Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.03.2010 14:19

Політичний пат - Зняття катаракти совєтського електорату.(Закінчення)

незалежний журналіст, політолог

При тих функціональних повноваженнях, відведених президентові та при реальному співвідношенні сил в парламенті і, головне, в електоральному полі Янукович ледве зможе створити передумови для кардинальних змін статус-кво української дійсності. Також маловіро

При тих функціональних повноваженнях, відведених президентові та при реальному співвідношенні сил в парламенті і, головне, в електоральному полі Янукович ледве зможе створити передумови для кардинальних змін  статус-кво української дійсності.  Також маловірогідне згортання демократичних процесів, що нестримно розвиваються в посттоталітарній країні. Взагалі, Янукович у владі або в опозиції до обрання президентом кардинально та неодмінно перезавантажиться на нового господаря на Банков ій - політика національного, проукраїнського масштабу. І першими, хто це відчує, стануть виборці Партії регіонів. І, що найпарадоксальніше, на захист перефарбованого Віктора Федоровича можуть стати його одвічні опоненти, як в професійній політиці, так і в електоральному полі. Двічі на ті ж граблі..   

Про готовність вступити в коаліцію з Партією регіонів відкрито заявили лише литвинівці. Але у 20 депутатів від Блоку Литвина на чолі зі своїм лідером-спікером парламенту це єдиний вихід продовжити своє існування в парламентських стінах. Мізерна підтримка В.Литвина на минулих президентських виборах наочно проілюструвала захід зірки останнього господаря кучмовської адміністрації. До речі, нинішній спікер вже мав можливість переконатися, як електорат відреагував на його «дипломатію» серед китів вітчизняної політики в 2006 році. Схоже, урок Володимиру Михайловичеві на користь не пішов.

БЮТ заявив про відхід в опозицію в разі створення нової коаліції фракціями Партії регіонів, НУ-НС і Блоку Литвина. Про це сказав замголови фракції БЮТ А. Кожемякін. "Я точно можу сказати, що БЮТ ніколи не піде в коаліцію з Партією регіонів. Якщо буде створена коаліція Партії регіонів, НУ-НС і, можливо, Блоку Литвина, то ми підемо в опозицію. Я хочу на це поглянути і вірю в те, що ми підемо в опозицію. А, щоб вони об'єдналися, то я бажав цього два роки, щоб вони виявилися разом", - сказав бютівець. Така прогнозована поведінка тімошенківців лише додасть бали на майбутніх виборах цій силі.

В зв'язку з цим хочеться знову відзначити швидку невідворотність роздратування проросійських активістів ПР можливим помаранчево-блакитним симбіозом. Відразу ж після виборів активісти суспільно-політичного руху Російська єдність, яка доки підтримує Януковича, організували в Сімферополі проводи зими і президента України В.  Ющенка.

"Ми відзначаємо відхід помаранчевої влади, яка утискувала права російських громадян України", - єзуїтські сказав один з учасників заходу.

Прибічники Російської єдності усадили чучело, що змальовує Ющенка, у візок, запряжений свинею, і катали на площі Радянська, скандуючи «Прочь оранжевоє свинство - даєш народноє єдінство». Схоже, бравих хлопців чекає страшне похмілля... До речі, в далекому 1994 році проросійський електорат, маючи в своєму арсеналі сильнішу підтримку, ніж сьогодні, вже обпікся обіцянками «першого закону на посту президента про надання російській мові статусу державної» і іншими технологічними штучками команди Л. Кучми. Урок на користь не пішов, homo soveticus наступає на ті ж самі граблі.

Донбас порожняк таки жене

До всіх своїх неприємностей в бурхливому політичному житті оточення Януковича має не менш гостру проблему – власний порожняк обіцянок. Ще не отримавши де-юре і де-факто свого главу держави Партія регіонів встигла «відзначитися» на ниві невиконання передвиборних авансів. Наприклад, 9 лютого найбільша фракція ВРУ ПР вмудрилася зарубати власний же законопроект про підвищення соцстандартів малозабезпеченим громадянам. Всього два регіонали проголосували за документ, вміст якого обіцяв виборцям матеріальні дивіденди, які впродовж всієї виборчої кампанії словесно роздавав кандидат в «народні президенти».

