Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
11.07.2019 14:04

Цікаві моменти "прем’єрського рейтингу"

Політолог

Або неочікувані висновки.

Вибори Верховної Ради – це не лише формування законодавчого органу країни, але й (опосередковано) – своєрідні «вибори прем’єр-міністра», адже перша задача, яку буде вирішувати новий склад парламенту – це саме формування парламентської більшості та уряду. Хоча далеко не всі виборці розглядають ситуацію саме у цьому ключі, це не скасовує факту, що саме призначення прем’єр-міністра буде головним наслідком дострокових парламентських виборів.

У цьому контексті дуже цікавим є опитування, проведене та нещодавно оприлюднене КМІС щодо того, кого би українці хотіли бачити наступним очільником уряду. Результати виявилися досить цікавими та неочікуваними.

Отже, позиції основних учасників цього своєрідного «рейтингу» наступні: 1) Бойко Юрій - 12.8 %; 2) Тимошенко Юлія - 12.3%; 3) Гройсман Володимир - 9.6%; 4) Смешко Ігор - 7.7%; 5) Вакарчук Святослав - 4.0%; 6) Гриценко Анатолій - 3.5%: 7) Порошенко Петро - 2.7%; 8)Садовий Андрій - 2.0%; 9)Данилюк Олександр - 1.6%; 10)Тарута Сергій - 0.8%; 11) Яценюк Арсеній - 0.8%: 12) Коболєв Андрій - 0.1%; 13)Інший - 4.4%.

При цьому, близько 37.6% відмовилися відповідати або не визначилися зі своїм вибором.

Інтерпретувати ці результати цікаво, але не просто. Перше, що впадає в око – є низка кандидатів, які очолюють певні політичні сили, і чий «прем’єрський рейтинг» дуже сильно співпадає з рейтингом їх політичних сил. Зокрема, це і лідер ОПЗЖ Ю. Бойко, і очільник «Громадянської позиції» А. Гриценко, і керівник самопомочі А. Садовий. Водночас, низка політиків мають прем’єрський рейтинг суттєво нижчий, ніж підтримка їх політичних сил. Це, у першу чергу, лідер Європейської Солідарності (та президент у недалекому минулому) – П. Порошенко із «жалюгідними» 2,7%, а також С. Вакарчук із 4%. Очевидно, їх власні виборці не бачать їх на чолі уряду. У випадку Порошенка схоже, що його виборці продовжують асоціювати прем’єрство із В. Гройсманом (9,6%).

Водночас, у випадку Ю. Тимошенко її «прем’єрський» рейтинг суттєво вищий, ніж оприлюднюваний у ЗМІ рейтинг її партії – «Батьківщини». При чому, майже удвічі. Ще один цікавий факт полягає у тому, що у «прем’єрському рейтингу» із 0,8% присутній і другий номер «Батьківщини» на цих виборах – С. Тарута. Якщо додати рейтинги першого і другого номера «Батьківщини», то у сумі одержимо перше місце за підтримкою.

Що це все може означати на практиці?

По-перше, у «Батьківщини», очевидно, є певний резерв для розширення, адже кількість людей, які позитивно ставлять до прем’єрства Тимошенко, є більшою, ніж кількість людей, що хочуть на даний момент голосувати за її політичну силу. У тому числі і за рахунок особистого прем’єрського рейтингу Тарути, прихильники якого, схоже, ще не повністю ототожнюють його з політичною силою Тимошенко.

По-друге, виникає запитання, за рахунок чийого електорального потенціалу формується «прем’єрський рейтинг» Тимошенко? Досить поверхового погляду на результати опитування, аби зрозуміти, що це не можуть бути ОПЗЖ або ЄС Порошенка. Водночас, це цілком можуть бути виборці «Слуги народу» та «Голосу» Вакарчука. Це дозволяє висловлювати певні міркування щодо перспектив нової коаліції, яка якраз і може включати «Слугу народу», «Голос» і «Батьківщину», між якими спостерігаються виразні «перетікання» у плані підтримки певного кандидата на пост прем’єра. До речі, інший фігурант «рейтингу прем’єрів» від «Батьківщини» С. Тарута тут теж може зіграти свою роль. Зокрема, відомо, що він має давні стосунки із С. Вакарчуком, а от інший учасник списку «Батьківщини» (та лідер партії «Основа», в яку входить Тарута) А. Ніколаєнко давно знайомий з очільником «Слуги народу» Д. Разумковим. Так що вони можуть послугувати своєрідним «містком» між «Батьківщиною», «голосом» та «Слугою народу».

По-третє, очевидно, що у нас сформувалося декілька електоральних груп, всередині яких можуть відбуватися «електоральні перетікання», але за їх межами вони досить малоймовірні. Наприклад, електорат ОПЗЖ може розглядати прем’єром лише Ю. Бойка, а електорат, що раніше підтримував Порошенка на президентських виборах, швидше підтримає його самого або В. Гройсмана у прем’єри. Але так само є і досить широка електоральна група, що поки що не має чітких орієнтирів і готова їх змінювати, що дозволяє говорити про перспективи досить широкої партійної коаліції, що виключить лише «крайнощі» електорального поля.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net