Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.01.2017 18:53

Неоднозначні претенденти на місце Гонтарєвої

Політолог

Думаю, не буде перебільшенням сказати, що ім’я Валерії Гонтарєвої, котра на даний момент очолює Національний Банк, викликає найбільш неоднозначну реакцію в українському суспільстві.

Думаю, не буде перебільшеннямсказати, що ім’я Валерії Гонтарєвої, котра на даний момент очолює НаціональнийБанк, викликає найбільш неоднозначну реакцію в українському суспільстві. Причиндля цього багато, але найочевидніші з них:

-         масове банкрутство банків за часів керівництва Гонтарєвоюбанківською системою, що позбавило заощаджень не одну українську родину;

-         девальвація української національної валютигривні у рази.

Звісно, і перше, і друге можнабуло б списати за українською новітньою традицією на війну, але не викликаєсумнівів, що вирішувати проблеми можна по-різному, і якщо інфляції, за великимрахунком, від НБУ не залежить, то коливання курсу валюти протягом кількох дніву рази – явно не обійшлося без участі керівництва Нацбанку. Так само, як ірефінансування для «потрібних» банків.

Враховуючи весь цей негатив,питання відставки Гонтарєвої – це питання часу, не більше.

Зрештою, коли владу найбільше «прикрутить»,то розраховуватися з громадською думкою доведеться «головами» найбільшнепопулярних державних менеджерів. Думаю, тут ніхто помилок Януковичаповторювати не буде.

Відповідно, кандидати на місцекерівника НБУ почали з’являтися вже зараз. Хтось лобіює це питання черездержавні інституції, хтось підключає «політичний дах», хтось намагаєтьсястворювати відповідне реноме за допомогою засобів піару.

Деякі потенційні кандидати, щодояких до мене періодично потрапляє «інсайд», не можуть викликати жодної реакції,окрім подиву.

Зокрема, зі здивуванням дізнавсяінформацію, що у керівництво НБУ всерйоз розглядається кандидатура нардепаСергія Рибалки, котрий на даний момент очолює парламентський комітет з питаньфінансової політики і банківської діяльності.

Теоретично даний нардеп (за посадою)є кандидатурою логічною, адже логічно, що той, хто відповідає за певнийнапрямок у парламенті, може реалізовувати свої амбіції і в інших гілках влади.

Однак одразу впадає в око кількаобставин, які, як на мене, не роблять його оптимальним претендентом у очільникиНБУ.

Перший – і найголовніший факторполягає у тому, що пан Рибалка не має досвіду роботи у банківській сфері. Якщозвернутися до його офіційної біографії, то ми побачимо, що у далекому 1995 р.Сергій Рибалка зі своїм товаришем створили спільне підприємство. А у 2000 р. –ще одне – «Снек-Експорт». З цього часу його бізнес-доля пов’язана з одним знайпотужніших вітчизняних виробників смаженого насіння, чіпсів та снеків.Безперечно, це все – серйозний бізнес, але до банківської сфери він маєвідношення таке ж, як і до аерокосмічної галузі.

Має пан Рибалка і досвіддержавної служби. Зокрема, 2008 р. він став радником голови Національногоагентства України з проблем покращення та оформлення в Україні головної частиниЄвро-2012. Після чого у 2009 р. Сергій Рибалка числився півроку у рядах БлокуЮлії Тимошенко помічником міністра захисту природної сфери України. На даниймомент він – нардеп від Радикальної Партії. Знову ж таки, тут зв’язок ізбанками обмежується керівництвом парламентського комітету, що, звісно, не так імало, але, мабуть, недостатньо для того, щоб стверджувати про готовність панаРибалки до керівництва головним банком всієї країни.

Я, загалом, нічого не маю проти «реформаторів»зі сторони, але не можу не визнати, що банківська сфера – дуже специфічна, ітам будь-який зайвий рух може спровокувати паніку, обвал валюти та крах банків.Думаю, це останнє, що нам зараз потрібно.

Другий фактор – це освіта. Зновуж таки, якщо звернутися до офіційних даних, то ми побачимо, що Рибалка здобувдві вищі освіти. Першу — у 2000 р., отримавши спеціальність «Металургія чорнихметалів» у Державній металургійній вищій школі України. Другу — у правознавчійакадемії Департаменту внутрішніх справ. Зі стін ВНЗ вийшов з дипломом юриста.Але фінансового чи навіть економічного (математичного хоча б) диплому у йогоактиві немає, що не може не викликати побоювань.

Третій фактор – це скандали, які пов’язанііз прізвище пана Рибалка. Звісно, я чудово розумію, що всі вони можуть бутирезультатом проведення інформаційних кампаній, які цілком можуть фінансуватисяконкурентами пана Рибалки, а вони, безперечно, є у кожного відомого бізнесмената політика. Однак, факт залишається фактом: скандали, пов’язані із прізвищемголови фінансового комітету парламенту, розгораються постійно, і він постійно змушенийїх спростовувати, а це може нести серйозні репутаційні ризики для будь-якоїустанови, яку може очолити С. Рибалка. Уявіть собі, у що це може вилитися, уразі, якщо саме він очолить Нацбанк?

Нарешті, четвертий фактор пов'язанийорганічно із попереднім – це політична ангажованість п. Рибалки, що можеозначати зайву політизацію роботи Нацбанку, та перетворення даної інституції наарену політичної боротьби, а це означитиме постійні політичні обвинувачення тарозборки, у той час як гроші, як відомо, люблять тишу.

При цьому, я не можу не відзначити,що за період керівництва парламентським «банківським» комітетом, С. Рибалкаможе відзначитися деякими досягненнями. Зокрема, досить позитивно в експертномусередовищі було сприйнято його законопроект про посилення прозорості роботи НБУ,де, зокрема, передбачалося розкривати для громадян недоступну раніше інформаціюпро те, на підставі чого банки визнавалися неплатоспроможними та виводилися зринку. Тобто, у якості контролера банківської сфери він зарекомендував себе ненайгіршим фахівцем. Тому, гіпотетичний перехід пана Рибалки до Нацбанку нетільки може означати репутаційні ризики для даної установи, але й позбавитьпарламент контролера, що донедавна непогано виконував свої обов’язки. Думаю,усі лише виграють, якщо п. Рибалка залишиться у парламенті, і, можливо, зчасом, набравшись досвіду, зможе претендувати на державні пости за умовивідповідної політичної підтримки.

Не маю нічого проти ні щодо панаРибалки, ні щодо його політичної сили, але все ж маю сподівання, що Нацбанкзрештою очолить тихий, неполітичний, досвідчений професіонал, позбавленийамбіцій та бажання робити кар’єру, що просто «вичистить» ці банківські стайні,стабілізує ситуацію, забезпечить більш-менш стійкий курс національної валюти та,зрештою, віру українців у завтрашній день. Це все, що зараз нам потрібно відНБУ.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net