Перебуваючи зараз на ВФ "Нові стандарти прозорості та підзвітності комунальних підприємств" знов почув від учасників форуму про повну ліквідацію комунального та державного сектору. І ось що в мене вийшло, з цього питання.
Масштаби і структура державного сектора в різних країнах залежить від багатьох факторів, це і розвиненість ринкових відносин, історичних і соціальних умов і традицій.
Частка державного сектора у розвинених країнах досить різна. Так наприклад у Канаді, Англії, Італії - близько 15 %, у США й Німеччині - близько 20 %, у Польщі - 25% .
У багатьох розвинутих країнах підконтрольними державі залишаються енергетичний сектор, транспорт та зв'язок. Електроенергетичні компанії перебувають у стовідсотковій державній власності у таких країнах, як Франція, Данія, 55% перебуває в державній власності у Швеції, 51% - в Австрії, 38% - у Норвегії.
В деяких розвинутих ринкових країнах державні компанії є лідерами серед великих промислових фірм, зокрема в автомобільній промисловості Франції (Renault) та Німеччини (Volkswagen AG).
В США на частку держави припадає 20% капіталу, 40% землі, 42% електростанцій, поштове обслуговування, значна кількість станцій телебачення та радіомовлення.
Як на мене проблема стоїть не у формі власності, а в тій державній системі, яка існує в Україні. Повна ліквідація державного чи комунального сектору може привести до анархії чи самознищення, але і тримати 2000 державних підприємств немає ніякого смислу.
Потрібен повний аудит діяльності всіх державних та комунальних підприємств ( що потроху зараз і робиться) і після того приймати, остаточне рішення.
P.s. Turkish Airlines державна частка 49%, приватна частка 51%.