Більш того, 12 лютого член парламентського Комітету з питань бюджету, народний депутат О. Семерак заявив, що телевізійна заява після другого туру виборів В. Януковича свідчить про відмову Партії регіонів від передвиборних декларацій та відсутність бачення по веденню фінансово-економічної політики. «Партія регіонів заплуталася в своїх попередніх обіцянках і планах на майбутнє. Янукович сказав, що він звернеться до сусідів, кредиторів, щоб вони допомогли, надали кошти для подолання кризи і так далі. Як це розуміти?», - заявив Семерак. Депутат нагадав, що регіонали перед Новим роком присягалися, що в держбюджеті досить грошей для підвищення мінімальних зарплат і соціальних стандартів, а «сьогодні, ще не прийшовши до влади, побігли до сусідів позичати». Така поведінка пояснюється відсутністю в ПР бачення правильних і зрозумілих кроків. «Цим, зокрема, пояснюється, чому Янукович не хотів приймати участі в дебатах, тому що у нього немає іншого бачення, крім того, як позичити десь гроші», - додав парламентар.

Дивним чином після виборчої кампанії змінюється і риторика регіоналів відносно додання російській мові статусу державної, взаємин з НАТО і базування ЧФ РФ. По всіх цих позиціях думки партактиву ПР нагадують, якщо не помаранчеві гасла, то не кремлівські посилання точно. Регіонали в ефірі українських телеканалів навперебій заперечують у минулому свої демарші проти північноатлантичного Альянсу. Днями в інтерв'ю «5 каналу» один з керівників штабу ПР так прямо і сказав: «Назвіть мені хоч один випадок, коли наша партія виступала з акціями проти НАТО?». І аргументи ведучої, мовляв, країна-то пам'ятає своїх «героїв» з блакитними антинатівськими кульками в президії Верховної Ради своєї дії на партійця не здобули. ПР сьогодні м'яко звертає з шляху протистояння Альянсу. Про «бідну, ущемленую» російську мову слово замовити не наважуються навіть апологети русофільства. Про базування російського військового флоту в Криму в лічені дні з вуст деяких регіоналів стали виявлятися нотки сумнівів в конституційності подальшої життєдіяльності ЧФ РФ на українській землі.

Кримські і севастопольські регіонали вже сміливо починають промацувати грунт в електоральному середовищі, як би пом'якше сформулювати та обґрунтувати невідворотність і вигоди виведення іноземної військової бази з Севастополя. Думаю, розпрощатися з ЧФ РФ бізнесменам з ПР вдасться навіть краще, ніж національно свідомим політикам.

Вишиванка зверху косоворотки

На тлі негативу-проявника порожніх обіцянок колишнього завгара в пам'яті спливають заяви останнього тижня перед 2 туром президентської гонки: «Я збираюся розпустити Верховну Раду», «Насамперед потрібно розпустити парламент і призначити дату дострокових виборів ВРУ» і тому подібне. Наміри розпуску парламенту не зовсім узгоджуються з судорожними потугами збереження нинішнього складу ВРУ і процесом переговорів про створення нової коаліції зі всіма фракціями. Віктор Федорович розуміє, що при нинішньому електоральному розкладі новий склад Ради не обіцяє його політсилі нічого гарного. Кількість депутатів від фракції ПР скоротиться, як мінімум на третину. Тобто з 172 сьогоднішніх нардепів партія донецького клану при сприятливому розкладі навряд чи набере навіть 120-135 багнетів. Причому, є видимим парадокс: чим довше самі регіонали зволікатимуть перевибори в ВРУ, тим менше у них шансів зберегти кількісний склад своїх однопартійців. При цьому із залу на Грушевського може зникнути літвінивська жвава двадцятка «псковських» хлопців, є видимою перспектива скорочення комуністичної фракції. Окрім цього, практично не підлягає сумніву проходження до нового парламенту головної мігрені Януковича Блоку Тимошенко і нових партій С. Тигипка та А. Яценюка. Велика вірогідність попадання в Раду невеликими групами або блоками Ющенка, Тягнибока, Гріценка, Тарасюка, Супрун і так далі. Тобто, нові вибори блакитним політикам добра не обіцяють.

Віктор Янукович на посту президента, можливо, і не стане одягати шаровари, але у стосунках з сусідніми країнами, швидше за все, почне демонструвати економічний націоналізм. В першу чергу проукраїнська політика виявиться на стосунках з Росією й її сателітами. Подібний прогноз озвучив політолог, директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко.

