UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.02.2019 17:18

Технології чорного піару в політиці

Політтехнолог "SIC Group Ukrainе". Голова політичної партії "Національна платформа

Напередодні виборів 2019 року я класифікую основні напрямки атак, які застосовують спеціалістів з чорного піару щодо своїх жертв в Україні.

У наш що при веденні передвиборної кампанії існують спеціалісти, які займаються дискредитацією іміджу та образу політиків. Головною метою є  підвищення антирейтингу та формування негативних стереотипів щодо опонента.

Основою чорного піару є викликання у населення негативних асоціацій та провокування емоційно-вольової реакції відрази, або зневаги до об’єкта на якого спрямовані дії чорних піарників. З технічної точки зору, адресатам інформації не треба відрізняти контекст та зміст аргументів комунікаторів, а здійснювати емоційне наповнення негативного мислення й бути готовим до активних дій.

Брудні компанії зазвичай не зважають на жодні морально-етичні норми суспільства тому результатом може бути не лише погіршення громадської думки про особу, а виведення з рівноваги саме об’єкту, який зазнав репутаційних ударів.  

Напередодні виборів 2019 року я класифікую основні напрямки атак, які застосовують спеціалістів з чорного піару щодо своїх жертв в Україні.

Агент Кремля

  Українці гостро переживають проблему війни на сході України. Одним із популярних методів погіршення репутації стало нав’язування суспільству думки про співпрацю з спецслужбами Росії чи адміністрацією Президента РФ. 

Так, наприклад, Андрію Садовому закидали зв’язки з журналісткою Оксаною Шкода, пов’язаною з  Віктором Медведчуком.

Сергія Капліна звинувачували в роботі на російських олігархів.

Валентина Наливайченко  називали кадровим російськи розвідником, якого було інфільтровано в українську владу у середині 90-х.

Юлію Тимошенко називали ледь не найкращою подругою Ігоря Сєчіна та звинувачували в роботі на російські спецслужби.

Поширення реклами від імені опонента

Чорними можна назвати політичні прийоми з метою є поширення брехні і наклепу на адресу конкурентів, причому частіше не від свого імені, а від імені тих самих конкурентів.

  Для прикладу можна навести чорну піар-акцію з створення антиреклами Юлії Тимошенко з такими написами як:

       У випадку з Тимошенко це не спрацювало, оскільки вона віднеслася з гумором до цієї ситуації, а депутати її фракції назвали цю провокацію справою рук політтехнологів чинного президента.

Або для прикладу візьмемо рекламу, яка з’явилася у місті Дніпро у 2014 році.

Для дискредитації проросійських сил в складному для країни 2014 році була розміщена візуальна реклама у вигляді бігборду. Назва і символіка була схожа на партію «Опозиційний блок», але несла в собі меседж, який дискредитує її діяльність. 

 В листопаді 2018 року на вулицях Києва з’явилася провокаційна реклама Партії Регіонів, яка фактично припинила свою діяльність в 2014 році. Борди з таким слоганом були запропоновані партії в гумористичній програмі «Чисто News» на каналі Валерія Коломойського 1+1.  

Негативні статті в ЗМІ

Тіньовою частиною ведення політичної боротьби є дезінформація - тиражування фейкових новин на підконтрольних сайтах, на спростування яких витрачається багато часу і грошей. Подібні сайти, щоб уникнути блокування місцевою владою часто перебувають на закордонних серверах.  До того ж, інтерес до таких сайтів підігрівається сервісом Facebook, де спеціально навчені боти  блискавично репостять подібні новини до себе в стрічку. І якщо одні новини можуть бути зовсім неправдоподібними, то в деяких за зовсім явною брехнею, приховуються трохи більше майстерно приховані маніпуляції. Таким чином, людина, що відхилила очевидну брехню, ставився менш скептично до другого напівправдивого вимислу.

Для прикладу можна навести статтю щодо Анатолія Гриценко: «Анатолий Гриценко: как грантоед-фельдьмаршал продавал украинскую армию».

Розміщення негативних матеріалів в ЗМІ з інформацію що дискредитує опонента розповсюджений метод використання чорного піару. Це можливе через непрозоре фінансування медіа-ресурсів в Україні та банальне бажання редакторів та журналістів заробити зайву копійку. У багатьох ЗМІ простежується тенденція до виключно негативного висвітлення діяльності певного політика.

