UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.11.2016 11:55

Бурштинові сльози України

Політтехнолог "SIC Group Ukrainе". Голова політичної партії "Національна платформа

За останні декілька років «бурштинова проблема» стала однією з найбільш обговорюємих у суспільстві, час від часу ми чуємо про чергові скандали з незаконним видобутком, тіньовий ринок якого оцінюється в мільйони. Ігнорування питання нелегального добування

Зародження проблеми

   Ще в далекому 1993 році на Рівненщині, влада створила підприємство «Укрбурштин» для промислового видобутку каменю. Тоді, новоутворене підприємство підпорядкували Мінфіну і на цьому  хороша сторона їсторії закінчується, бо формування нового підприємства не стало вирішенням проблем. Навпаки, то було лише початком. Влада просто  заплющувала очі на проблеми регіону і люди навчилися вирішувати їх самі, як можуть. З того часу рівненьскі світанки почали нагадували америку часів «золотої лихоманки» - на світанку, взявши лопати до рук, до копален  тихо йшли чоловіки, жінки та навіть діти.

zynfhm_650x410.jpg

Бурштинова система  

Гірко визнавати але незаконний видобуток бурштину не набрав би таких розмірів, як би не  було корумпованих чиновників, які «кришують» цей процес.

Для такої нелегальної діяльності були сформовані неформальні об’єднання – назвемо їх «картелі». Їх на Поліссі десятки, а структура передбачає, що є старший, який контактує з «правоохоронцями», який вирішує усі їхні «проблеми», платить хабарі, власне, не тільки «перевертням» в погонах, а також районним прокурорським, СБУшникам та суддям.

Своя структура є і в «рядових працівників». Серед виконавців цих картелів є наступні: «копачі», що добувають відкритим способом лопатами; «помпами», що вимивають грунт та «падальники», здебільшого місцеві жінки, які проходять по вже розкопаним канавам, збирають залишки .

Місцеві стверджують, що в Олешківському районі, де вони й по нині займаються видобутком бурштину, загинуло вже кілька десятків людей. Багато хто просто  безслідно зникає – їх засипає тонами грунту.

yantar_1_650x410.jpg

Глобальна криза в регіоні

Тема видобування бурштину на Рівненщині не нова, проте за останні роки стала досить болючою через  «соціальну особливість». А саме – високий рівень безробіття та відносну правову відповідальність за нелегальний видобуток бурштину. На Рівненщині безробітних, які перебували на обліку в Державній службі зайнятості області, на кінець червня 2016 року становила 14,9 тисяч осіб. Але людей не лякають ні штрафи, ні позбавлення волі, ні те, що добутий камінь у його власника можуть просто забрати, і тоді людина постраждає не тільки психологічно, а й фізично. На тлі високих прибутків від «бурштинового козира»  вартість людського життя стає мізерною.

«Буршитноманія» забирає шанс на майбутнє  і в підростаючого покоління: на Поліссі, Рівненщині незаконне видобування бурштину замінює багатьом дітям щасливу юність та  дитинство і зовсім відчужує їх від навчального процесу. Хоча, офіційну статистику наврядчи можна знайти на державних ресурсах.

Навіть за найскромнішими підрахунками видобуток сягає від 120 до 300 т на рік. але справжню цифру не знає ніхто. Приблизний загальний річний дохід на цьому ринку складає до 300 мільйонів доларів. Це величезна спокуса для нелегалів», – констатує С. Коломієць.

Журналіст «Громадського радіо» Сергій Стуканов в своїх розслідуваннях вказує, що «за 24 години —  цілодобової роботи в дві зміни — копачі намивають 30 тонн бурштину. За середньої ціни 2 тисячі доларів за кг виходить 60 млн у.о. це, перепрошую, 20 млрд. доларів на рік. При цьому державне підприємство «Укрбурштин» видобуває 3 тонни на рік і є банкрутом». Ефективність держави в цьому промислі як кажуть «б’є ключем».

Спецоперація - для чого?

