UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
11.06.2020 11:17

Реформи муніципальної сфери як український шлях до демократизації

Політтехнолог "SIC Group Ukrainе". Голова політичної партії "Національна платформа

Київ – одна з європейських столиць, що має величезний потенціал в різних галузях розвитку.

Реформи муніципальної сфери як український шлях до демократизації 

Київ – одна з європейських столиць, що має величезний потенціал в різних галузях розвитку. Але за часи незалежності України місто перманентно перебувало в кризовому стані і не реалізовувало цей потенціал. Більшість жителів не задоволені якістю життя в столиці, функціонуванням житлово-господарської  сфери, вартістю комунальних послуг, розвитком інфраструктури, зловживанням в містобудуванні, промисловою кризою.  Засилля бюрократії і непрофесійне керування не можуть позбавити Київ статусу «пострадянського» міста і перетворити його на «демократичне». А більшість депутатів переслідують суто власні інтереси. 

Київ має закріпити свої економічні, соціальні, інноваційні, культурні, геополітичні ті інші позиції і стати справжньою сучасною європейською столицею. Для цього місто має вибудувати власну стратегію розвитку в позбутися застарілої інженерної інфраструктури, реанімувати дорожньо-транспортну систему, задіяти науковий потенціал, реалізувати агломераційну систему управління. Адже програми , які намагалися впроваджувати раніше, були відірваними від життя. Стратегія має враховувати принципи побудови міста, рельєф, екологічну ситуацію, функціональну структуру. Цю ідею можна реалізувати лише шляхом взаємодії влади в суспільства, залученням діалогу між усіма заінтересованими особами, припиненням  узурпації механізмів прийняття рішень. Стратегія має бути відкритою для будь-яких зацікавлених осіб, жителі мають право брати участь у вирішенні питань місцевого значення. 

Одна з найважчих сфер для реалізації розвитку стратегічної політики – це містобудування. Реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі – ДАБІ) зможе припинити зловживання владою в сфері містобудування і забезпечить принцип колегіальності у прийнятті рішень. Основна ідея зараз – це ліквідація ДАБІ з послідуючим створенням трьох нових органів і розподіленням влади між ними і органами місцевого самоврядування. 

Це питання, як і більшість питань в Україні,  вирішити важко, адже кожна владна структура і громадський активіст має свою бачення у вирішенні цієї проблеми. Противники реформи заявляють , що: а) реформа не забезпечує суб’єктів містобудування гарантованим правом на отримання якісних послуг, б) реформа створює ризик збільшення будівництва самовільних об’єктів, в) реалізація реформи відбувається з порушенням принципів законності; г) немає прозорого процесу видачі дозволів на будівництво, може бути спричинене пошкодження або знищення об’єктів культурної спадщини; д) не врегульоване питання контролю проектів на відповідність містобудівній документації, питання збереження архівів та багато інших. До того ж, прозвучали думки на рахунок того, що при здійсненні реформи відсутня достатня комунікація і що на практиці вона не дасть результатів. 

В розрізі цього питання на кожну претензію можна дати вичерпну відповідь. По-перше, реформа не закінчується ліквідацією ДАБІ. Слід розуміти, що майбутній законопроект передбачає чітке визначення повноважень новостворених органів. По-друге, ціллю реформи якраз є подолання неоднозначності при вирішенні питань видачі дозволів і ліцензій, вона усуне колізії законодавства і буде протидією самовільному будуванню. По-третє, текст законопроекту про реформу підготовлений за законодавчо встановленою процедурою. Прийняті у ході обговорення підзаконні акти стосуються тільки ДАБІ. І проблема нинішньої ситуації якраз в тому, що регулюється вона підзаконними актами суперечливого змісту, що створює широке поле для корупції і економічних зловживань. 

До речі, цей законодавчий акт якраз включає питання перевірки процедури законності даних при отриманні дозволу на будівництво, визначаються списки конкретних документів, строків їх подачі, обов’язків сторін і, важливо, охорону культурної спадщини. Реформа запускає технагляд за процесом будівництва і контроль проектної документації. А от архівів ДАБІ, треба сказати, взагалі не існує. 

Комунікація при обговоренні реформи була в достатній мірі, адже це питання першочергового значення і відклик на потреби ринку й галузі. Реформа дійсно не дасть результатів, якщо її заперечувати, не працювати над нею і не втілювати в життя. Вона покликана усунути той процес правової невизначеності, який існує зараз. Реформа не суперечить Конституції України і прагне прибрати безлад з цієї галузі. 

Реформування – це те, що може зробити з України процвітаючу стабільну державу. Реформа ДАБІ – це те, що забезпечить демократизацію містобудування і прокладе шлях до Києва як розвиненої європейської столиці та забезпечить якісне і щасливе життя громадян.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]