Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.04.2017 11:51

Як реанімувати НАЗЯВО

Народный депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин

В парламенті зареєстрований законопроект, який відновить незалежний статус Агентства.

Двароки тривають поневіряння Національного агентства іззабезпеченняякостівищоїосвіти (НАЗЯВО).Створене для акредитації навчальних програм, ліцензування вишів, дотриманнявисоких стандартів наукових робіт й боротьби з плагіатом Агентство досіпаралізоване. Формально воно існує, але усі його дії безплідні, не мають жодноїваги, й НАЗЯВО поступово перетворюється на слухняний придаток Міністерстваосвіти.

Кількаразів його роботу блокували високопосадовці, які бажали просунути до Нацагенствавірних собі людей. Усіма правдами і неправдами їм це вдалося. 23 березня 2017року під час нелегітимного засідання НАЗЯВО був переобраний голова установи,причому, ним стала Наталія Кузнєцова, у якої на той час вже навіть закінчилисьповноваження члена НАЗЯВО.

Врезультаті за два роки чудовуідеюпро незалежного модератора системи вищоїосвіти настільки спотворили, що сьогодні в діючому складі Агентство не здатневиконувати покладені на нього повноваження. Фактично НАЗЯВО перебуває в станіклінічної смерті й потрібні дієві реанімаційні заходи, щоб повернути його дожиття.

Інструментомреанімації стане зареєстрований в парламенті мною та колегами  законопроект 6393 , який принципово змінює систему формування складуНАЗЯВО. Нагадаю, що діюче законодавство передбачає формування установи черезсистему з’їздів представників вишів, об’єднань роботодавців, студентськогосамоврядування й делегування представників від наукових установ. В теорії цевсе дуже демократично. Практика ж засвідчила, що цими з їздами легко маніпулювати, особливо Міносвіті, яке маєважелі впливу на ректорів університетів. Зокрема, віце-прем’єр В’ячеславКириленко, коли йому було це вигідно, продавлював рішення про заміну неугоднихчленів НАЗЯВО на інших, яких обирав ще один з’їзд представників державних вузів.

Замістьцих аморфних і вразливих з’їздів ми пропонуємо формувати Національне агентство іззабезпечення якості вищої освіти на експертній фаховій основі. Функції формуваннясписку членів Нацагентствапокладуть на Ідентифікаційний комітет з 10 осіб, якийобиратимуть Верховна Рада, Кабінет Міністрів, українські та іноземні експертніінституції, що займаються забезпеченням якості вищої освіти та акредитацією.При цьому до складу Ідентифікаційного комітету заборонять призначати керівниківй заступників НАН, галузевих академій, вишів, наукових установ. Це дозволитьвиключити тиск на членів НАЗЯВО з боку Міністерства освіти й перетворенняАгентства на його маріонетку.

Ідентифікаційнийкомітет на відкритих засіданнях розглядатиме кандидатів в члени НАЗЯВО,проводитиме співбесіди й на основі професійного досвіду визначатиме найкращих.При цьому, аби гарантувати самостійність й неупередженість Агентства до ньогоне допускатимуть люстрованих осіб та керівників, заступників наукових установ йвищих навчальних закладів. Коли весь склад НАЗЯВО буде обраний, воно зможепризначити голову, заступників та керівника секретаріату. Законопроект 6393 вжене передбачає затвердження їх з боку Кабміну. РішенняНАЗЯВО відразу вступатимуть в силу. Тобто це виключить фактор боротьби за впливна Агентство з боку деяких вищих посадовців. А Нацагенство із забезпеченняякостівищоїосвіти відразу зможе приступити до виконання своїх повноважень.

Тобтоми пропонуємо перезавантажити роботу НАЗЯВО на дійсно незалежній фаховійоснові. З одного боку воно залишиться рівновіддаленим від усіх бюрократичнихструктур та політичних сил, а з іншого - відразу розпочне працювати, що усунеризики навмисного блокування діяльності.

Ідеяреанімації НАЗЯВО отримала потужну підтримку – співавторами законопроектувиступили  33 народних депутати.Сподіваюсь, переважна більшість колег підтримає цю надважливу ініціативу. Лишевідновивши справжній високий статус Агентства, ми зможемо  підвищити якість навчання у наших вишах,позитивно вплинути на зміст наукових робіт, зменшити кількість плагіату й врезультаті створити в Україні значний прошарок наукової еліти, яка будедвигуном розвитку держави.  

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net