Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
05.09.2019 10:14

Чому роль держсекретаря важливіша за міністра

Політолог міжнародник

Роль державного секретаря стала одним з прояві успішної реалізації реформ держуправління.

По факту мова йде про розвантаження роботи міністра від буденного документообігу, контролю за виконанням рішень, кадрова політика та інше. Загалом те, що відволікало від стратегічної роботи глави профільного міністерства.

Саме зараз робота держсекретаря в міністерстві є ключовою, бо в час заміни міністрів, робота інституції не повинна зупинятись і залежати від цієї зміни. Так працює в розвинених демократіях. Такі правила пристосовуються й до нас. 

Посада державного секретаря була потрібна тоді коли почались реформи. Правда про держсекретарів заговорили ще в далекому 1998 році в рамках адміністративної реформи. І вже тоді в нашій політичній системі назріла потреба розмежувати політичні та адміністративні функції міністерства. 

Іншими словами мова йшла про розмежування стратегії та тактики. Але не в плані того, що кожен йде своїм шляхом, але розведення заради більшої концентрації цих ланок на виконання поставлених завдань.

Міністр – це по суті політичне призначення, який повинен задати політичний стратегічний вектор міністерства. Натоміть адміністративна частина цього проекту відповідає за покрокову реалізацію поставлених стратегічних завдань. Така модель дозволяє уникнути надмірного навантаження на міністра та дозволити йому займатись далекоглядними справами, а не звичайним потоком документації або займатись вирішенням кадрових питань. 

Натомість кадрові державні секретарі – це професіонали своєї справи, плекають зростання професіоналізму персоналу. Іншими словами – це управлінці, які можуть передбачити будь-які виклики та попередити їх настання і запропонувати план нейтралізації негативних наслідків. Окрім цього державний секретар контролює законність вказівок міністра і в разі настання таких, зобов’язаний попереджати міністра. Це можемо назвати також антикорупційною функіцєю якою наділений державний секретар, пише в своєму матеріалі для «Дзеркала тижня» Ігор Коліушко та Вікторія Деренець.

Роботу державних секретарів як правило не видно, вони не піаряться, проте створюють такий ґрунт для міністра. Сьогодні ми не чуємо імен тих держсекретарів, які виконують свою роботу, однак саме їхня робота забезпечує стабільність роботи відомства в разі відставки міністра. Робота в такому випадку не зупиняється. Більше того навіть при зміні уряду, державний секретар забезпечить роботу стратегічно обраного шляху міністерства. 

Це фундаментальна цінність і вона працює в розвинених західних демократіях де стратегічно обраний шлях попередньої влади не змінюється розписом ручки нової влади, навіть якщо вона іншого політичного забарвлення. Тому ми не бачимо поки змін в санкційній політиці ЄС щодо Росії попри те, що Уряди Італії, Угорщини часто висловлювали свої проросійські симпатії та закликали зупинити політику санкцій. 

Така методологія працює в національних урядах країн ЄС, і це важливо для збереження стратегічної пам’яті інституцій. Тобто, будуть змінюватись уряди, партії, але державна установа має працювати без збоїв.

Україна неодноразово стикалась з тим, що при кожній новій зміні влади змінювався стратегічний вектор держави то з проєвропейського на проросійський і так далі. Це, безумовно, виснажувало весь апарат міністерств і заставляло з одних рейок переходити на інші, так як потяги в Чопі переставляють з рейок нашого стандарту на рейки європейського стандарту. А це в свою чергу неефективне використання ресурсів та потенціалу людського капіталу. 

Тому розмежування стратегічних та тактичних векторів роботи між міністром та державних секретарем є ключовим в забезпеченні ефективної роботи міністерства загалом і це є частиною європейської інтеграції та політичного нейтралітету відомства.

 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net