UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
07.09.2017 10:34

Що змінить новий закон «Про освіту» в роботі НАЗЯВО

Народный депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин

Україна отримала шанс реанімувати Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

Верховна Рада в другому читанні ухвалила надважливий закон «Про освіту». Цим вона не лише запустила освітню реформу, але дала шанс реанімувати багатостраждальне НАЗЯВО - Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

Нагадаю, що вже 2,5 роки Агентство ніяк не запрацює. Замість верховного арбітра в сфері вищої освіти ми отримали безпорадну непрацездатну структуру. А поки НАЗЯВО перебуває в анабіозі, Україна продовжує бити рекорди з плагіату, а якість вищої освіти та її зв’язок з ринком праці постійно слабне.

За цей час стало зрозуміло, що корінь проблеми в системі формування НАЗЯВО. Адже згідно закону «Про вищу освіту» воно формувалось через систему з’їздів представників вишів, об’єднань роботодавців, студентського самоврядування й делегування представників від наукових установ. Це створювало ґрунт для маніпуляцій цими представницькими органами з боку чиновників Міністерства освіти. Останнє доклало максимум зусиль, аби утримати Нацагентство в орбіті свого впливу та ввести туди слухняних виконавців своєї волі. Такий підхід докорінно суперечив усталеній світовій практиці, коли структури подібні до НАЗЯВО створювалися як незалежні й рівновіддалені від усіх бюрократичних та політичних впливів.

Ухвалення закону «Про освіту» стало шансом реанімувати Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. До першого читання в законопроект були внесені норми, які змінювали процедуру його формування. В основу цих змін був покладений принцип обрання НАЗЯВО на експертній основі.

Зокрема, запропоновано відмовитися від системи виборів членів агентства і перейти до конкурсного відбору. До конкурсної комісії будуть входити не лише українські, а й міжнародні незалежні експерти. Свої кандидатури до Національного агентства зможуть пропонувати і самовисуванці, а не лише делегати від установ чи навчальних закладів. Також виписані вимоги до кандидатів у члени Національного агентства. Зокрема, до НАЗЯВО не зможуть входити керівники і заступники керівників Національної академії наук України, національних галузевих академій, вищих навчальних закладів, наукових установ, засновники приватних вишів, державні службовці. Саме це гарантує справжню незалежність Агентства.

В другому читанні були подані поправки, що викидали з тіла законопроекту ці важливі нововведення. Тобто була спроба продовжити агонію НАЗЯВО, звести його роль нанівець та фактично перетворити на черговий департамент Міністерства освіти. На щастя, ця спроба провалилась, адже більшість народних депутатів не підтримала ці одіозні поправки. Тобто після вступу в силу закону «Про освіту» процедура формування Агентства розпочнеться з чистого аркушу та за новими правилами. Тож є надія, що Україна дійсно матиме фахову, незалежну та дієздатну експертну установу, яка наведе лад в нашій вищій освіті. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]