UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
17.03.2020 11:16

Коронавірус – форс-мажор!

Адвокат, Керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Танасишин, Михалевський і Партнери"

Верховна Рада прийняла закон, яким віднесла карантин до форс-мажору.

Що таке форс-мажор? 

Форс-мажором є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Що це дає бізнесу?

Саме час переглянути умови Ваших договорів. Швидше за все, там є положення про форс-мажор, на яке Ви не звертали раніше уваги. За загальним правилом, форс-мажорні обставини:

-  звільняють сторони від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов’язань за Договором, якщо воно сталося внаслідок форс-мажору;

- продовжують строки виконання сторонами своїх договірних зобов’язань, якщо форс-мажор вплинув на ці строки.

Тобто, Ви можете впевнено просити орендодавця перенести платежі за оренду приміщення, якщо Ви-орендар у торговому центрі, який закрили. Або Ваші курси дизайну не можуть бути проведені у встановлену дату. Або вести переговори із клієнтами та вендорами про те, щоби продовжити строки виконання замовлення через обмежувальні заходи в Україні. Ми можемо моделювати ще безліч прикладних ситуацій, впевнений, що карантин вплинув на Вас.

Як засвідчити форс-мажор?

Для можливості прикладного використання обставини форс-мажору нам потрібно такі інгредієнти: 1) чинний закон; 2) постанова Кабміну про карантин; 3) сертифікат Торгово-промислової палати; 4) договір.

Депутати внесли зміни до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Президент повинен підписати прийнятий закон, після чого його опублікують. З цього моменту, карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, вважатиметься форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили).

Останньої постанови Кабінету Міністрів ще немає у загальному доступі, проте, новинний розділ офіційного сайту стверджує про обмеження перевезення пасажирів, тимчасове припинення роботи закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, як це анонсував Президент напередодні.

Якщо вказані у рішенні Кабміну заборони чи обмеження призвели до унеможливлення виконання Ваших зобов’язань-час звертатись до Торгово-промислової палати України чи регіональних торгово-промислових палат.

Детальніше із порядком звернення, тарифами та порядком розгляду Ви можете ознайомитись на сайті самої ТПП https://ucci.org.ua/zaghal-na-informatsiia, або регіональних палат.

За результатами звернення від семи до 21 дня видається сертифікат про засвідчення форс-мажору.

Засвідчення форс-мажору і його результат залежить  і від того, як сформовано положення про форс-мажор у Вашому договорі. Перегляньте який механізм сповіщення контрагента, які права дає і які наслідки має підтвердження обставини форс-мажору. Адже, наслідки можуть бути різними-від розірвання договору, до уникнення штрафів.

Сподіваюсь, що незважаючи на карантин, Ви вбережете свій бізнес, а найголовніше - своє здоров’я.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]