Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.03.2010 14:16

Політичний пат - Піррова перемога

незалежний журналіст, політолог

Після оголошення В. Януковича президентом України, предметом суперечок і ставок більшості політологів і аналітиків став подальший розвиток політичної ситуації в країні. Деякі з експертів упевнені в дострокових президентських виборах вже через рік-півтора.

Після оголошення В. Януковича президентом України, предметом суперечок і ставок більшості політологів і аналітиків став подальший розвиток політичної ситуації в країні. Деякі з експертів упевнені в дострокових президентських виборах вже через рік-півтора. Дехто з аналітиків передрікає лідерові регіоналів і повний термін президентства, за умови неодмінного «фарбування» останнього в кольори націонал-демократії. Існує також думка, що значення, отже, і ККД повноважень посади гаранта Конституції не варто перебільшувати. Вимучений «тріумф»   

«Правдами», а деколи, не правдами і залишками шулерських маніпуляцій у виборчому процесі президентом найбільшої європейської країни обрано символ русофільського і одночасно, судячи по більш ніж десятирічній діяльності південно-східної політсили, українофобського лобі.

Першими ВФЯ привітали з обранням президентом український соціаліст-перебіжчик О. Мороз, російський фашист під маскою ліберала В. Жириновський та московський патріарх і екс-агент каральних спецслужб в минулому атеїстичної імперії Кирило (Гундяєв), який відразу після свого чи то обрання, чи то кремлівського призначення патріархом встиг прославитися антиукраїнськими висловами. Також до когорти перших, хто привітав Віктора Федоровича, як і п'ять років тому увійшов президент Російської Федерації Д. Медведєв. Цього разу в своєму вітанні глава Кремля уникнув згадки про перемогу на виборах, не повторюючи помилки свого попередника, використавши замість цього російське ноу-хау - "із завершенням виборчої кампанії".

Якщо бути точнішим, першим вітав лідера регіоналів колишній зам прем'єр-міністра Польщі А. Леппер, що спостерігав в Києві за ходом голосування у складі місії Міжнародної організації по спостереженню за виборами в країнах СНД CIS-EMO. Він же виявився і першим польським політиком, якого прийняв Янукович після завершення другого туру президентських виборів.

До речі, Леппер не так давно був визнаний винним в сексуальних домаганнях і засуджений до 27 місяців тюремного строку. Крім того, до п'яти років в'язниці був засуджений колишній депутат парламенту від тієї ж партії С. Ліжвінський. Вітання колишніх засуджених політиків політика, що був двічі засуджений, легко стане свіжою «фішкою» Вечірнього кварталу.

Можна довго сперечатися з точністю формулювань – «виграш», «поразка» або «витягування за вуха» нового лідера України. Точніше підсумки президентської кампанії-2010 в Україні характеризує класичне поняття -  Піррова перемога. Такий сумнівний в плані перспектив «виграш» може остаточно поховати досі потужний політичний креатив прокремлівських або, точніше, совєтських сил в цій європейській державі. Ну, і земля, як мовиться, пухом. Простіше кажучи, перемога Януковича одягнула на останній «залп» «Аврори» електорату homo soveticus українську вишиванку. Або, можливо, приборкувальну сорочку європейської демократії. Спробую обґрунтувати такі припущення і порівняння.

Янукович – перший президент в Україні, який не отримав навіть 50-ти відсоткової підтримки громадян. Більш того, кількість виборців, що віддали за четвертого президента голосів ледве складає чверть населення країни. Якщо узяти до уваги, що кількість регіонів, що віддали першість екс-єнакієвцю складає лише третину адміністративних одиниць України, маємо непривабливу ситуацію піррової перемоги Януковича в наявності.

Відразу ж після підрахунку бюлетенів команда Ю. Тимошенко зажадала перерахунку голосів на 1300 ділянках. Керівник виборчого штабу БЮТ А. Турчинов  відзначив, що лідер Партії регіонів В. Янукович та його політсила, користуючись більшістю в Центральній виборчій комісії, зробили багато для того, щоб приховати масштабні фальсифікації. І хай на цих виборах карусельні технології були менш задіяні в рази, чим п'ять років тому, але їх масова присутність лише підкреслила «виховання» однієї з політичних українських партій. Як приклад, БЮТ провів перерахунок голосів лише на 7 ділянках, і на них від 5 до 8 (!) відсотків було сфальсифіковано голоси на користь Януковича. «Мені здається, що дуже важливе Україні знати, легітимно або нелегітимне вибраний Янукович. І в першу чергу це потрібно самому Януковичу для того, щоб переконати Україну в своїй легітимності, тому що він, нагадаю, переміг лише в 10-і адміністративних одиницях, тоді як Тимошенко отримала більшість в 17-і регіонах», - підкреслив Турчинов.

