Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.

Експорт металобрухту зупенено через відсутність балансу в Мінекономрозвитку

Колеса Мінекономіки вперто гальмують, як тільки заходить мова про розрахунковий баланс металобрухту на 2015 рік. Не виключений варіант чергового розподілу квот на експорт металобрухту за старими схемами. 

1541777.jpg

Про корупцію у цій сфері вже декілька років говорять самі учасники ринку. Суть така. Металобрухт є стратегічною сировиною металургійної галузі України. Власники металургійного бізнесу, якими, як загальновідомо, є,  в основному, олігархи, через своє лобі в державних органах влади всіляко намагаються зупинити експорт металобрухту за кордон. Також вони наполегливо формують та нав’язують правила гри та цінову політику на вітчизняному  ринку. 

З іншого боку, брухтозаготівельні підприємства воліють експортувати «лом», бо на зовнішньому ринку ціна є набагато привабливішою. Навіть після сплати всіх логістичних витрат та митних зборів в кишені експортера може залишитись до 50 доларів прибутку з однієї експортованої тони брухту. Враховуючи, що, за переконанням заготівельників, Україна може експортувати близько 2-3 млн. тон брухту, нині це виглядає як досить пристойний бізнес. Але металурги стверджують, що в такому разі вся галузь залишиться без достатньої кількості сировини. Тут і виникає конфлікт.

Кабінет Міністрів кожного року встановлював баланс металобрухту, в якому визначав скільки сировини потрібно вітчизняній металургії, а скільки можна експортувати. В кращі роки квота становила біля 1 млн. тон. Секрет полягає в тому, що на Мінекономрозвитку було покладено виконання процедури обов’язкової реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на експорт брухту. Так, фактично, було створено механізм допуску до цього прибуткового бізнесу лише потрібних або вигідних чиновникам бізнес структур. Розмір хабарів для отримання дозволу експортувати брухт сягав навіть 30 доларів за одну експортовану тону.

Міністр економічного розвитку і торгівлі України, литовець за походженням, Айварас Абромавічус, з оглядом на свій ступінь бакалавра в галузі міжнародного бізнесу, вже повинен був розібратись в зазначеній не дуже складній ситуації. Але, за наявною інформацією, станом на кінець березня, очікуваного та затвердженого балансу металобрухту на 2015 рік не існує. І це дуже обурює учасників вітчизняного ринку.

Крім того, до вирішення цієї проблеми вже залучилися і законотворці. Наразі існує два законопроекти, які покликані взагалі ліквідувати норму квотування на експорт брухту чорних металів.

Існує думка парламентарів, членів Комітету з економічної політики Верховної ради, що Мінекономровитку навмисно затягує затвердження балансу з метою знову, в тіньовий спосіб, розділити квоти серед наближених до чиновників міністерства бізнесменів.

Тож поки йдуть дискусії стосовно нового законодавства, яке б регулювало відносини у цій сфері, процеси металоекспорту зупинені і стоять на «мертвій точці». 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]