Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.09.2016 22:39

Як блокується підготовка ТКЕ до опалювального сезону?

Економіст, юрист, аудитор, громадський діяч

Ветування президентом законопроекту №2706, який передбачає списання боргів компаніям-постачальникам комунальних послуг, породжує цілу низку загроз для успішного проходження опалювального сезону.

gazovaya-problema.jpg

Тепер склалася унікальна ситуація, коли за газ як товар постачальник послугрозрахувався, але «Нафтогаз» нарахував шалені штрафні санкції, які й складаютьтіло боргу. «Публічний аудит» спеціально вивчив причину боргів по Києву. Такось, більше 50 % нібито боргу «Київенерго» перед «Нафтогазом» – це якісьштрафні санкції, пені та інші «надбудови» над боргами. І по цьому слову «нібито»заблоковані рахунки теплопостачальників у наші будинки.

Я ніколи не був прихильником монополій, особливо приватних, які, завищуючиціни, добуваючи вугілля задешево і вкладаючи його задорого в тарифи неелектроенергію або теплоенергію, заробляють величезні гроші на споживачах.Проте сьогоднішня ситуація дійсно патова, і рішення президента про ветуваннязакону може призвести тільки до дестабілізації ситуації. Я в цьому планіповністю підтримую міську владу, зокрема столичну, яка з усіх трибун закликаєпрезидента втрутитися в ситуацію, пояснюючи, що в листопаді виправляти цюситуацію буде вже запізно.

До прикладу, судова тяганина «Київенерго» з «Нафтогазом» триває вже понадпівроку: наприкінці 2015 року Київський господарчий суд виніс рішення простягнення з першої штрафів, донедавна тривала судова тяганина і врештіВищий господарчий суд вирішив конфлікт на користь НАКу.

Проте причини затримок розрахунків усіх вітчизняних енергокомпаній загаз приховані не в площині халатності цих компаній, а в самій системірегулювання галузі. Основні з таких причин:

– несвоєчасна компенсація різниці в тарифах;

– затримки фінансування держбюджетом пільг і субсидій;

– незбалансована нормативна база щодо розрахунків за газ, тепло- іелектроенергію;

– борги всіх категорій споживачів за спожите тепло та електрику;

– відсутність дзеркального джерела погашення газових штрафних санкцій.

Тобто, робота підприємств ТКЕ блокується не тому, що вони свідомо не хочутьвиплачувати борги, а у зв’язку з несплатою додаткових платежів – фінансовихсанкцій, дзеркальне джерело погашення яких у підприємств відсутнє. Коштів навиплату боргів підприємства просто не мають. Більше того, у ціні товару навітьне закладена складова, яка може йти на штрафні санкції. Тому фактично,підприємствам немає з чого ці штрафи виплачувати.

Причому, що заборгованість енергетичних компаній перед «Нафтогазом»неспівмірна з сумою зборгованостей за субсидіями, які мають бути компенсованіцим компаніям із держбюджету. До прикладу, «Київенерго» заборгувало «Нафтогазу»близько 260 млн грн, тоді як борг споживачів перед компанією вжедосяг 1,72 млрд грн. Заборгованість за поставлений природний газ як затовар у підсумку стає меншою за нараховані штрафні санкції, і, як наслідок,блокується робота підприємств ТКЕ через виконавчі провадження та арештирахунків. Вказані ж суми штрафних санкцій стають надприбутками для НАК«Нафтогаз».

«Нафтогаз» за допомогою прийнятого рік тому закону про наведення порядку вгазовій сфері зараз має право виставляти ті чи інші позовні вимоги (які, доречі, далеко не завжди підтверджені судами). Оскільки вимоги пред’явлені, тутже блокуються рахунки теплокомуненерго. Тобто, ТКЕ, ще не маючи реальноїзаборгованості перед «Нафтогазом» (бо немає рішення суду, яке підтверджує цюзаборгованість), вже стикаються з серйозними проблемами. Адже оскільки так всірахунки підприємств блокуються, усе це ставить під загрозу зриву підготовку доопалюваного сезону.

Так, «Київенерго» розрахувалося за отриманий природний газ частково,заборгованість за договором із «Нафтогазом» становила 344,93 млн грн.«Нафтогаз» через прокуратуру звернувся до суду за стягненням: 344,9 млн грносновного боргу, пені – 146,97 млн грн, штрафу – 46,37 млн грн, 3 % річних –8,45 млн грн та інфляційних втрат – 263,6 млн грн. У грудні 2015 року ПАТ«Київенерго» погасила 209,07 млн грн основного боргу. Станом на сьогодні,згідно з додатковою Постановою Вищого Господарського Суду України, ПАТ«Київенерго» має погасити 80,7 млн грн пені; 5,16 млн грн – 3 % річних; 144,36млн грн інфляційних втрат; 29,43 млн грн – 7 % штрафу.

В енергетичній компанії вже офіційно заявили, що призупиняється робота зівстановлення теплових лічильників, хоча це було передбачено в інвестиційнійпрограмі. Окрім столичної, на сьогодні заблоковано рахунки ще понад 100ТКЕ. Тобто, призупиняється процес встановлення лічильників, виконання ремонтнихробіт, як-от заміни і ремонту труб, тощо.

Оскільки місцева влада дуже обмежена у свої повноваженнях щодо впливу нацентральні органи влади, найбільш оптимальний такий вихід із ситуації: всімміським радам України, як органам, які представляють та захищають інтереситериторіальних громад, необхідно негайно прийняти на сесії звернення доВерховної Ради України з проханням подолати вето Президента та прийняти ЗаконУкраїни «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонуваннясуб’єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованоговодопостачання та водовідведення».

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net