Зокрема, 4 липня 2016р. генпрокурор Юрій Луценко, анонсував проведення спецоперації “Бурштин” мета якої, за його словами полягала у затриманні силовиків-корупціонерів та визначення систем змов. Долучилися до цієї «ініціативи» і співробітники військової прокуратури, СБУ та Нацполіції. Безпосереднє керівництво операцією здійснювали заступник голови ГПУ - головний військовий прокурор Анатолій Матіос, голова СБУ Василь Грицак і 1-й заступник Департаменту захисту економіки Нацполіції Сергій Вязьмікін. До анонсованих результатів спецоперації, силовики відносять: проведення близько 123 обшуків в кабінетах і будинках співробітників облпрокуратури та СБУ. Але дивно, що місцеві не чули більше ніж по 3 обшуки й заявлених сотен тисяц доларів немає і близько, про це свідчать матеріали провадження; Як писало свого часу «Рівне Вечірнє», крім обшуків у кабінетах і будинках співробітників облпрокуратури і СБУ правоохоронці також влаштували "перевірку" у приміщенні ТОВ "Енергопостач", де зберігалося понад 1 тонни бурштину, вилученого в рамках розслідування кримінальних проваджень. За словами Юрія Луценка, саме за цією адресою представники «ОЗУ» підміняли бурштин великої фракції на більш дрібні камені. Хоча попередньо видається дивним те, що дане підприємство є приватним і логічно абсурдним для нього було рішення «міняти бурштин великої фракції на бурштин низької». Для приватного підприємства «Енергопостач», яке акумулювало бурштин високої якості з економічної точки зори вигідним було його накопичувати у максимально якісній фракції, законно легалізувати та збути відкрито на ринкових умовах, а не підмінювати на бурштин низької якості. Отже звучить красиво з ТВ картинки, а у логіці не складається. Рухаємося далі.

Після обшуків пішли арешти високопосадовців кількох силових відомств рівненського регіону. Було заарештовано заступника обласного прокурора Андрія Боровика, співробітника відділу контррозвідки УСБУ у Рівенській області, підполковника Вадима Федорука, начальника управління внутрішньої безпеки Рівненського обласного управління Нацполіції Вадима Ситника, екс-начальника Дубровицького райвідділу міліції регіону Сергія Родзина. А також затримано гучнозвістного “Ушатого” як би кримінального авторитета, що на справі був звичайним сільськім автомеханіком, не виключено, що можливо ця людина у вільний час й ходила на копальні, але аж ніяк не заслуговує статусу у кримінальному світі. Це трагедія, про звичайних людей, яким держава не гарантуючи можливостей заробляти у своїх селах притягає до юридичної відповідальності за для красивого PR. Ця ситуація стала резонансною до області приїздить багато проектів по розслідуванням та правозахистників, спілкуються з місцевими, але винних поки не знайшли. 

Якщо говорити про фігурантів: вище вказаним високопосадовцям у силових та прокурорських органах, ГПУ та й слідство взагалі інкримінує створення бурштинової ОЗУ. Повноваження частини з них в цілому не дозволяли “кришувати” бурштиновий видобуток, до того ж ці люди були не більш ніж просто знайомі у маленькому регіоні. Виходить, створення ними «ОПГ» в цілому наврядчи можливе? Проте, чому саме ці люди?

Заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик найбільш часто серед обласних прокурорів з'являвся в ЗМІ, коментуючи резонансні справи, що проводило його відомство. На численних прес-конференціях журналістам завжди в деталях по-суті пояснював про те, як формується «корупційна рента» нелегального видобутку, продажу та «кришування» зі сторони правоохоронців та навіть спецслужб. Видається дивним, що саме тому, хто протистояв як публічно, так і в рамках повноважень місцевому “криміналу”, зараз інкримінують злочинні умисли.

Невідповідності були у всьому, окрім яскравих теле-сюжетів. В ЗМІ та на офіційних порталах відомств, очільники яких «очолювали» спецоперацію були поширені заяви про т.з.в. успішність операції. Чи покарано винних в такому разі? Які рішення суддів?  Від 4 липня 2016 року з екс-заступником прокурора Рівненщини не було проведено жодної слідчої дії (допиту, слідчих експериментів, оглядів документів тощо), так само й з іншим, так званим “організатором” Федоруком. Правозахисники стверджують: крім того вони утримувалися в СІЗО СБУ, місце сумнівне і яке визнане Радою Європою, як незаконне. Крім того, відомо, що той же Боровик утримувався в одній камері з особою, яку звинувачують у вчиненні загально-кримінальних злочинів (вбивство адвоката). На разі їх перевели до славнозвісного місця політичного тиску Луянівського СІЗО зі всіма принадами умов перебування та вимаганнями грошей від управлінців пенітенціарного закладу. Фактично силовики знов вдаються до процесуальних порушень закону, хоча власне самі мають їм керуватися і бути сподвижниками «верховенства права». 

