Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
12.10.2019 17:50

Ми і податкова: партнери чи вороги?

Політолог міжнародник

Було модно обіцяти зміни, але їх ніколи не втілювати.

Людина була і є в фокусі податкової системи. Але, якщо говорити про реформи, слід підходи до фундаментальних ідеологічних принципах на яких будуватиметься реформа: ми, платники податків, як партнер чи об'єкт зборів податкової системи? 

Реформа податкової в Україні завжди актуальна, але ця актуальність перекочувала з каденції кожної нової влади. Потрібна була медійна історія для «замилювання очей» про те, що "податки будуть меншими, але платитимуть усі", але на практиці одразу підвищували податки для окремих секторів бізнесу. І це був або інструмент війни проти конкурента, щоб бізнес збанкрутував, або потрібно було безболісно залатати дірки в бюджеті. А це найпростіше через, знову ж таки, підвищення податків, якщо економіка не дає швидких прибутків.

«Нові влади» на Грушевського, саме в множині тому що я їх асоціюю з кожним новим урядом, пропонували підвищення податків для бізнесу, як ефект швидкого наповнення бюджету, оскільки не було бажання, або часу для пошуку консенсусної формули податкової реформи, яка б влаштовувала державу та бізнес. 

Тому й виходить те, що бізнес чує про підвищення податків як факт. Хоча куди продуктивніше можна було провести діалог з бізнесом. 

Успіх будь-якої реформи стоїть на фундаменті філософії. Її можна назвати ще світоглядною ідеологією. Іншими словами, для чого або для кого ми робимо реформу? Їто основний бенефеціар, цільова аудиторія, яку місію преслідує уряд пропонуючи реформу. Якщо в центрі стоятиме наповнення бюджету, тоді діло за односторонньою ініціативою Уряду наслідком якого буде підвищення податків. Тут є простір й для продовження рейдерських захоплень підприємств.

Якщо в центрі стоїть "Людина", платник податків, який власною працею заробляє і готовий ділитись з державою заробленим, тоді це новий підхід і початок серйозного ставлення до реформи, адже суть їх не в навповненні бюджету, але й збільшення достатку "Людини", або заради суспільного блага.

В такий сам спосіб формувалась Європа після Другої Світової Війни, де в Західному демократичному таборі на перше місце ставили людину, індивід, як концепт і запорука розвитку цивілізації. Іншим був світогляд соціалістичного табору, який очолив Радянський Союз – де на першому місці була держава, а людина обслуговувала її як слуга. Коріння цих двох ідеологій має чітке історично-політичне підґрунтя лібералізму та комунізму.

Бумерангом соціалістичний світогляд працює в Україні й зараз. Хоча країна зробила значний крок в напрямку демократичних цінностей, однак в окремих секторах економіки переважає часто лишня бюрократія та диктаторський підхід до реформ. 

Диктаторський, тобто без діалогу та консенсусу з тими, хто платить податки. Хоча під час публічних дискусій влада створює вигляд, що чує.

Якщо ми почали говорити про податки, тоді давайте й продовжимо. Зараз ДПС очолює Сергій Верланов, і там вже зазначили, що філософія реформи податкової сфери є сфокусована на платника податків не з точки зору «дійної корови», але з точки зору створення якісного сервісу, а це забезпечення мінімум особистого контакту з податківцями завдяки основним каналам комунікації як електронний кабінет. 

Безумовно, електронного кабінету не буде достатньо. Нова стратегія податкової служби має також включати також кадрове перезавантаження відомства і очищення від корупціонерів, скорочення кількість перевірок, але перевіряти тільки ризикових платників. 

І те що всіх болить – силовий тиск на бізнес має відійти в минуле і забутий назавжди. Наявність рейдерства відкридає нас в середньовіччя де прав сили домінувало над силою права. 

Добровільна сплата податків – можливе чи ні в Україні? Можливе, якщо держава і і бізнес будуть будувати партнерські відносини замість державного рекету.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net