Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.06.2018 00:18

Субсидії, "комунізм" та чергові контролери

Політолог

Не можна побороти корупцію комуністичними методами.

Прочитав інформацію, що, мовляв, у рамках закону про нацбезпеку може бути прийнята правка про єдину базу споживачів газу. Її внесли в проект закону на останньому засіданні профільного комітету на прохання "Нафтогазу". Згідно з нею, облгази повинні будуть передати в "Нафтогаз" усі дані по лічильниках. Ну і, звісно, це все подається як бажання «пощипати» олігархів, які подають неправдиві дані про споживачів та одержують «липові» субсидії. Наміри благі?

Начебто, все правильно. Для того, хто особливо не занурюється в сутність проблеми. Однак реальність є трохи цікавішою.

По-перше, відповідні бази УЖЕ створювалися раніше. І на це ВЖЕ витратили купу грошей. В рамках реформування газового ринку «Укртансгаз» створив базу усіх 13 млн. споживачів. При цьому, кожному був присвоєний індивідуальний EIC-код. З відповідною інформацією кожен бажаючий може ознайомитися на сайті даної структури. І навіть спробувати знайти себе. В самому «Укртрансгазі» стверджують, що «система кодування ЕІС, рекомендована Європейською мережею операторів газотранспортних систем (ENTSOG) згідно регламенту Європейської комісії: «EIC схема для кодування та ідентифікації в енергетиці». Не буду нічого стверджувати, однак очевидним фактом є наступне – на створення бази даних користувачів газу уже викинули багацько грошей. І тепер, очевидно, «Нафтогаз» на власну базу теж хоче «освоїти» декілька сотень мільйонів гривень. І звідки ці гроші візьмуться? Очевидно, за рахунок грошей громадян, адже вони будуть закладені в тариф. Отже, оскільки з числа споживачів газу значна частина користується субсидіями – заплатить за них знову ж таки держава.

Очевидно, за це керівництво «Нафтогазу» має вимагати ще одну премію для себе.

По-друге, виникає питання: а чого лише газ? Очевидно, що якщо мова про справедливість нарахування субсидій, то треба ставити питання про створення загальної бази усіх споживачів комунальних послуг, на які поширюються субсидії. Це буде правильно і логічно. Адже не лише з питань газу можливі махінації та маніпуляції?

Хоча, загалом, все ще простіше і складніше одночасно.

Сама постановка питання про махінації із субсидіями стала можлива завдяки тому, що зявився сам феномен «субсидій». Свого часу, коли вони лише вперше почали запроваджуватися, то субсидії позиціонувалися як «тимчасове явище для підтримки невеликої кількості найбільш знедолених на короткий перехідний період реформ». Тоді це звучало ще якось логічно. Що маємо зараз? Зараз субсидії – звичне і поширене явище. Субсидії – ключове питання для більшості родин, що вже давно звиклися із соціальним статусом «енергетичних утриманців».

Досить давно у нас намітився колосальний розрив між оплатою комунальних тарифів, які наближалися до «європейських стандартів», і зарплатою основної маси громадян, котра лишалася, переважно, обрахованою за «радянськими принципами». Кінець – передбачуваний. На даний момент працюючий громадянин часто не може за зарплату не лише прожити, але й оплатити комуналку. Але працюючий офіційно громадянин часто втрачає право на субсидію. Відповідно, значній частині громадян України стає невигідно працювати (щонайменше – офіційно).

«Махінації» з субсидіями – це лише вершина айсбергу. Реально ж ми маємо виховання споживацтва та безвідповідальності, комуністичну зрівнялівку, ну і «на закуску» - колосальний потенціал для корупційних схем.

І як нам пропонують з цим усім боротися? А давайте створимо ще одну базу, вкладемо у неї сотні мільйонів, примусимо «Нафтогаз» виконувати невластиві функції обліку кількості споживачів, вирвемо на це ще купу грошей… Це як у відомому анекдоті радянських часів, про те, як дізнатися, що в Сахарі – комунізм? Дуже просто. За талонами на пісок…

Очевидно, що корупційні ризики не можна усунути подвійною, потрійною регуляцією. Треба усувати самі причини проблем. А причини – це колосальні масштабі субсидій в Україні, і цю проблему можна вирішити лише шляхом підвищення легальних доходів громадян, аби кожен платив свою «комуналку» за себе сам, а також шляхом впровадження енергоефективних технологій, аби тарифи не треба було постійно підвищувати.

Все інше – замилювання очей, створення корупційних схем та спроби переділу бюджетних потоків.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net