Також правозахистники відмічають, що Боровик за висновками лікарів (як було озвучено захисниками на суді) має цукровий діабет 1 типу, є інсуліно-залежним й перебуває у пост-інфарктному стані. А отже кризовий стан може настати в будь-який момент. Це є загальна проблема пенітенціарної служби, адже такі пацієнти не можуть утримуватися в СІЗО, бо подібні умови можуть привести до летального фіналу, в тому числі, навіть суїциду пацієнта. 

Якщо говорити по суті й коментарям юристів по справі то можемо прийти до висновку - звинувачення по бурштину безпідставні, адже немає навіть постраждалої сторони та навіть найменших фактів передачі коштів (хабарів), обвинувачення додали (класично) статтю звинувачення як би пов’язану з насиллям і таким чином залишили Боровика у СІЗО без альтернативи. Відтоді, люди з житомирського криміналу для свого захисту постійно надають фальшиві свідчення, не маючи навіть побоїв. Як же все-таки дивно відбувається маніпуляція фактами та правом, про які еавропейскі процедури можна говорити в такому разі?

Найдивніше в цій історії для суспільства інше, те, що люді яким силовики начепили ярлики «корупціонер» знаходяться у СІЗО, процесуальних дій щодо них не ведуться, навіть допитів, тим часом бурштиновий видобуток забирає нові й нові життя на Рівненщині. Можливо мета спецоперації інша? Суспільству хочеться реального розслідування, а не замилювання очей.

Моральний тиск: воля проти СІЗО

Чи покарано винних? Які рішення суддів?   Від  4 липня 2016 року з екс-заступником прокурора Рівненщини не було проведено жодного допиту. Крім того наразі він утримується в СІЗО СБУ, місце сумнівне і яке визнане Радою Європою, як незаконне. На цьому, «приємності» для А.Боровика не закінчуються, зокрема він утримується в одній камері з особою, яку звинувачують у вчиненні кримінальних злочинів. Тобто уявіть «комфортність» перебування на кількох квадратних метрах силовика та бандита. Фактично силовики знов вдаються до процесуальних порушень закону,хоча власне самі мають їм керуватися і бути сподвижниками «верховенства права».  Можливо такі банальні порушення прав людини є наслідком тиску та вимоги змінити позицію у суді? Нині позицією є заперечення звинувачень, та аргументація затрімання тім, шо Боровик починав повадження проти реального криміналу й став «козлом відпущення» у медійній сфері.

Люди знаходяться у СІЗО, не ведеться, навіть допитів, а  тим часом бурштиновий видобуток як і раніше процвітає на Рівещині.

Як бачимо затрамання ряду людей та спецоперація скоріш за все виявиться фейком, так само як і гучні затримання чновників часів Януковича та знаходження винних у подіях на Майдані.

22660_ae51b0b9acf1f85abf63b0194d8aa31d.jpg

Що робити далі?

На разі  можемо запропонувати кілька очевидних сценаріїв розвитку конфлікту з «бурштиновою мафією» та комплексного вирішення проблеми:

 Перший сценарій, передбачає все ж таки законопроекту, який легалізує старательство і передбачить ряд економічних стягнень за видобуток бурштину і порушення землі. На ряду з цим сценарій передбачає також притягнення до кримінальної відповідальності реальних винуватих. Запровадження постійого і жорсткого моніторингу ситуації на Рівенщині разом з міжнароднимі парнерами.  

Другий же варіант, закон про легалізацію бурштину провалюється під час голосувань у ВРУ, а тим часом силовий блок  держави в особі ГПУ, СБУ, МВС, військова прокуратура продовжує «полювання на відьом», як наприклад трапилось із А. Боровиком, В Федуруком та іншими фігурантами, яких затримали й 4 мисяці не то що не ловодять справу у суді до конця6 але й жодгного допиту не провели. Тим часом, отримуючи єлетораьну підтримку з телекартинки Матіос та реашта прокурорів, що втратили довіру зостаються при владі. Люди та природа на Рівещині гине, єкономіка недоттримує мільярди коштів, вони залиша/ться у тіньовому видобутку.

Третій сценарій, - паралельно з голосуванням відбувається розгляд судової справи за рещультами літньої спецоперації, суспільству чітко визначають винних. Затримуються всі суб’єкти нелегального добутку, включаючи “кришу” з місцевого криміналу та правоохоронних органів, найвищих посадових осіб, щло отримують “корупційну ренту” та затягували процес прийняття законодавтвата систем контролю за видобутком.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]