UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
25.03.2020 14:03

Коронавірус – пандемія з вражаючим психологічним ефектом

Політтехнолог "SIC Group Ukrainе". Голова політичної партії "Національна платформа

Як США, Ізраїль та Україна борються з коронавірусною інфекцією

Виникнення, глобальне поширення та вплив на економіку світу атипової пневмонії, відомої як коронавірус SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-19, заполонило перші шпальти усіх світових друкованих, електронних видань, біжучих рядків випусків новин найрейтинговіших телеканалів та випусків новин у всьому світі. Провідні компанії втрачають мільярди доларів капіталізації на фондових ринках економічно розвинутих країн, ф’ючерсні контракти на поставки споживачам сирої нафти встановлюють нові цінові антирекорди з блискавичною швидкістю, провідні авіакомпанії світу зазнають нечуваних збитків через втрату пасажиропотоку і перебувають на межі банкрутства.

Корені проблеми

У своєму блозі на Фейсбук-пабліку я вже публікувала деякі думки з цього приводу, тому хочу насамперед сконцентруватися на успішному світовому досвіді подолання масового поширення захворювання на конкретних прикладах, а також реалістичному оцінюванні загрози і психологічному ефектові від такого неймовірно швидкого поширення цієї хвороби.

В масовій свідомості виникає так званий праймінг мислення, якщо багато людей всюди пишуть про вірус - то він стає основною темою для обговорення та мислення. У поведінковій економіці це відомий фактор, який називається праймінг. Люди починають додумувати страшні картинки з фільмів та домальовувати у своїй уяві нереальні факти до тієї інформації, що є в ЗМІ (також не завжди точної).

Ще в грудні минулого року про коронавірус було мало відомо, а спалах захворюваності в китайському місті Ухань сприймався як локальна і малозначуща подія. Але втрата часу і безпорадність китайської влади на першому етапі подолання спалаху захворюваності призвела до масового поширення коронавірусу у всьому світі. Сучасні транспортні мережі є настільки щільними та інтенсивними, що збудник інфекції майже блискавично поширився в дуже багатьох країнах і став ключовим чинником глобального економічного, соціальноого та й, подекуди, політичного порядку денного. Багато актуальних проблем втратили своє значення і про них вже майже не згадують.

Основний внесок у неймовірно швидке поширення захворюваності, а разом з нею - панічних настрої в усьому світі зробив відносно високий рівень смертності (2-3%) https://cutt.ly/vtl4r9W, порівняно зі смертністю від грипу - 0,05%.

Водночас виявилося, що коронавірус не є настільки небезпечним, як його негативна «репутація». Якщо ж заражається велика кількість людей, це, звісно, може призводити до вражаючих абсолютних чисел померлих, від захворювання, як наприклад в Італії  https://cutt.ly/Xtl870z. При цьому в Італії середній вік померлих становить 79,4 роки. За висновками лікарів, захворювання насамперед небезпечне для людей літнього віку, а для дітей до 12 років воно практично безпечне завдяки особливостям імунітету дитячого організму.

У відкритих джерелах було представлено цікаву статистику щодо рівня смертності за віковою і гендерною ознаками.

Немає сумнівів, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ) має вживати швидкі і ефективні заходи з подолання пандемії, але якщо згадаємо   Застережні заходи здебільшого диктує ВОЗ (чи є там фактор лобіювання? - звісно). Зверніть увагу на оцінку їх дій за результатами поширення свинячого грипу (додам також посилання) - заходи і дії ВОЗ були оцінені, як негативні і надлишкові.

 Економічний вплив

Запровадження в Україні жорстких карантинних заходів, зокрема призупинення функціонування метро, приміського, залізничного і авіаційного сполучення напевно було виправдане для нормалізації епідемічної ситуації, але ключовим питанням є тривалість таких  обмежувальних заходів і їхній вплив на економіку.

