Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
23.06.2018 15:50

#НіБоргамДержави або невидимий фронт "євроінтеграції"

Політолог

Юридичний фронт боротьби за євроінтеграцію.

В Україні всі постійно говорять про «євроінтеграцію» - політики, громадські активісти, журналісти… Кожен, звісно, розуміє при цьому щось своє, однак у будь-якому випадку велика частка громадян України розуміє цей процес, у першу чергу, як приєднання до таких ключових міжнародних інституцій як Європейський Союз та НАТО. Якщо перший є, у першу чергу, економічним об’єднанням країн Європи, то друга організація – це військово-політичний альянс.

Водночас, хоча військові питання є ключовими для НАТО, а економічні – для ЄС, проте всі європейські структури завжди декларували базовий характер цінностей «єдиної Європи» для того, аби здійснювати своє розширення. І серед цих цінностей провідне місце займає питання захисту прав людини, до якого завжди дуже відповідально ставилися у Європі.

На даний момент питання євроінтеграції України перебуває у «підвішеному» стані. З одного боку всі «єврочиновники» регулярно декларують «політику відкритих дверей». З іншого – жодної конкретики щодо умов та термінів приєднання України до ЄС та НАТО поки що ніхто назвати не може. Зрозуміло, що причини тут комплексні. Це і складнощі з інтеграцією каїн Східної Європи, це і кризові явища у ЄС від «навали мігрантів», це загрози розпаду Союзу після «Брексіт». Зрештою, не будемо забувати про фактор україно-російського військового конфлікту, що триває. Однак публічно більшість з цих причин ніхто озвучувати не буде. Будь-які відмови та обмеження ЄС та НАТО, здебільшого, полюбляють прив’язувати саме до «ціннісних» моментів та захисту прав людини.

Тому вирішення питання прав українських громадян на даний момент є базовим для євроінтеграції, адже якщо у нас будуть серйозні проблеми у цій сфері, то будь-який скептично налаштований до євроінтеграції України чиновник з ЄС буде матиме прекрасне пояснення для блокування «руху Укаїни до Європи».

І треба визнати, що певні, досить серйозні проблеми у нас є. І йдеться навіть не про проблеми з міжетнічними взаєминами, «мовними питаннями» або проблемами з дискримінацією тих або інших груп. Мова, у першу чергу, про реалізацію в Україні рішень «Європейського суду з прав людини» (ЄСПЛ).

З тих пір як Україна приєдналася до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (відомої як «Європейська конвенція з прав людини) та приєдналася до Ради Європи, звернення українських громадян до Європейського суду з прав людини – звичне явище. Проте, лише 10 % винесених Судом рішень виконуються українською владою. Протягом 2013 року Україна програла за позовами в ЄСПЛ майже 33 млн євро, у 2014 році — майже 7,7 млн євро. За кількістю невиконаних рішень Україна посідає 4 місце серед усіх країн-членів Ради Європи. Перше ухвалене ЄСПЛ рішення щодо України стосувалося саме скарг на невиконання рішень національних судів «Кайсин та інші проти України», 2001 року). З 1999 року ЄСПЛ отримав близько 29 тис. заяв такого типу.

Проблеми з виконанням рішень ЄСПЛ – це не «жарти», адже завдяки цьому будь-який недоброзичливець нашої держави має всі підстави стверджувати, що Україна ігнорує фундаментальну цінність Європи – захист прав людини. Відповідно, це може бути формальним критерієм для призупинення подальшої євроінтеграції України.

Причини подібного стану справ – комплексні. Вони стосуються як проблем із вітчизняним законодавством, так і особливостями функціонування поки що не до кінця реформованої української судової системи. Зокрема, на заваді успішній реалізації судових рішень в Україні стає встановлення мораторіїв, які унеможливлюють виконання рішень судів у примусовому порядку щодо тих чи інших категорій господарюючих суб'єктів, а також елементарний брак коштів у державних підприємств, установ, організацій. Не будемо забувати і про ухвалення популістських «соціальних» законів, не підкріплених можливостями державного бюджету.

У кінцевому рахунку, після того як наплив звернень з України став дуже серйозним, ЄСПЛ ухвалив пілотне рішення по справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», де вказав, що проблема є системною та потребує негайного усунення. А 12 жовтня 2017 року ЄСПЛ прийняв рішення по справі «Бурмич та інші проти України» у якому закрив провадження у 12 148 справах і передав до держави Україна та до Комітету Ради Міністрів для прийняття заходів загального характеру, встановивши строк у 2 роки протягом якого ці заходи мають бути впроваджені.

На даний момент вітчизняний Мінюст всерйоз займається вирішенням даної проблеми, в рамках чого розроблено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подолання проблеми заборгованості держави за рішеннями судів» (#НіБоргамДержави). Згідно до цього законопроекту передбачається створення Механізму виконання для заявників, перерозподіляються кошти з бюджетної програми Мін’юсту на бюджетну програму Державної казначейської служби для виконання судових рішень, встановлюється черговість виконання рішень суду, а також - компенсація за тривале невиконання рішення національного суду у розмірі 10% від присудженої суми. Також у законопроекті передбачене скасування мораторіїв та інших заходів, що перешкоджають виконанню судових рішень щодо державних підприємств.

Тому надзвичайно важливо, аби парламент найближчим часом ухвалив цей закон, що би дозволило суттєво знизити навантаження з боку рішень ЄСПЛ на бюджет України. Ще більш важливим є відсутність подальших популістичних законодавчих ініціатив з боку Верховної Ради. Все це дуже серйозно, адже зараз продовжується боротьба за європейський вибір України. Зрозуміло, що Росія прагне усіма можливими способами заблокувати євроінтеграцію нашої держави, використовуючи для цього будь-який привід. Тому, очевидно, Мінюст не може залишатися на самоті у протидії серйозній юридичній загрозі та повинен одержати у цьому питанні всебічну підтримку з боку законодавчого органу та громадянського суспільства.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net