Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
14.11.2017 22:48

Обирати «по-новому» або 5 фактів про виборчий кодекс

Минулого вівторка, 7 листопада, Верховна Рада України проголосувала в першому читанні проект Виборчого кодексу. Хоча рішення підтримали мінімально необхідна кількість народних депутатів, в кулуарах його охрестили великою «підставою» та «свинею» для Банково

Минулоговівторка , 7 листопада,Верховна Рада України проголосувала в першому читанні проект Виборчогокодексу. Хоча рішення підтримали мінімально необхідна кількість народнихдепутатів, в кулуарах його охрестили великою «підставою» та «свинею» дляБанкової. Реальний аналіз законопроекту викликає, як мінімум подив, аджеочевидно, що за пропонованою схемою обиратися ніхто не збирається.  А тепер про все по порядку.

Округ область

Статтею 338кодексу зазначено, що з метою висування списків кандидатів у депутатизагальнодержавний виборчий округ поділяється на 27 регіональних виборчихокругів. По факту дані округи є нічим іншим, як областями, за виключеннямтимчасово-окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей. Що цеозначає для учасників виборчих перегонів? Всім кандидатам у нардепи требазабути про старі насиджені округи і починати засіювати електоральне поле всієїобласті. І хоча за оцінками авторів кодексу ця процедура унеможливлює підкупгромадян, але вона змушує майбутніх кандидатів «розкошелитись на повну».  Якщо раніше кількість виборців на середньомуокрузі становила не більше 200 тисяч чоловік, то тепер вона збільшується майжев 6-7 разів. А отже , настільки збільшяться і всі видатки кандидатів на  агітацію, штаби і т.д.. На самому окрузіголовним видовищем стає не міжпартійне протистояння, а боротьба членів однієї ітієї ж політичної сили. Ніхто не виключає і вплив на результати виборів нинідіючих округів, які тепер можна називати базовими регіонами. Місцева системавиборів близька то тієї за якою місцеве самоврядування обиралось у 2015 році танині проводяться вибори до ОТГ. Та все ж вибори за такою системою починаютьнагадувати гру в російську рулетку. При чому для всіх учасників виборчогопроцесу, адже для звичайного виборця вона теж підготувала декілька ну дужескладних головоломок.

«Голосуй не голосуй - все однополучиш ….»

Такийкрилатий вислів як жоден інший не характеризує сам процес голосування. Тепер,аби проголосувати за новим законом, треба забути про такі поняття як поставити«галочку» чи «хрестик».  Уявімо собізвичайну українську бабусю, котра ще з радянських часів пам’ятає вибори яквсенародне свято.  Зранку попоратись усвині, подоїти корову і піти на вибори. У бюлетені знайти партію чи прізвищекандидата аби поставити напроти відмітку. Тепер все не так, бабця має пам’ятатиномер партії який треба написати у бюлетені та номер кандидата. При чому якщонаприклад партія «Всім добро» має 5 номер, а її кандидат Степан Добробій, заякого виборець має віддати свій голос 8, то записі в бюлетені мають бути ажніяк не № 5 за партію та № 8 за кандидата. Правильно буде 05 та 08 відповідно,інакше результат голосування – недійсний.     

Найближчі вибори гаранта

Найближчі загальнонаціональні вибори, що нас очікують євиборами президента, що мають відбутися у травня 2019 року. Проектом кодексупередбачена норма, згідно з якою кандидат у президенти для реєстрації своєїкандидатури повинен окрім внесення грошової застави, збирати підписи осіб, якімають представницький мандат (народні депутати, депутати місцевих рад, міськіголови). Тільки уявіть собі процедуру збору підписів особливих людей, тількитих, що мають мандат, а як щодо решти населення ?  

Замість післямови

Звичайно, щоданий проект виборчого кодексу є вкрай непідготовленим та сирим. Головні йогопротивники серед недоліків називають його морально застарілість, а розробленийвін був дійсно 2010 року. У президентський фракції в парламенті його вже встиглинавіть порівняти з російською. Щоправда у БПП відзначають, що російськийваріант розбиває країну на 35 виборчих регіонів, котрі не збігаються з межамиреспублік аби тільки уникнути потенційну загрозу сепаратизму.  За попередніми прогнозами експертів, допроекту виборчого кодексу буде внесено більше 100 поправок. Адже діючибільшість даний, яка тримається на нардепах мажоритарниках закон не влаштовує.Тож існує два варіанта розвитку подій, або його бравурно провалять і декількатижнів будуть розганяти зраду у вечірніх телеефірах. Або ж його простоспотворять до непізнаваності. В останньому випадку  варіант з відкритими партійними списками тількизаради назви та  450 виборчими округами,де будуть сіяти та пожинати  виглядаєдосить реальним. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net