Транспортний колапс, закриття офісів і виробничих приміщень викликають масовий страх негативно впливають на економіку (особливо коли це збігається в часі з нафтовими війнами). На превеликий жаль, подібні ситуації часто призводять до перерозподілу ресурсів, внаслідок чогоде багаті стануть ще багатшими, а бідні - ще біднішими.

Відтак, запроваджуючи будь-які обмежувальні заходи, урядовцям необхідно зважати й на економічний ефект, особливо в Україні, яка не має зайвих фінансових ресурсів, і перебуває під зобов’язаннями виплачувати позики міжнародним фінансово-кредитним установам. Тисячі людей у нашій країні живуть на межі бідності, десятки тисяч щороку помирають від неякісних медичних сервісів, або відсутності коштів на лікування, банальної відсутності опалення чи нездатності заплатити за нього, гинуть в ДТП на розбитих і не оснащених належним чином дорогах і т.д.

Звісно, про ці тисячі смертей ми забуваємо - адже кардинально змінити ситуацію можна лише маючи чітку багаторічну стратегію розвитку галузей та обґрунтовану програму економічного розвитку. Я думаю, що нинішня поведінка владної команди показує - це вочевидь не системні люди, Їхні дії скоріше є рефлексією на подразники, ніж створюють якісне майбутнє.

Приклад Італії для нас не може бути показовим А які ж країни можуть бути для нас прикладом успішного подолання спалаху коронавірусу? 

Успішні приклади

Влада Ізраїлю, як завжди успішно і системно підійшла до вирішення проблеми. Одразу після того, як були виявлені перші ж випадки зараження, всі громадяни які приїздили з країн, в яких поширився COVID-19, поміщалися на 14-денний карантин https://cutt.ly/Jtl6dEp, потім були скасовані всі масові заходи і також запроваджений карантин https://news.israelinfo.co.il/health/85439 . Уряд виділив кошти на закупівлю 1тисячі апаратів штучної вентиляції легень.

Але при цьому транспорт не зупинявся, підприємства не закривалися. Завдяки цьому ізраїльська економіка зазнає найменших втрат, а всі хворі отримають якісну медичну допомогу.

Для зменшення навантаження на медичні заклади, усім легкохворим було дозволено лікуватися вдома, при цьому лікарі надавали їм рецепти і всі необхідні ліки, а також, що можна вважати дуже ефективним і своєчасним рішенням – для тих, хто не мав особистих засобів відеозв’язку, були надані планшети для безпосереднього спілкування з лікарями і отримання їхніх рекомендацій.

Після згначного поширення коронавірусу в США, президент Дональд Трамп оголосив про закриття з 13 березня авіасполучення з європейськими країнами, що входять до Шенгенської зони, включно з Великобританією та Ірландією. Великобританяї а також запровадив надзвичайний стану на національному рівні.

При цьому для кожного громадянина США, який повертався з європейських країн, було проведене безкоштовне тестування на зараження коронавірусом. Для боротьби з поширенням хвороби на федеральному рівні буде виділено 50 млрд доларів, а бізнесу будуть компенсовані фінансові втрати і надано податкові пільги. Отже, влада США прекрасно розуміє, що надзвичайний стан має компенсувати саме держава, а не бізнес і громадяни з власних кишень.

Два плавучі госпіталі Військово-морських сил готуються до прийому важкохворих -– USNS Comfort працюватиме у Нью-Йорку, а USNS Mercy працюватиме біля Західного узбережжя США.

У США вже створили і випробовують вакцину від коронавірусу, що свідчить про серйозне ставлення американської влади до здоров’я і безпеки громадян.

Успішним прикладом боротьби з коронавірусом також може бути Південна Корея, рівень смертності в якій становить 0,6% від тих, хто захворів. В цій країни високий рівень тестування – 3592 на 1 млн громадян. Тестують переважно тих, хто має симптоми захворювання.

Використовуючи досвід успішного подолання поширення хвороби в інших країнах, українська влада може мінімізувати рівень поширення коронавірусу і при цьому не скинути країну в глибоку економічну кризу, з якої без зовнішньої допомоги буде вийти дуже складно.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]