UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
08.11.2022 12:45

Про що слід пам'ятати при закритті ФОП?

Розглянемо певні особливості припинення фізичної особи, яка займається підприємницькою діяльністю та зареєстрована як фізична особа-підприємець.

Слід зазначити, що між ліквідацією юридичної особи та припиненням ФОП є суттєві відмінності. У ФОП не припиняються зобов'язання з виконання грошових зобов'язань, які виникли в період провадження нею підприємницької діяльності.

Отже, борги ФОП зберігаються за фізичною особою незалежно від того чи зареєстрована вона як суб'єкт підприємницької діяльності чи ні.

Тому цим обумовлена й спрощена процедура внесення запису до ЄДР про припинення підприємницької діяльності. Для внесення запису до ЄДР про закриття ФОП необхідно лише подання державному реєстратору належним чином оформленої реєстраційної заяви.

Така заява може бути подана різними способами:

1) безпосередньо підприємцем державному реєстратору;

2) уповноваженою особою (на підставі нотаріальної довіреності);

3) поштою (за умови, що підпис на реєстраційній заяві буде нотаріально засвідчений);

4) онлайн (шляхом подання заяви з використанням порталу - Дія, за умови використання електронного цифрового підпису), це певно найзручніший та найбільш актуальний спосіб подання заяви.

Після надходження заяви про припинення, державний реєстратор впродовж 24 годин має її розглянути та за відсутності недоліків - внести до ЄДР запис про припинення.

Однією з особливістей припинення ФОП є те, що для внесення запису про припинення не є обов'язковим проведення контролюючими органами перевірок. Навпаки, перевірки контролюючими органами будуть здійснені в межах строків давності. Вони проходять на підставі поданих підприємцем декларацій та документів, згідно яких здійснювався облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань та інших зобов'язань. Для встановлено обов'язок для осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність, подати останню податкову декларацію про доходи на дату внесення запису про припинення підприємницької діяльності. Це має бути зроблено разом з направленням додатку «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». Фізична особа повинна зберігати відповідні первинні документи.

Варто зазначити, що закриття ФОП не може розглядався як механізм списання чи реструктуризації боргів. У разі наявності у підприємця зобов'язань, які він не може виконати, слід розглядати інший інструмент - інститут неплатоспроможності, передбачений Кодексом України з процедур банкрутства.

Доходи отримані фізичною особою після її припинення як суб'єкта підприємницькою діяльністю будуть оподатковуватись за правилами (ставками) згідно з положеннями Податкового кодексу України (тобто за ставкою 18%, а у певних випадках з нарахуванням військового збору у розмірі 1,5%). У разі якщо такі доходи будуть пов'язані з підприємницькою діяльністю, така особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст.164 КУпАП (штраф у розмірі від 17000 до 34000 грн з конфіскацією отриманого доходу), за ст. 117 Податкового кодексу України (штраф у розмірі 340 грн.).

Слід звернути увагу, підприємців, які мають найманих працівників. Внесення запису про припинення підприємницької діяльності не є підставою для припинення трудових відносин з найманими працівниками. Законодавство про працю не містить такої підстави для припинення трудового договору. У разі якщо особа має намір припинити свою діяльність як ФОП, необхідно завчасно подбати про припинення взаємовідносин з працівниками.

Висновок:

Припинення ФОП, на перший погляд, є простотою процедурою, але має свої особливості, які варто враховувати та користуватись послугами професійних адвокатів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]