Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.04.2019 15:37

Чому держава досі не навчилась чесно відшкодовувати ПДВ?

Політолог міжнародник

Від одних розмов про відшкодування Податку на додану вартість (ПДВ) в Україні підприємців завжди кидало в холодний піт

Або як-мінімум – істеричний сміх, за яким слідувало розчарування та розуміння того, що проти системи не «попреш».

Податок був введений в Україні в 1992 році і з того часу став інструментом незаконного вилучення коштів з бюджету, а відтак - причиною масштабної корупції. Саме ПДВ був одним із тих факторів, який значно погіршував інвестиційний клімат в Україні, не даючи сповна використати великий економічний потенціал нашої держави. Саме про перспективність вирішення цієї проблеми питають іноземні інвестори, коли їх намагаються загітувати вкладати кошти в економіку України. 

Чи вирішилось питання відшкодування ПДВ в останні декілька років? Хотілося б вірити, але це, мабуть, не так, адже нові і нові кейси компаній з цією проблемою продовжують виникати, нажаль.  Один із нещодавніх випадків, про які стало відомо зі ЗМІ - ТОВ "Укратлантік". Це українська дочірня компанія французької групи Atlantic. Підприємство скаржиться на незаконні дії Одеської податкової служби, яка начебто не повертає компанії податок на додану вартість (ПДВ).

Як зазначено, з серпня 2017 року Одеська податкова служба заборгувала "Укратлантік" 51,2 млн грн., після чого від компанії почали звучати вкрай невтішні месиджі про можливе припинення експорту продукції та скорочення штату працівників. Більше того, у компанії скаржаться, що починаючи з серпня 2017 року кожне відшкодування ПДВ, подане до Одеської податкової, супроводжувалося податковою інспекцією. З даною проблемою ТОВ «Укратлантік» вже зверталось до багатьох структур, та позитивних зрушень, на скільки відомо, поки немає.  Надходив і запит до Голови Державної фіскальної служби України від Народного депутата України Романюка Віктора Миколайовича, в якому було зазначено, що підприємство скаржиться на незаконні дії Одеської податкової служби, яка, окрім заборгованості по ПДВ, влаштувала 9 податкових перевірок, декілька з яких були безпідставними. У запиті народного депутата дві основні вимоги: відшкодувати ПДВ та притягнути до відповідальності осіб, які винні у створенні перешкод підприємству.  

В той же самий час, в.о. Голови ДФС Мирослав Продан під час презентації результатів роботи ДФС у 2017 році на черговому засіданні Громадської ради при ДФС заявив, на сьогодні в Україні платники податків не мають проблем з відшкодуванням ПДВ, бо цей процес ніби є автоматизованим, відкритим та прозорим. За його словами, український формат повернення ПДВ з бюджету взагалі є одним з найпрозоріших у світі. То чому, власне, виникають проблеми, та ще і у іноземного підприємства? Чи випадок ТОВ «Укратлантік» унікальний? Та ні. Таких історій багато. Може керівництво ДФС не в курсі що відбувається в системі насправді?

Наприклад, 24 квітня 2017 року будівельна компанія з іноземними інвестиціями ТОВ "Мартін" звернулася до РБО зі скаргою на затримку ГУ ДФС у м. Києві відшкодування ПДВ за жовтень 2016 року на суму понад 37 млн. грн. Скаржник намагався вирішити проблему самостійно і звернувся до ДФС України і Міністерства фінансів України, проте бажаного результату не досяг. Проблема вирішилась лише після того, як інспектор Ради Бізнес Омбудсмена з’ясував, що ДФС провела документальну позапланову виїзну перевірку Скаржника і склала довідку про те, що Скаржник жодним чином не порушив законодавство під час декларування бюджетного відшкодування ПДВ.

Ще один приклад - ТОВ "Аскоп-Україна", яке в у квітні 2015 року  звернулося до суду з позовом до ДПІ та ГУ ДКС України у м. Києві, в якому просило визнати протиправною бездіяльність інспекції щодо неподання до органу ДКС України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість (далі - ПДВ) у розмірі 4 млн 447 тис. 644 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь підприємства, а також стягнути з Державного бюджету України нараховану суму ПДВ.

По даному кейсу навіть було рішення Великої палати Верховного Суду, згідно якого підтверджений судом борг із відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) підлягає стягненню з державного бюджету. "Велика палата ВС дійшла висновку, що ефективним способом захисту, який забезпечить відновлення порушеного права позивача, є стягнення з державного бюджету України на його користь заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість та пені, нарахованої на суму такої заборгованості", - йшлося в повідомленні суду на сайті "Судова влада". 

Багато юристів, в тому числі іноземних висловлювали надію на те, що це рішення стане поворотним моментом для вирішення справ спірних відшкодувань ПДВ. Хоча, на їх думку, залишається ризик, що рішення буде інтерпретовано дуже обмежено. Зокрема, податкові органи ніби можуть стверджувати, що принцип, що лежить в основі цього рішення, може застосовуватися лише до обмежених випадків, зокрема, коли платники податків вимагають так званий старий ПДВ, який стосується процедури відшкодування ПДВ, що діяла з 2014 по 2016 рік. Разом із тим, на думку юристів, рішення може виявитися основою, на якій платники податків можуть безпосередньо стягувати ПДВ у всіх випадках, коли податкові органи зловживають процесом повернення.

Висновок

Підводячи підсумок, саме по собі виникає логічне питання: чому до сих пір у питаннях пошуку інвесторів ми працюємо у стилі танго – крок вперед і два назад: презентуємо усюди величезний потенціал України, знаходимо інвесторів, а потім самі створюємо для них проблеми? Коли вже нарешті за усі ці проколи і системні порушення норм законодавства дадуть відповідь державні структури та конкретні посадовці - заради збереження виробництв та робочих місць? А головне – заради покращення інвестиційного іміджу України, який був підірваний цілою плеядою проблем та бездіяльністю.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net