Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
14.03.2015 18:19

Ризики податкової реформи для громадян

Економіст, юрист, аудитор, громадський діяч

За повідомленням нардепів, Мінфін спільно з Державною фіскальною службою готує новий проект податкової реформи, який незабаром буде внесено на розгляд Верховної Ради.

Мінфін спільно з Державною фіскальною службою готує новий проект податкової реформи, який незабаром буде внесено на розгляд Верховної Ради.


Проте цей проект містить суттєві ризики зловживань з боку фіскальнихорганів, а також змушує людей адміністративними методами повертати заробленігроші в банки.

 

Основною зміною, яка приховуєтьсяпід поняттям «податкова реформа», є термінове повернення до введення 30%податку на видатки фізичних осіб, якщо вони перевищують їх доходи. База такогооподаткування – різниця між офіційними доходами та витратами. І якщо особазадекларувала більше 200 тис. грн доходів, вона зобов’язана протягом року відкрити депозитний рахунок у банку.


У попередній версії «податковоїреформи» порядок введення в дію та процес адміністрування вказаного податкубули такими:


1)   з січня до листопада 2015 року всігромадяни повинні були подати «нульову» декларацію, в якій вказується всідоходи (готівкові гроші, заощадження, банківські метали, рухоме та нерухомемайно, цінні папери, частки/паї в юридичних особах тощо);


2)   держава не вимагатиме доводити джерелапоходження активів, вказаних у «нульовій» декларації;


3)  якщо фізичною особою не поданодекларацію, фіскали автоматично вважатимуть, що вартість активів платника податківстановить 200 тис. грн, при цьому наявні кошти й активи враховуватися небудуть;


4)   при декларуванні доходів на суму більшніж 200 тис. грн готівкою, кошти необхідно внести на рахунок у банк до днядекларування, і вони мають зберігатися там протягом року;


5)   декларування доходів вводиться задляконтролю за видатками,  щоб фіскальніоргани могли контролювати перевищення витрат над доходами на суму понад 40мінімальних заробітних плат (48720 грн);


6)   рішення щодо проведення перевірки витратта доходів платника податків прийматиме керівник місцевої податкової інспекції абойого заступник;


7)   при виявленні фіскалами перевищення витратнад обсягом доходів визначається база оподаткування, яка дорівнює різниціперевищення витрат над доходами (при розрахунках також враховуються і задекларованів «нульовій» декларації доходи), і платнику податків надсилається податковеповідомлення про сплату суми податку, яка дорівнюватиме 30% від встановленоїбази оподаткування;


8)  для контролю витрат фізичних осібвстановлюється граничний розмір готівкових розрахунків між фізособою іпідприємством, який не може перевищувати 15 мінімальних зарплат (18270 грн)протягом дня.


Якоюбуде нова редакція змін до Податкового кодексу України при встановленні цьогоподатку поки що невідомо, але його основну ідею можемо побачити вже зараз .


Загалом,на думку «Публічного аудиту», співмірність офіційних доходів та витрат громадянповинна бути. Проте є низка зауважень до наявної концепції податку наперевищення витрат над доходами.


Насампередідеться про розміщення раніше отриманих коштів у банках для їх відображення у«нульовій» декларації. Звісно, якщо громадяни повернуть близька $ 100 млрд, якінаразі перебувають у них на руках, до банків, це матиме позитивний ефект як длябанківської системи, так і для економіки країни загалом. Банки наповнятьсявільними грошима, у них не буде нестачі валюти, що зумовить зміцнення гривні. Якнаслідок, ми отримаємо зниження ставок за депозитами, відповідно й закредитами. Ринок наповниться «дешевими» грошима, відновиться кредитування (насампередбізнесу) за справедливими та посильними відсотками, завдяки чому можнаочікувати на відновлення економіки.


Втім,тут є одне «Але». Для того щоб вищеописана процедура реалізувалась, навряд чидоречно адміністративними методами змушувати людей повертати зароблені гроші добанків. Адже банківська система не відновлена, довіри людей до банків не має,регулятор не запрацював.


На думку«Публічного аудиту», спочатку треба повернути довіру людей до банків, вмовивши,можливо під гарантії держави, добровільно повернути гроші до них. І вже коликолесо економіки закрутиться, вона вийде з тіні, тоді й буде час навпровадження такого податку.


Далі – розширенняповноважень фіскальних органів є величезним ризиком зловживань з їх боку. Вониможуть отримати право самостійно нараховувати суму податку, накладати арешт намайно фізичної особи та залучати податкову міліцію для документарної перевіркидоходів і видатків громадян. Таким чином, якщо від податкового тягаря тасвавілля податківців раніше страждав тільки бізнес, тепер під удар можутьпотрапити й звичайні громадяни. Всі ці дії ніяк не узгоджуються ззадекларованою концепцію зниження податкового тиску та загалом ролі фіскальнихі правоохоронних органів у економічній сфері.


Наприкінціминулого року від вказаної податкової реформи відмовилися через суперечливіположення. «Публічний аудит» ще раз звертають увагу розробників податкової реформина зазначені ризики при розробці нового документа, який може лише погіршитистан економіки та життя громадян.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net