Для викорінення подібних схем в нашій державі має бути прийняте відповідне законодавство щодо захисту честі і гідності та етики журналістики.

  

Робота з соціальними мережами

Популярним і дієвим напрямком розширення негативного образу кандидата є активне ведення кампаній із антиреклами у соціальних мережах. В популярних соціальних мережах створюються сторінки на яких публікуються критичні статті, образливі картинки та інший контент спрямований на висміювання, або критику жертви подібних політично заангажованих дій. З метою маніпуляції суспільно-політичної думки створюються сотні фейкових акаунтів які займаються тролингом.

Платний тролинг – діяльність організованої групи інтернет користувачів, що за грошову винагороду займаються формуванням суспільної думки у визначеному напрямку та маніпуляцією суспільною думкою в мережі Інтернет для досягнення заданого комунікативного завдання.  Використовуються в політичних цілях, в тому числі і урядами країн. Мають різні назви в залежності від країни чи організації, яку вони представляють:

  • Китай «Умаожан;
  • Росія «Веб-бригади», «Ольгінські тролі»;
  • Ізраїль «Хасбара тролі»;
  • США «Чесний голос».

Важливим аспектом діяльності інтернет тролів є виготовлення і розповсюдження коміксів, відео та жартів з висміюванням політичного опонента. Гумор  — потужна зброя у втомленому від політичних баталій суспільстві. Займати таку позицію набагато вигідніше, ніж повністю очорняти опонента. Люта ненависть передбачувана, і у суспільстві на подібні випади виробився імунітет. А ось посміятися над опонентом виявилося вельми ненав'язливим і дієвим прийомом.

Прикладами використання соціальних мереж для висміювання та погіршення іміджу публічного політика можна побачити в нищенаведених групах:

Бенін клоун.  Сторінка створена для дискредитації а погіршення образу Володимира Зеленського.

Винеси козла. Група, яка працювала над забрудненням іміджу Ммихайла Саакашвілі, але згодом переключила свою увагу також на Володимира Зеленського.

Реальний Грищ. Сторінка, яка працює на пониження рейтингу Анатолія Гриценко.

На подібні групи замовники не шкодують коштів витрачають на рекламу серед потенційного електорату об’єктів інофрмаційних атак великі кошти. 

Також в соціальних мережах визначаються лідери думок, авторитетні люди, які мають велику кількість підписників, і контролюється інформація, яка надходить до них в стрічку. По суті, те, що відбувається нагадує фільм «Шоу Трумана», де головному герою підносилася дещо скорегована реальність.

Такий інфо простір створюється за допомогою Facebook і Twitter. Якщо розібратися в їх сервісі, то можна з легкістю створювати такі інформаційні кокони. Таким чином, можливо не тільки формували думку «зірок», а й думки їх підписників.

На даний момент існує два напрямки маніпуляцій з інформаційним полем в Facebook. Це лідери думки (іноді проплачені) і боти, тобто інформація йде зверху вниз. А друга - це опрацювання якісних ботів, яких складно відрізнити від реально існуючих особистостей, які або кількістю, або авторитетністю думки (бот-зірка) почнуть формувати  інфо-простір.

Як боротися з чорним піаром?

Над репутацією можна працювати багато років поступово вибудовуючи собі позитивний образ. Але втратити все можна буквально за один день в результаті вдало організованої інформаційної атаки.

Для того щоб мінімізувати репутаційні втрати необхідно:

  • - Провести діагностику масштабів атаки;
  • - Швидко відреагувати на поширення інформації;
  • - Назвати замовників та пояснити їхню мотивацію;
  • - Витіснити з топ-10 пошукових запитів в інтернеті негативну інформацію;
  • - Провести комплекс заходів щодо очищення негативної інформації.

 

Застосувати технології з чорного піару на мою думку не етично. Крім морально-етичної сторони це не вигідно з фінансової точки зору, оскільки результат від чорного піару часто не покриває витрати. Але охочі вилити відро бруду одне на одного будуть завжди.

Недобросовісна конкуренція у вигляді чорного піару широко використовується в українській політиці. Але протистояти наклепу та брехні можна і навіть необхідно. Компанія Sic Group надає комплексні послуги з антикризового та репутаційного менеджменту. Ми відстоюємо честь та гідність наших клієнтів по всьому світу.

 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]