Зокрема, коментуючи побоювання втратити проукраїнський напрям в політиці, К. Бондаренко підкреслив: "Янукович є українським політиком, точно так, як і південь і схід є також частками України. Можливо, Янукович не одягатиметься у вишиванку, не роздаватиме благодатний вогонь на Великдень і висаджувати калину на березі Дніпра. Але те, що в стосунках з сусідами він демонструватиме економічний націоналізм, у мене не викликає сумнівів". Не секрет, що коли В. Януковіч був губернатором Донецької області, місцеві бізнесмени захищали свої підприємства і активи від російського капіталу. "Україні потрібно визначитися, в якій плоскості повинен лежати новий націоналізм - в гуманітарній або в економічній? Думаю, потрібні обидві складові. За часів Ющенка ми мали дисбаланс в гуманітарній сфері, при Януковичі - в економічній. У сумі за п'ять років ми зможемо отримати нормальну українську націю з чітким усвідомленням пріоритетів", - говорить К.Бондаренко.

Точність такого твердження підтверджує і сам лідер Партії регіонів. В першому ексклюзивному інтерв’ю CNN В. Янукович заявив, що будь-які рішення, які він прийматиме як президент, служитимуть національним інтересам України, а не Росії.

Янукович також заявив, що він не йтиме на поводі у Росії і що він не є маріонеткою або ставлеником Кремля. На такій меседж головного регіонала відразу ж відреагували партії правого толку. Наприклад, Українська республіканська партія «Собор» позитивно оцінила слова лідера Партії регіонів, а також його обіцянку з приводу того, що він докладатиме зусилля, щоб завоювати довіру виборців Ю. Тимошенко. Разом з похвалою націоналісти не забули позначити про свій постійний контроль кожного кроку нового президента, направленого проти державності і демократії: «Янукович повинен своїми вчинками довести, що він президент України, а не губернатор Малоросії». Праві вважають, що офіційно визнаного переможця президентських виборів 2010, статус зобов'яже відмовитися від відвертого проросійського курсу (який він декларував під час виборчої кампанії) і, відповідно до тексту конституційної присяги, виконувати свої обов'язки на користь всіх співвітчизників.

На підтвердження своїх серйозних намірів строгого аудиту дій чиновника-президента Януковича, УРП «Собор» вже виразила здивування і заявила, що  партія уражена блюзнірською позицією Віктора Федоровича, який відразу після оголошення результатів екзит-полів, дозволив звернутися до українського народу мовою сусідньої країни. Очевидно, така «малоросійська» позиція може бути розцінена як сигнал керівництву Російської Федерації про свою лояльність і верноподданність.

Патріоти нагадали політику, що посада голови української держави, покладає на переможця президентських виборів, незалежно від його політичних поглядів і особистих якостей, безумовний обов'язок гідно представляти Україну в світі, реально затверджувати незалежність і суверенітет держави, та не допускати ганебного підлабузнювання заради ласки чужих можновладців.

Але повернемося до посилань самого ВФЯ. Що стосується Росії, за словами Януковича, пріоритетом буде стабілізація енергопостачань. З ЄС політик хоче робити кроки у бік угоди про вільну торгівлю та привносити до України європейські стандарти життя.

Янукович заявив, що "продовжить співробітничати з НАТО, проте питання про приєднання повинне вирішуватися народом України в ході референдуму". Як бачимо, риторика Віктора Федоровича про північноатлантичний блок узята з-під кальки Віктора Андрійовича. У цьому сумнівався лише його електорат, наполегливо не чувши під час виборчої кампанії своїх опонентів, що пронатівський вектор в розвитку України був закладений не після Помаранчевої революції і не Ющенком чи Тимошенко, а саме самим Януковічем і Кучмою до 2004 року, коли перші особи держави редагували і підписували зовнішньополітичну доктрину України, у тому числі і військову.

На питання про те, якою він бачить країну через десять років, Янукович відповів, що він має намір об'єднати Україну і зробити її однієї з 20 головних економік світу. Головне, щоб обіцянки Віктора Федоровича в черговий раз не перетворилися на донецький порожняк. І люди його підтримають в цьому. Важливо і те, що пелена, або медичною мовою - катаракта поступово зніматиметься з очей прорадянського електорату. Чим швидше це станеться, тим раніше ми досягнемо загальної мети – процвітання та міці України.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net