Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
30.08.2018 16:34

Тема обмеження на вивезення лісу: між популізмом та приватними інтересами

Політолог

Всі ми турбуємося через те, що Україна стрімко втрачає ліси – наше спільне багатство

Всі ми турбуємося через те, що Україна стрімко втрачає ліси – наше спільне багатство. Думаю, якщо запитати українців, то більшість скаже, що вважає захист природи та лісу – ключовим пріоритетом держави. Фотографії знеліснених Карпат ширяться соціальними мережами, викликаючи тривогу та занепокоєння. Відповідно, цим користаються політики та лобісти бізнес-структур, аби використати суспільні настрої у своїх інтересах, пропонуючи «легкі» вирішення проблем.

У березні 2018 року Верховна рада України ухвалила в першому читанні проект «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» №5495. Ним пропонується обмежити внутрішнє споживання необроблених лісоматеріалів до 20 млн кубометрів/рік, а також посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісу та подальший його експорт поза митним контролем (контрабанду).

На перший погляд – все вірно. А що ж насправді?

За численними оцінками фахівців, запропоновані зміни за умови скасування правил торгівлі деревиною призведуть до хаосу та блокування ринку. Посилення відповідальності за умови відсутності чітких правил гри не сприятиме формуванню цивілізованого ринку, залученню інвестицій у деревообробку та раціональному використанню лісів. Тому спочатку необхідно розробити і прийняти закон, що регулюватиме торгівлю деревиною, та запровадити електронний облік деревини. Що логічно.

Треба нарешті впровадити дієвий облік, щоб знати, хто і що вирубує. За контролем слідують всі подальші кроки.

Очевидно, усвідомлюючи усі потенційні ризики, нещодавно Президент наклав вето законопроект №5495. Водночас, Уряд ініціював проведення перевірок на лісо-підприємствах, блокуючи перевезення деревини Укрзалізницею. Теоретично – аби запобігти вивезенню лісу. Але просто нагадаю, що мова у даному випадку про ліс, який вже зрізали. Тобто, він знову «не виросте». А куди він направиться, якщо не закордон? Правильно, на інші підприємства – за заниженою ціною. Тобто, у даному випадку мова йде про переділ ринку, а зовсім не про збереження природи.

У результаті у виграші є ті, хто заробляє на лісі в Україні – відомі олігархи Юрушев і Косюк, а  експортери були змушені переадресувати свої вагони (знову оплативши зворотній рух вагонів)  на внутрішній ринок та продати дрова по значно меншим цінам. Прямі фінансові втрати виробників склали 15 млн.грн.

Таким чином, Юрушев і Косюк, купують сировину для своїх підприємств практично за собівартістю, необґрунтовано привласнюючи собі прибуток із-за різниці цін. А це як мінімум 200 гривень з кожного кубічного метра (різниця між ціною внутрішнього та зовнішнього ринку).

Але за рахунок кого вони заробляють? За рахунок українських же лісгоспів, які, таким чином, втрачають можливість одержання доходів. І так ми приходимо до ключового моменту. Чи можуть бути ефективними лісові господарства без доходів? Очевидно, що ні. Вони просто не зможуть ефективно виконувати свої функції. Зокрема, щодо контролю незаконних вирубок. Таким чином, обмеження легальних лісозаготівель відкриває прекрасні можливості для нелегальних вирубок.

От, власне, до чого зводиться «боротьба за природу» в українському парламенті та уряді.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net