Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
23.08.2017 11:57

Асоціація тваринників підпише з Держпродспоживслужбою меморандум

Голова ГО "Народний союз", голова Асоціації тваринників України, громадський діяч, аграрний експерт

Питання експорту продукції тваринництва сьогодні є одним із гострих і найактуальніших для виробників. Сьогодні багато говорять про те, що наша яловичина є бажаним продуктом серед імпортерів із мусульманських країн Близького Сходу (завдяки передусім дуже ви

Питання експорту продукціїтваринництва сьогодні є одним із гострих і найактуальніших для виробників. Сьогоднібагато говорять про те, що на ша яловичина єбажаним продуктом серед імпортерів із мусульманських країн Близького Сходу(завдяки передусім дуже вигідній ціні), а на молочні продукти чекають країни ЄС.Також гарні перспективи має нарощування експорту м’яса птиці, адже у світовому рейтингуУкраїна входить до 20-ки найбільших світових експортерів зазначеної продукції, іїї якість підтверджена європейськими сертифікатами.

Дану позитивну тенденцію щодо експорту підтверджують іцифри. Так, за даними Держкомстату, експорт української сільськогосподарськоїпродукції потроху, але упевнено  збільшується. Зокрема, у 2016 році загальний експорт аграрної продукції складав $15,2 млрд, щона $4 млрд більше, ніж у 2015 році. А вже за перший квартал 2017-го він склав 4,6 млрд дол. США, щона 38,6% більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Тобто, як бачимо,пожвавлення є. Хоча частка продукціїтваринного походження та живих тварин в загальному обсязі сільськогосподарськоїпродукції все ще мізерно мала, лише $0,78 млрд. доларів, як свідчатьдані 2016 року.

У той же час намітилися тенденція для зменшення імпорту. У першому кварталі 2017 року він незначно впавпорівняно з аналогічним періодом 2016 року, і тенденція до скорочення обсягівімпорту саме сільськогосподарської продукції (на відміну від інших товарів,яких щороку імпортується все більше), спостерігається упродовж останніх років. Так, у січні-березні 2017 року імпорт продукції АПК зменшився на -3,5%порівняно з аналогічним періодом 2016 і досяг 1,1 млрд дол. США.

Це дає підставидумати, що справа розвитку експорту і внутрішнього виробництва все-таки потихеньку,та йде в позитивному ключі.

Однак на шляхудо експорту тваринники зіштовхуються з цілою низкою перешкод, багато з якихлежать в площині неврегульованості законодавства щодо експорту: це і недосконалеподаткове регулювання, і складний бюрократичний механізм щодо отриманнядозвільної документації при підготовці до експорту, труднощі з логістикою(відсутність належно обладнаних прикордонних пунктів у портах тощо) та багатоінших питань.

Усі ці вищезазначені питання ми зтваринниками обговорювали на круглому столі, який відбувся 26 липня 2017року за ініціативи Асоціації тваринників України, а також МінАПК та Офісупідтримки реформ. Виробники та експортери продукції тваринництва, що були присутніна заході, мали змогу особисто розповісти законотворцям про всі труднощі, зякими вони стикаються, та висловити свої побажання щодо покращення умов дляекспорту.

Таке спілкування напряму – фермер–законотворець,дало відчутний позитивний ефект. За результатами круглого столу Асоціаціятваринників напрацювала перелік протокольних доручень та конкретних пропозиційдо МінАПК щодо покращення виробництва та експорту продукції тваринництва,виконання яких потребує і підтримки Держпродспоживслужби.

Якщо говорити конкретно, то однимиз ключових для винесення на обговорення до МінАПК стали такі питання як важливістьдля експортерів ВРХ відкриття ринку Туреччини з точки зору географічноїблизькості; створення та обладнання інспекційних прикордонних постів в іншихпортах України, окрім Миколаївського. Також було ухвалено удосконалитипроцедури карантинування тварин – розробити методичні рекомендації чи іншіпрофільні документи із карантинування та сертифікації, проводити навчання длятериторіальних органів щодо процедури огляду тварин при карантинуванні, роз’яснювати,як правильно оформляти ветеринарний сертифікат тощо. Говорили і пронеобхідність внесення змін до положень чинних ветеринарних сертифікатів, якінаразі не є актуальними та адаптованими до сучасних реалій, оптимізації платиза огляд тварин та ін.

Усі вищезазначені питання ми мализмогу винести на розгляд на спільній робочій нараді МінАПК таДержпродспоживслужби, яка відбулася 3 серпня 2017 року. В нараді взяли участь,окрім Асоціації тваринників України, представників МінАПК таДержпродспоживслужби, також представники Міністерства закордонних справ Українита інших бізнес-асоціацій, серед яких Асоціація «Спілка птахівників України»,Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Всеукраїнська асоціаціяекспортерів м’ясної та молочної продукції «Укрм’ясомолекспорт», Спілка молочнихпідприємств України та інші.

Дана нарада пройшла досить результативно,що не може не тішити. Ми ухвалили, що відтепер усі профільні асоціації спільнодіятимуть із Держпродспоживслужбою у питаннях експорту. Щоквартально миобмінюватимемося інформацією про товарну лінійку наших членів,  разом шукатимемо потенційних імпортерів продукціїтваринництва, ринки збуту, систематизуватимемо всю інформацію. Тобто, прямийконтакт налагоджено, спільна робота стартувала.

Але аби не бути голослівними,домовленість було вирішено закріпити і на папері. Вже зовсім скоро, у вересні, Асоціаціятваринників та інші профільні асоціації підпишуть із Держпродспоживслужбою меморандумпро співробітництво з питань експорту. Я впевнена, що цей важливий документзрушить проблему з мертвої точки і наша спільна діяльність в напрямку розвиткуекспорту рухатиметься активніше. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net