UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
30.03.2018 16:46

Нові правила забою тварин призведуть до появи тіньового ринку боєнь?

Голова ГО "Народний союз", голова Асоціації тваринників України, громадський діяч, аграрний експерт

Законопроект №7489 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів стосовно забезпечення простежуваності».

Якщо ВРУ підтримає законопроект №7489 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів стосовно забезпечення простежуваності», то селяни можуть втратити чи не єдиний спосіб заробітку, а галузь поповниться іще одним корупційним механізмом.

Так повелося в Україні, що нерідко закони пишуть люди, які не досить чітко уявляють, як вони потім втілюватимуться у життя.

Не минула ця проблема і нові правила щодо забою тварин і реалізації м’яса від населення, а точніше - законопроект №7489 від 16.01.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів стосовно забезпечення простежуваності».

Зокрема, йдеться запровадження нових правил забою тварин, яківплинуть на можливість реалізації готової продукції. Зокрема, вже з 1 січня 2020 року українці матимуть змогу реалізувати власноруч вироблене м'ясо лише у випадку, якщо тварина забита на спеціалізованому забійному пункті.

Начебто, ініціатива хороша, і дійсно, як заявлять автори пропонованих змін, могла б допомогти поліпшити епізоотичну ситуацію в Україні. Якби не деякі «але»…

Річ у тім, що на сьогоднішній день таких сертифікованих забійних пунктів в Україні, які відповідали б усім санітарно-гігієнічним вимогам, одиниці. Я про це кажу не просто так. Фахівці нашої Асоціації тваринників України детально вивчали ситуацію щодо мережі діючих в Україні боєнь, ми спілкувалися із селянами, які постійно нам телефонують, представниками середнього і малого бізнесу. Усі виробники підтверджують той факт, що із діяльністю боєнь в Україні маємо велику проблему: частина з них - в неналежному стані, а інші - взагалі «законсервовані» і не працюють.

Інформація про введення незабаром в дію нових правил забою вже викликала серед українців жваву дискусію і ще більше посилила неспокійні настрої (до цього селяни вже були приголомшені чутками про можливу заборону продажу молока від населення).

При цьому голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа заперечує інформацію щодо заборони продажу домашнього м’яса, про це він розповів в інтерв’ю виданню «БізнесЦензор» (тут повний текст)

При цьому коментуючи нові правила, прихильники законопроекту № 7489 від 16.01.2018 звертають увагу на те, що чинний Закон «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» дозволяє не лише споживати м’ясо, забите на подвір’ї, а й продавати кінцевому споживачеві в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій його здійснено.

Норма чинного закону дослівно звучить так: «Із 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, яка має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачеві в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій він здійснений».

Однак, законопроектом №7489 пропонується її змінити таким чином, що зникає право продажу навіть у 50 км. У новій редакції записано: «Із 1 січня 2020 року м’ясо та інші продукти забою, отримані в результаті забою не на бойні, яка має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання».

Таким чином, селяни будуть загнані в глухий кут. Адже з одного боку, існуючих боєнь в Україні дуже мало, вони надто віддалені одна від одної, і возити худобу за сотню кілометрів людям не вигідно, ніхто цим не займатиметься.

З іншого боку, будувати нові бойні в своїх населених пунктах українцям елементарно нема за що, навіть за умови, що люди зорганізуються й об’єднуватимуться у кооперативи.

Тим паче, що за діяльність такого обслуговуючого кооперативу, який займатиметься переробкою м’яса, держава вимагатиме сплатити 5% податку.

Що з стосується державних дотацій на будівництво забійника, які теоретично можна отримати, то ця сума також мізерно мала: всього 30%, якщо діяти через комісію Мінагрополітики, та 25% - через банк. Я кажу «теоретично», бо на практиці існують величезні бюрократичні бар’єри для їх отримання, і ми про це неодноразово вже говорили - на відповідних засіданнях в Мінагрополітики, і на Всеукраїнському аграрному віче, і на акціях протесту.

Проблемою є навіть елементарно виділення земельної ділянки під будівництво забійного пункту. Люди розповідали нам про численні факти, коли вони зверталися до сільської, селищної чи міської ради з цього приводу, і їм банально відмовляли.

До чого ж у кінцевому результаті призведе запровадження таких новацій? Зрозуміло, до появи ще однієї корупційної машини. Я маю на увазі появу тіньового ринку довідок про забій худоби, тобто, відбуватиметься фіктивне виконання законодавчих вимог. Перекупники, які створюють реальну конкуренцію приватним домогосподарствам, просто будуть масово купувати такі довідки. Таким чином, тільки вони і виграють при цьому.

Як бачимо, законопроект №7489 від 16.01.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів стосовно забезпечення простежуваності» містить дуже багато проблемних аспектів.

І наша Асоціація тваринників надзвичайно стурбована цим фактом. Якщо ВРУ ухвалить даний проект закону, то використання домашнього м’яса на продаж опиниться під загрозою, а це, у свою чергу, призведе до вирізання поголів’я та підвищення цін для населення.

Я впевнена, що сьогодні нам конче необхідно забезпечити певний адаптаційний період, протягом якого буде розроблено прозорий механізм впровадження вимог щодо забою тварин. Мінагрополітики повинно розробити порядок будівництва пунктів забою, визначити їхню кількість, провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення. Окрім того, необхідне належне фінансування, аби побудувати пункти забою тварин у кожному районі. Зокрема, надавати податкові пільги, залучати кредити тощо. Це дозволить людям користуватися такими пунктами в межах адекватного територіального доступу, що, у свою чергу, скоротить витрати на транспортування. Пункти забою, які матимуть експлуатаційний дозвіл, повинні відповідати усім вимогам та стандартам, згідно зі своєю діяльністю. Так само й процедура видачі документів про забій має бути прозорою і відкритою, бо найлегше та найпростіше — зламати, а ось запропонувати альтернативу набагато важче. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]