішуче та показово ефективно.

Якщо у довоєнні часи такі випадки траплялися доволі нечасто та зараз це не просто тенденція, а схема «віджиму» компаній у власників або ж просто імітація боротьби з корупцією, щоб публіці продемонструвати результат, який є не більше ніж картинка.

Ще раз нагадаю випадки тиску на підприємців за останні кілька місяців.

У середині лютого в офісі ІТ-компанії MacPaw та в помешканні її засновника Олександра Косована відбулися обшуки. Кримінальна справа пов’язана із земельними питаннями. На думку Косована, чиновники хочуть заволодіти земельними ділянками, які компанія придбала законно у 2016-2021 роках. Цікаво, що ще до проведення обшуків MacPaw надала всі документи правоохоронцям.

У березні БЕБ почав переслідувати мережу кінотеатрів «Мультиплекс» за борги по сплаті податків. Хоча борг був сплачений, карна справа не закрита і судові засіданні продовжуються.

У квітні до гірничодобувної компанії «Велта» приходили з обшуками працівники БЕБ. За деякий час детектив, який ініціював обшуки, закрив справу. Але до офісу компанії прийшли працівники Нацполіції Кіровоградської області, щоб перевірити законність встановлених меж родовища згідно ліцензії.

У травні правоохоронці прийшли до підприємців з обшуками, які інвестували в розробку Майницького газового родовища. Суть конфлікту: представники однієї компанії вважають, що їм не доплатили за родовище. Інші – що заплатили достатньо. В результаті працівникам навіть не можуть нарахувати зарплату через арешт рахунків.

Теж у середині травня пройшли обшуки у чернівецькому офісі IT-компанії ImproveIT Solutions на підставі рішення районного суду Чернівців. Рішення суду стосувалося фізичної адреси адміністративної будівлі, яку орендує компанія. А на самої IT-компанії. Але це не завадило правоохоронцям вилучити техніку, чим фактично заблокувати роботу компанії.

Буквально сьогодні трапився останній випадок – обшуки НАБУ у підприємця та засновника холдингу UFuture, Василя Хмельницького.

Підприємець разом із партнером придбали ділянку землі під будівництво сучасної школи. Це соціальний проєкт, адже будувати комерційне житло на цій ділянці заборонено. Заплановано звести двоповерхову Новопечерську школу. Ділянку придбали за відкритому аукціоні за майже 19 млн грн.

Податкова служба намагалася визнати договір купівлі-продажу недійсним. Однак Господарський суд Києва відмовив у задоволенні позову. Верховний Суд відмовив у відкритті провадження за касаційною скаргою податкової. І НАБУ брало участь у судовому процесі як третя сторона. Але чомусь зараз бюро знову побачило, що сума занижена. Тим більше, що ця справа розслідується понад 4 роки. І слідчі експерименти та допити тоді й проводили. Менеджмент вже взяв кредит у Чорноморському банку торгівлі та розвитку на реалізацію освітнього проєкту.

Всі ці випадки об’єднують дивні справи, які викликають сумнів у будь-якої людини, навіть не юриста. Хочу нагадати, що під час війни у поліції, прокуратури та антикорупційних органів є чим займатися. Факти «кошмарення» підприємців – не просто руйнують інвестклімат, а й виганяють з країни останні компанії, які продовжують у ці складні часи працювати, сплачувати податки та допомагати ЗСУ. Настав час закінчувати «маски-шоу» та залякування бізнесу.

Навряд чи ця акція має на меті вибити хабар. Але, не виключно, для того, щоб повісити собі медальки, зробити KPI та імітувати боротьбу з корупцією, яка насправді не відбувається. Тому що приходять не до справжніх корупціонерів, а до бізнеса. І це стосується усіх перерахованих кейсів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]