UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.11.2016 15:42

Будувати якісно та вчасно. Як удосконалити дозвільну систему

Голова Жіночого руху "ЗА МАЙБУТНЄ", правозахисниця, народний депутат України VІІІ скликання

В країні відбуваються революційні зміни системи містобудування. З 1 вересня 2015 року розпочалася децентралізація сфери держархбудконтролю. Тобто повноваження по реєстрації дозвільних документів, перевіркам будівництв, покаранню порушників переходять від Д

В країні відбуваються революційні зміни системи містобудування. З 1 вересня 2015 року розпочалася децентралізація сфери держархбудконтролю. Тобто повноваження по реєстрації дозвільних документів, перевіркам будівництв, покаранню порушників переходять від Держархбудінспекції місцевим громадам. Але без модернізації дозвільної системи ми б просто перекинули проблему незаконних будівництв та будівельних афер з центру на місця. Тому разом з групою народних депутатів ми подали до парламенту законопроект 4733-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», який суттєво змінює систему отримання дозвільних документів.

Замість аморфних 5-ти категорій складності будівництва впроваджуються три чіткі класи наслідків. Значний клас наслідків: великі житлові комплекси, офісні центри, складні промислові об’єкти. Середній клас наслідків: багатоквартирні житлові будинки, лікарні, школи, дитсадки, торгівельно-розважальні, офісні комплекси. Незначний клас наслідків: приватне житло, господарські споруди, дачні будинки. Будувати споруди середнього та значного класу наслідків можна буде, отримавши дозвіл. Для цього слід подати пакет документів й серед них копії первинних погоджень – право на землю, містобудівні умови та обмеження, експертизу. Тобто забудовник не зможе чинити так як діє сьогодні: декларувати гараж, а на його місці зводити величезний житловий комплекс. Відповідно, інвестори теж будуть у безпеці, адже знатимуть, що їх будівництво точно законне.

Для незначного класу наслідків (це більше 80% будівництв в країні) ми передбачили максимально простий порядок дій. Людина просто подає повідомлення, яке навіть не потребує реєстрації, і вже наступного дня може починати будівельні роботи.

Законопроект 4733-1 отримав підтримку уряду Вододимира Гройсмана й успішно пройшов перше читання. Сьогодні він перебуває на стадії внесення депутатських пропозицій до другого читання. 16 листопада профільний комітет підтримав внесену мною надзвичайно важливу поправку. Мова йде про те, як розподіляться дозвільні повноваження між центром, обласними містами та місцевими громадами.

З процесу децентралізації держархбудконтролю вже можемо зробити перші висновки й загалом вони невтішні. З 30 тис. населених пунктів України тільки 0,15% виявили бажання отримати нові містобудівні повноваження. Але навіть там де є бажання, часто немає можливості. Знайти кваліфікованого будівельника чи юриста в райцентрі, а тим більше в селі – надзвичайно велика проблема. Тести, які проводить ДАБІ, показали катастрофічно низьку кваліфікацію на місцях. Крім того, для багатьох громад утримувати додатковий штат чиновників – це непосильний тягар для скромного місцевого бюджету.

Отже мусимо бути реалістами й визнати, що ідеальна схема, де всі громади заможні та самодостатні, не працює. Тому моя принципова пропозиція, підтримана комітетом, полягала в тому, щоб виважено розподілити навантаження нових функцій між центром та різними типами громад. За ДАБІ залишиться право видавати дозволи на об’єкти значного класу наслідків. Це стратегічні споруди, які слід контролювати на національному рівні. Обласні міста отримають дозвільні повноваження на незначний та середній класи наслідків. В них достатньо кадрових та фінансових ресурсів, щоб на високому рівні підтримувати якість адміністративних послуг. Менші громади матимуть функції приймати подані громадянами повідомлення на незначний клас наслідків.

Такі новації дозволяють збалансувати роботу дозвільної системи в будівництві. Треба пам’ятати, що кінцевою метою реформи є не наділення певних чиновників додатковими правами, а створення умов, коли будувати можна буде чесно, якісно, без зайвих бюрократичних перешкод. І в результаті отримувати надійні й безпечні будови. Тому важливо, щоб система працювала як годинник, а для цього кожна ланка повинна виконувати посильну та властиву їй функцію.  

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]