Не встигли відшуміти виборні баталії, як новообраний, але доки не «коронований» президент і його команда почали усвідомлювати наслідки такого «тріумфу». І справді, що може запропонувати «голий король» суспільству, особливо тій його частині, яка сліпо повірила туманним обіцянкам головного регіонала або хоч би пов'язує певні, але надумані надії при його президентстві?

Горе-спадкоємці

У виконавчій вертикалі біло-блакитний президент успадкував всю «красу» слабкості і недосконалості президентської влади. До речі, такою нинішня президентська модель стала завдяки тим же регіоналам чотири роки тому. По суті, регіонали розставили в 2005 році капкани на самих себе.

Не має Янукович доки своїйкоаліції і в законодавчому органі. Можливе переформатування Верховної Ради бачиться в небагатих для вибору варіантах. Коаліція (до того ж слабка і з перевагою в лічені голоси) Партії Регіонів в парламенті може створитися в наступному форматі: ПР + частина проющенківської Нашої України і балогівського Єдиного Центру + блок Литвина. В цьому випадку фарбування в помаранчевий колір біло-блакитного ядра неминуче. І НУНСівці знають та відчувають це. Наскільки такий симбіоз похитне авторитет електорату регіоналів можна лише здогадуватися.

ПР + БЛ + КПУ. В цьому випадку регіонали, а, отже, і президент Янукович отримують головний біль в особі комуністів. Деякі ортодоксальні ленінці можуть заподіяти ПР більше шкоди, чим всі його помаранчеві опоненти разом узяті. Вже сьогодні символ південно-східного електорату отримує гучні ляпаси від своїх конкурентів з єдиного електорату. Так, товариш Вітренко не забула нагадати громадськості, як на минулих виборах ПР займалася маніпуляціями і підтасовуваннями і заявила, що й цього разу регіонали забруднилися власними брудними технологіями. У травні ПСПУ отримає можливість довести на місцевих виборах, як прогресивні соціалісти понадкушують депутатські піроги регіоналів в східних областях і Криму. Комуніст Фелінкаров в прямому ефірі встиг докорити регіоналам, що саме завдяки підтримці 3, 5 % червоного електорату в другому турі Януковича Віктор Федорович зійшов на політичний Олімп влади. Спадкоємці більшовиків підкреслюють, що народ з першої ж хвилини приходу до влади президента-регіонала щодня розчаровуватиметься в неспроможності обіцянок ВФЯ. Одним словом, антіпі-ар донецькому словесному порожняку про НАТО, російську мову або базування ЧФ РФ Партії Регіонів комуністи забезпечать. І на це не може не зважати новий президент.

І, нарешті, теоретично можлива коаліція регіоналів з БЮТ. В цьому випадку в жанрі вестерну з самоспаленням можуть виступити одночасно дві політичні сили – регіонали і тімошенківці. Існує також маловірогідна версія неміцного збереження коаліції в її нинішньому складі. В цьому випадку президент взагалі не матиме впливу ні на Кабмін, ні на більшість Верховної Ради.

Король помер – здоров’я королю

При всіх варіантах можливої коаліції новий президент більшою мірою залежатиме не стільки від професіоналізму і комунікативності власної команди, а більшою мірою від нових попутників старо-нової влади. Причому, всі варіанти збереження Верховної Ради в її нинішньому складі матимуть для регіоналів негативні наслідки. Виборець Януковича морально просто не готовий,  не зрозуміє і ніколи не погодиться в своїй підсвідомості на зближення позицій «його» політичної сили з уособленням помаранчевої влади. Втім, ще туманіші перспективи біло-блакитним обіцяє і новий склад Ради. Одним словом – пат.

Зрештою можна спрогнозувати розпуск парламенту Януковичем (що він, власне, й обіцяв під час виборчої кампанії) і дострокові вибори. Але чи зацікавлена ПР в такому пожежному варіанті? Створюється враження, що кажучи про дострокове припинення повноважень недієздатної Верховної Ради, януковці не передбачали перемоги свого кандидата. Інакше як можна пояснити їх судорожні пошуки «чорного компромісу в темній кімнаті» для збереження законодавчого органу в його нинішньому складі?

То хіба, що далека від української політики людина не розуміє, що нові вибори стануть одночасно, якщо не похоронами, то поминками за минулою потужністю фракції Партії регіонів в парламенті. При неминучих компромісах з помаранчевими до дострокових виборів, замовчуванні та ігноруванні очікувань свого електорату (в т.ч. і не ануляція визнання С. Бандери героєм України), блокуванні закону, що вже сталося, про підвищення соцстандартов 9 лютого і грядущих політичних і економічних катаклізмах в епоху перезавантаження українського політикуму регіонали ризикують втратити величезну частину своїх прибічників.

