Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
19.09.2019 16:42

Конфлікт ієрархів - загроза для новоствореної ПЦУ

Політолог

Та де роль Порошенка в житті його "дітища"

Ви в курсі, що історія навколо Томосу далека від завершення? Навіть більше того – зараз цей сюжет розвивається в зворотному напрямку. Голова УПЦ КП Філарет почав справжній контрнаступ на ПЦУ в суді. Так, це не помилка, Філарет – дійсно голова УПЦ КП. Адже 11 вересня суд попередньо задовольнив позов УПЦ КП на чолі з Філаретом до Мінкульту – і визнав зняття КП з реєстрації протиправним.

Хоча ще в січні нам активно розповідали, що Мінкільт скасував реєстрацію КП, а всі приходи і священнослужителі перейшли до новоствореної Православної церкви України. Керівник департаменту Мінкульту у справах релігій і національностей Андій Юраш рапортував, як приходи УПЦ КП сотнями переходять до ПЦУ, а щодо організації Філарета стверджував, що говорити про неї можна лише «в минулому часі». А тепер виявляється, що «все не так, ребята»?! І тепер вся ця ситуація виглядає в тому сенсі, що кандидату Порошенку напередодні президентських виборів потрібно було за будь-яку ціну відрапортувати про «перемогу». А як воно насправді… А після виборів – і трава не рости.

Прикро таке прогнозувати, але якщо справа йтиме так і надалі, то під питанням ризикує опинитися скоріше існування ПЦУ на чолі з Епіфаніем. Дійсно, не встигли закінчитися президентські вибори, як Філарет та Епіфаній замість того, щоб спільно працювати на розбудову незалежної України, розпочали справжню війну «на знищення». Адже не встигли висохнути чорнила на протоколі ЦВК про перемогу Зеленського, як Філарет заявив, що Порошенко його підманув. А в липні він звернувся до Зеленського, звинувативши попередню владу в тому, що парафіян УПЦ КП «фактично силою змушують належати до іншої конфесії – Православної церкви України». Тобто, фактично звинуватив Порошенка і Юраша в тому, що вони створювали ПЦУ за допомогою адмінресурсу та відверто насильницьких методів. Проте найголовніше – Філарет відкрито заявив, що УПЦ КП існує, як і раніше, а жодного об’єднання він просто не визнає.

Далі, ми знаємо, що глава ПЦУ Епіфаній 24 червня провів Синод, на якому вони постановили позбавити Філарета права керувати Київської єпархією ПЦУ. Натомість, як ви вже здогадалися, сам Філарет стверджує, що це Київська єпархія УПЦ КП. Ось після цього і розпочалася судова «Санта-Барбара», коли Філарет а) оспорює рішення Мінкульту про скасування реєстрації УПЦ КП; б) вимагає заборонити ПЦУ і взагалі будь-яким структурам відчужувати майно Київського патріархату. І несподівано суди почали становитися на бік УПЦ КП і Філарета, хоча якщо б справа відбувалася в січні, то, без сумніву, виграв би Мінкульт. Спочатку в ПЦУ, мабуть, недооцінили загрози «судової війни», адже продовжували наступ на структури УПЦ КП. Ми пам’ятаємо, як на вимогу митрополита Черкаського ПЦУ Іоанна навіть були заблоковані рахунки УПЦ КП в державному Ощадбанку.

Але невдовзі переможний наступ ПЦУ спіткали невдачі. Адже сподівання на те, що Елладська церква на своєму синоді 26-28 серпня офіційно визнає ПЦУ, не виправдалися. І це стало серйозною поразкою Епіфанія і ПЦУУ в цілому. Проте чи можна було прогнозувати, що Елладська церква не ризикне визнавати ПЦУ, коли в Україні ця структура поринула у справжню війну із Філаретом та УПЦ КП? Звісно, можна, адже це абсолютно логічна позиція. Ви, хлопці, спочатку самі між собою розберіться – а потім вже звертайтеся до нас – щоб ми розуміли, кого з вас визнавати – і чи визнавати взагалі. Ще один небезпечний симптом для автокефальної церкви України полягає в тому, що ціла низка епіскопів Елладської церкви публічно виступили проти визнання ПЦУ. І зрозуміло, що одна з основних причин – це суперечка Епіфанія з Філаретом.

А тим часом суд 11 вересня прийняв дійсно доленосне рішення, де пропоную звернути увагу на наступні пункти: А) визнав протиправним наказ Мінкульту, який скасував статути УПЦ КП і Київської патріархії; Б) заборонив Мінюсту, Мінкульту, їхнім структурним підрозділам, органам державної влади та місцевого самоврядування, нотаріусам тощо вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Київської патріархії УПЦ КП та її майна; В) Заборонив ліквідаційній комісії ПЦУ будь-які дії щодо розпорядження Київською патріархією УПЦ КП та її майна. Неважко здогадатися, що попереду нас чекає це цілий серіал про з’ясування стосунків між ПЦУ та УПЦ КП, між Епіфанієм та Філаретом. І в цій складній ситуації дуже важливою могла б бути позиція екс-президента Петра Порошенка.

Але Порошенко, програвши вибори, взагалі втратив інтерес до теми, надавши опонентам створення автокефальної церкви справжні козирні аргументи стверджувати, що це була його передвиборча авантюра. Насправді, прикро дивитися на те, як релігійні лідери, які мали б подавати приклад єднання, майже кожного дня обстрілюють одне одного за допомогою звинувачень та образ. Чи розуміють Філарет і Епіфаній, що більше за всіх від цієї війни страждає Україна? Підозрюю, що в Кремлі аплодують стоячи… Чи можна щось зробити, щоб припинити цей ганебний сценарій?

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net