Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
04.12.2017 11:51

«Кола пекла» для інвесторів

Політолог

Або чому жоден нормальний підприємець ніколи не захоче працювати в Україні.

У нас на найвищому рівні дуже люблять розмірковувати про прихід інвесторів,про розвиток виробництва, про те, як вони будуть створювати нову та нову доданувартість та «примножувати ВВП». Однак у реальності жодного «промислового буму»не спостерігається, а українці охочіше їдуть за межі держави, аби там щосьзаробити, але не поспішають «робити бізнес» у себе на Батьківщині. І навряд чице все є випадковим.

Розглянемо для прикладу один цікавий кейс, який нещодавно потрапив у світові ЗМІ, та виразно демонструє, які «кола пекла» маєпройти інвестор в Україні, аби мати можливість працювати, і, зрештою, даватироботу людям та приносити гроші до бюджету.

Мова про історію АТ «Томак», яке було найбільшим в Україні виробникомвендінгового обладнання (автомати для продажу товарів і послуг). Вартістьодного такого автомата починається від 20-50 тис. грн.  Такий бізнес не міг не зацікавити «спеціалістів» із захоплення підприємств черезнеправомірне заволодіння акціями компаній. Власне, тут і починається історія з«колами пекла», які найповніше ілюструють інвеститційний клімат в Україні.

Коло перше. «Банківські ризики»

В усьому світі підприємства беруть кредити, аби вкласти гроші в розвиток,та, зрештою, більше заробляти. Це нормально – без кредити не буде сучасноїекономіки. Однак у випадку України спроба взяти кредит – це завжди «російськарулетка», і ніколи не знаєш, коли саме «стрільне».

Особливістю української економіки є те, що береш кредити ти на однихумовах, а поверати можеш зовсім на інших. Наприклад, те саме АТ «Томак», прагнучирозвитку у 2009 році взяло два кредити в банку АТ «Ерсте Банк» на загальну суму5,2 мільйони доларів. Але в кінці 2012р. АТ Ерсте Банк пішов з України, а йогоактиви унаслідував Фідобанк. Проблеми у Томака почалися, як і у всієї країни в2014-2015рр., коли курс долара зріс утричі, а гривневі доходи Томака залишилисяна тому ж рівні, через що обслуговувати валютний кредит в повній мірі сталонеможливо.

Але в «Фідобанку» відкидали будь-які спроби домовитися щодореструктуризації. І це перший урок бізнесмену. В Україні кредит – це не засіброзвитку, а тоталізатор, головним призом, зрештою, буде кабала та банкрутство.

Коло друге. «Вихід рейдерів»

Коли у липні 2015р. дія кредитного договору між «Томаком» та «Фідобанком»закінчилася, між ними було досягнуто домовленості, про те, що не виплаченазаборгованість у розмірі 3 850 тис.дол. США буде погашена, шляхом передачічастини нерухомості компанії у власність банку.

Проте «Фідобанк», за давньою українською «традицією, за спиною у іншоїсторони цього переговорного процесу 24 листопада 2015 року подав заявку вреєстраційну службу на стягнення всієї нерухомості. Дійсно, чого б не одержатидвічі, коли є відповідний ресурс?

І вже 27 листопада 2017 року Державна реєстраційна служба зареєструваластягнення на все заставне майно  35 тис.м.кв нерухомості за 3,85 мільйона доларів. І це не зважаючи на те, що заоцінкою незалежного оцінювача майна нерухомість заводу АТ «Томак» на той часвартувала близько 15 мільйонів доларів.

І це другий урок для підприємців. Скільки би ти не вклав, коли прийдутьзабирати – заберуть все.

Коло третє. «Як викупити власнемайно»?

Проте все це не найцікавіше. Найцікавіше починається далі, коли «Фідобанк»,знову ж таки за давньою традицією, закрутив добрячу «карусель».

Вже в грудні 2015 року АТ «Томак» подав до суду позов про скасування незаконноїреєстрації та клопотання про накладання заборони здійснювати подальшіперереєстрації об’єктів компанії. Як виявилось, суддя окружногоадміністративного суду Києва пан Данилишин вирішив розглянути клопотаннякомпанії на відкритому слуханні 10 грудня, про що заздалегідь повідомивпредставників «Фідобанку». 

Але аби не чекати на рішення судів, 9 грудня «Фідобанк» продав обидваоб’єкти ТОВ «Вайт Енерджі», яке,  в своючергу, за декілька годин до цього  булопридбане кіпрським офшором. А вже наступного дня, Вайт Енерджі отримав кредитвід Фідобанку у розмірі 120 млн.грн., який був використаний на купівлю у ньогобувшого майна Томака.

Після втілення цієї схеми в життя, акціонерів компанії «Томак» запросили назустріч з керівництвом «Фідобанку», де було запропоновано викупити своє ж майноза 5,5 млн доларів.

І це наступний урок для бізнесмена в Україні. Якщо в тебе щось відібрали –тобі обов’язково це спробують продати, але дорожче.

Коло четверте. «Поява рішал»

Далі на арену виходять доблесні правоохоронці.

В середині грудня 2015 року до наглядової ради «Томак»  завітав такий собі Микола Петров, якийвідрекомендувався, як представник інтересів нинішніх та колишніх працівниківГенеральної Прокуратури України.

За матеріальну винагороду він пообіцяв повернути нерухомість. Звісно, небезкоштовно, а за «маленький відсоток». Апетити «рішал» росли від 15% і до 50%акцій підприємства. При цьому, подібний «пряник» доповнювався і батогом увигляді традиційного набору «засобів переконання»: перевірок, кримінальних справпроти посадових осіб Томака, допити та побиття працівників підприємства тощо.

Вся ця історія вже була об’єктом журналістських розслідувань.

Технічно «викручуючи руки» та обіцяючи «вирішити» проблеми, «рішали» все ждомоглися свого, після чого поспішили «вмити руки».

Коло п’яте. «Справедливий суд»

Зараз учасники історії знаходяться на п’ятому колі «бізнес-пекла»по-українськи – на етапі суду. З трьох акціонерів двоє були змушені під тискомзалякувань та погроз відмовитися від претензій. Лише один з акціонерівпродовжує в суді два роки відстоювати власні позиції. Скільки триватиме це коло– невідомо. Що буде за ним – теж поки що неясно.

Вся ця історія скоріше не виняток, а вже тенденція.  І те, що в Україні є таке явище, якрейдерство, ще раз підкреслює глибину системних проблем нашої держави. Алезначно обтяжує ситуацію довкола цього ганебного явища той факт, що самепредставники силових відомств, використовуючи своє службове становище, дедалівпевненіше прагнуть очолити лідерство в цьому незаконному бізнесі.

А для інвесторів – це все прозорий «месседж».

Не беріть в Україні кредити – умови переграють, і використають проти вас.Не вкладайте гроші, бо у вас все відберуть, та спробують вам же продати.Обходьте десятою дорогою правоохоронців – вони і будуть відбирати. А ще краще –тікайте з цієї «дикої країни».

І інвестори «тікають». А ми потім дивуємося, як трапилося, що в Україні –найнижчий у Європі ВВП на душу населення.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net