Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
16.08.2018 20:23

Обіцянки "виплат мешканцям ОРДЛО": хто і навіщо піднімає тему

Політолог

Що стоїть за обіцянками "пенсійних виплат" для ОРДЛО.

Ідея необхідності «відновлення виплат» громадянам України, що залишилися на території ОРДЛО, почала просуватися в українському медійному просторі, мабуть, з першого дня, коли ці виплати, власне, і припинилися. Тут треба сказати, що за цей час у нас сформувалася ціла міфологія стосовно пенсій для мешканців ОРДЛО. Згідно до неї, на певному етапі український уряд ухвалив волюнтаристське рішення «не платити», і виплати припинилися. Хоча, власне, припинилися де факто вони значно раніше, коли почали розпадатися інститути української держави на території, яка згодом і стала «ОРДЛО» - тобто у ході подій весни-літа 2014 року, коли ліквідовувалися осередки української влади на цих територіях, українські банки та інші суспільні інститути.

Зараз, коли Україна ухається до виборів, питання це знову почали піднімати. Причини тут очевидні. Значна частина українців лишилася «за лінією розмежування». У багатьох там є рідні або близькі. Тож це питання може бути актуальним для багатьох громадян, які мають право голосу. Тож, обіцянка вирішити питання пенсійного забезпечення (та забезпечення іншими соціальними виплатами) може бути для декого аргументом під час голосування.

Приміром, та ж «Основа» С. Тарути висунула цілу програму «Три основи», яка, на думку розробників, повинна створити умови для відновлення української юрисдикції та суверенітету над ОРДЛО шляхом поетапних кроків. У оприлюдненій презентації цієї програми міститься і попередня вимога негайної виплати усіх пенсій та інших соціальних виплат мешканцям ОРДЛО, що має «відновити довіру» з боку мешканців цих територій та «сприяти їх реінтеграції».

Причини появи такої вимоги зрозумілі. Оскільки «Основа», очевидно, орієнтується у тому числі і на електорат вільної від окупантів частини Донбасу, то прагне одержати їх підтримку через ідею зняття обмежень у відносинах з ОРДЛО, де у багатьох лишаються близькі та знайомі. Тому ідея ця буде досить популярна на території Донецької і Луганської областей. Загалом, ідея усунення ліній розмежування, «пенсійного туризму» та інших «приємних моментів» не може не бути популярною на території Донецької та Луганської областей.

Водночас, схоже, що у даному випадку ми маємо справу із спрощеним розумінням як проблеми, так і шляхів її вирішення.

Сама проблема соціальних виплат на території ОРДЛО політизується усіма. У той час як одні політики закликають «відновити виплати» - інші політики навпаки вимагають «заборонити пенсійний туризм» та обмежити можливості одержання пенсій мешканцями ОРДЛО навіть на вільній українській землі, мотивуючи це тим, що не можна щось виплачувати тим, «хто вітав окупантів».

Хоча як би ми не ставилися до мешканців ОРДЛО, відновити зараз для них соціальні виплати у повному обсязі неможливо суто технічно, адже для цього немає відповідної інституційної бази. Що таке соціальні виплати? Це ж не «роздача милостині» на площі середньовічного міста. Це система, що спирається на інструменти одержання та обліку інформації, а також на механізм, який забезпечує виплати.

Очевидно, в основі всього лежить облік. Він повинен забезпечувати виплату конкретній людині конкретних сум грошей з відповідного фонду. Облік цей може здійснювати лише уповноважений на це чиновник, а інформація має чітко фіксуватися. Чи  можливості вести облік пенсіонерів у ОРДЛО, де немає української влади та інших її інституцій? У законний спосіб – не можливо.

Далі, гроші теж не можна «розкидати літаками». Їх треба нарахувати та доставити. Як доставити гроші на території, де немає жодної легальної влади, немає легальної банківської системи та інших фінансових інституцій? Чи можливо це у законний спосіб? І знову – ні.

Очевидно, що навіть якщо завтра Уряд ухвалить якесь рішення про «відновлення виплат» для ОРДЛО, то той, хто його муситиме виконувати, зіштовхнеться із майже нереальними проблемами. Більшість із яких неможливо вирішити взагалі, або неможливо вирішити у законний спосіб. Тобто, він муситиме порушувати закон із перспективою кримінальної відповідальності за ці порушення. І це – найбільша проблема. Не те, що Уряд не хоче комусь щось платити, а те, що поки що немає механізму, як це зробити.

Думаю, якщо політики хочуть забезпечити виплати – вони повинні розробити механізм, як ці виплати можна робити. І тут ми натикаємось на стіну під назвою «відновлення суверенітету України на території ОРДЛО». Навряд чи можливі якісь рішення щодо відновлена виплат до того часу, поки ця стіна не буде проломлена.

Загалом, та ж «Основа», яку я вже згадував, виступає зі згаданим вище планом С. Тарути «Три основи», де пропонується альтернативний варіант створення умов для відновлення соціальних виплат. Зокрема, шляхом створення т.зв. «Міжнародної тимчасової адміністрації» для територій ОРДЛО, що буде повинна перебрати на себе соціально-економічне управління цими територіями на 2-3 роки на основі рішення ООН та з підзвітністю Уряду України. Не важко помітити, що цей сценарій змістовно нагадує мирну реінтеграцію до Хорватії колишніх сербських анклавів, відомих під назвою «Область Срема, Бараньї та Східної Славонії» протягом 1995-1998 років. Там теж створювалися тимчасові адміністрації під егідою ООН та за підтримки миротворців. За цей період там було створено умови для реінтеграції територій та відновлення хорватської юрисдикції. Але треба визнати, що на той момент подібний сценарій реалізовувався вже після припинення активних бойових дій. Очевидно, у всіх була політична воля для реалізації сценарію, тому в Хорватії він виявився успішним. З іншого боку – без припинення бойових дій малоймовірні всі інші складові «Східнославонського сценарію» - введення миротворців, мандат ООН та поступове відродження інститутів держави.  Тому, зрештою, все буде впиратися в позицію Росії з цього питання.

Соціальні виплати – продукт розвитку сучасної держави. За умов солідарної пенсійної системи лише держава їх може підтримувати та забезпечувати. Витісняється держава – йдуть і виплати. І без повернення держави вони так само міцно не можуть повернутися. Отже, все повертається до ключового питання – питання відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net