У будь-якому випадку, компроміс, а отже, і зближення позицій з ненависними проросійському електорату політиками помаранчевої формації неминучий. Це розуміють навіть дилетанти в політиці, за виключенням хіба, що самих багатьох ортодоксальних виборців Партії регіонів. Виходить, що чутки про загибель помаранчевої ідеології та кінець кар'єри націонал-демократичних політиків, наполегливо поширювані кремлівським агітпропом, м'яко кажучи, перебільшені. Виражаючись конкретніше, ідеали Помаранчевої революції отримали перспективу другого потужного дихання лише завдяки видимому виграшу біло-блакитного кандидата. А господа в білокам'яній, виражаючись мовою воландської світи, називаються „збрехавши”. Один з «отців» Партії регіонів, найбагатша людина України Р. Ахмєтов так прямо і озвучив своє бачення політичного майбутнього В. Ющенко й Ю. Тимошенко.

"Що стосується президента Ющенка - це прекрасне політичне майбутнє. Це президент, який вибраний народом. Сьогодні модно кидати в нього камені. Багато гравців його команди, коли у нього був високий рейтинг, бігли на великій швидкості, щоб бути поруч з ним. Коли рейтинг впав, так само бігли, щоб кинути в нього каміння. Зі свого боку я маю до нього величезну пошану", - відзначив Ахмєтов. У той же час, відповідаючи на питання про майбутнє Тимошенко, він сказав: "За неї проголосувало велике число виборців, і це говорить не про майбутнє, а про її сьогодення".

«Хрещений батько» донецького проекту також виразив сумнів у формуванні нової коаліції в парламенті. Окрім названих причин патової ситуації Януковича для нього не знята проблема прем'єрства Тимошенко. Аж до довгограючого варіанту роботи кабміновців з приставкою в.о. Перший віце-прем'єр А. Турчинов не бачить підстав для відставки уряду і виразив сумнів у можливості створення коаліції більшості з фракцій ПР, НУ-НС і КПУ. З ним важко не погодитися, оскільки комуністи апріорі не зможуть об'єднатися з ющенківцями, після того, як Віктор Андрієвич за місяць до президентських виборів виступив ініціатором проведення судового «Нюрнбергу» над комуністичною ідеологією.

У свою чергу замголови Партії регіонів А. Герман продовжує наполегливо чи то блефувати, чи то піарити можливість створення нової коаліції ПР і відправки Тимошенко у відставку.

Частина фракції НУ-НС пропонує своїм колегам по існуючій коаліції зберегти нинішній формат коаліції за умови обрання нового прем'єр-міністра.

Можливо, прес-рупор регіоналів має на увазі повідомлення лідера фракції Блоку Литвина І. Шарова: "Зараз пропозиція єдина - зберегти коаліцію, що діє. Це пропозиція від частини фракції Наша Україна - Народна самооборона. І після збереження цієї коаліції пропонувати кандидатуру прем'єр-міністра, але нову"?

Олії до багаття регіоналів підлив лідер фракції НУ-НС Н. Мартиненко заявивши, що НУ-НС не збирається підтримувати ініціативу Партії регіонів про відставку глави уряду Ю. Тимошенко. "Ми не збираємося підтримувати відставку Тимошенко, ми констатуємо, що є коаліція", - підкреслив він.

У свою чергу депутатська група За Україну! вважає, що за відставку прем'єра повинні голосувати лише ті народні депутати, які вже вирішили вступити в новий склад коаліції.

Лідер групи В. Киріленко відзначив, що «За Україну!» поки не бачить себе в новому складі коаліції з Партією регіонів із-за ряду ідеологічних розбіжностей. І цю фразу молодого помаранчевого лідера можна розглядати, як початок торгів та вимог політиків національно-демократичного толку від фракції ПР.

На думку експертів, представники Партії регіонів розробили сценарій по створенню в Раді технічної коаліції. Як повідомляють джерела в кулуарах парламенту, у відповідний сценарій входить відстрочення чергових місцевих виборів на 1-2 місяці, а також діяльність нового складу Кабміну, обраного технічною коаліцією, після інавгурації новообраного президента і до проведення місцевих виборів. Перший зампред фракції БЮТ А. Кожемякін допускає розгляд парламентом резолюції недовір'я Кабміну. «Мені відомо, що нова коаліція може бути, але судячи по тому, як активно вони почали працювати і давити на народних депутатів з «Нашої України», я не виключаю, що вони можуть винести питання про недовір'я уряду», - сказав Кожемякін.

«Для вас буде сигналом, якщо на погоджувальній раді ПР вийде з пропозицією про перенесення місцевих виборів на місяць-два. Це буде сигнал на початок синхронізації виборів у Верховну Раду і подальших своїх дій», - відзначив депутат.

Відповідно до цього сценарію позачергові вибори Ради пройдуть одночасно з місцевими виборами. Є велика вірогідність, в разі проходження політичної сили третього президента до парламенту за результатами позачергових виборів здобуття В. Ющенко посади спікера. Але це в теорії. На практиці, як вже відомо, загравання регіоналів з Ющенком вже мають реальні контури.

(закінчення далі)

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net