Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.06.2017 15:41

Міністра потрібно шукати серед виробників, а не політиків

Голова ГО "Народний союз", голова Асоціації тваринників України, громадський діяч, аграрний експерт

Відставка Міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового 23 травня стала сюрпризом для суспільства, але не для фахівців. Чутки про цю відставку ходили щонайменше з початку 2017 року, хоча достовірно відомо про неї стало за кілька днів.

Відставка Міністра аграрної політики та продовольстваУкраїни Тараса Кутового 23 травня стала сюрпризом для суспільства, але не дляфахівців. Чутки про цю відставку ходили щонайменше з початку 2017 року, хочадостовірно відомо про неї стало за кілька днів.

Не хочу багато говорити про фігуру Міністра. У нього булий свої перемоги, й свої поразки.

Часом спілкування між міністерством та профільнимиасоціаціями й бізнесом було складним – не вдалося своєчасно зреагувати на кризуз африканською чумою свиней що коштувало економіці більше 1 млрд. грн. (а ще єпитання щодо інструкцій по ящуру та нодулярному дерматиту), зберегти прозору йзрозумілу усім систему дотацій аграрних виробників, провести  повноцінну аграрну реформу й реформу самогоуправління в аграрному секторі  - Міністерствай служб (на діяльність яких сьогодні витрачається 70-80% коштів аграрногобюджету). Гостро стояли проблеми контролю за лісовою та спиртовою галузями. Небуло обрано моделі підтримки особистих селянських господарств та кооперативногоруху. Врешті-решт, міністр обіцяв надати приміщення для роботи профільнихасоціацій в Міністерстві, але обіцянка так і не була виконана.

Разом з тим, розвиток аграрного сектору Українипродовжився, роль його в національній економіці зростає. В 2016-му роцівстановлено новий рекорд зі збору зернових за роки незалежності – 66 млн. тон. (хочаце є передусім здобуток сільськогосподарських товаровиробників, а не жодного міністра), аграрнийекспорт склав 42% всього експорту України, покращився доступ України на ринкиАзії (особливо Китаю), але через АЧС втрачені ринки  Білорусі, Молдови, Румунії, Вірменії;розпочато дуже важливий діалог про розширення квот для української продукції наринках ЕС.   

Загалом, аграрний сектор вкрай інерційний й результатамироботи будь-якого Міністра агрополітики є, в кращому разі, заділи йогопопередника, або й попередників. Виробничі цикли в тваринництві - відбудівництва підприємства до отримання першого прибутку  - можуть рахуватися роками.

Проте ця відставка, ставить гостро питання інше питання -яким має бути Міністр аграрної політики та продовольства, щоби його дії булеефективними та приносили користь суспільству, державі та галузі. Адже, Т.Кутовий став 18-м міністром незалежної України, й третім за останні три роки. Звичайноза такого кадрового калейдоскопу говорити про можливість реалізації будь-якихдержавних системних стратегій щодо галузі не доводиться.

Сьогодні реальна тактика та стратегія розвитку аграрноїгалузі знаходиться в руках бізнесу, який, орієнтуючись на наявні ресурси таринкову кон’юнктуру, творить нинішнє сільське господарство України та візіюйого майбутнього. Саме тому, для прикладу, в Україні майже зникло вітчизнянесільськогосподарське машинобудування, але активно розвивається зерновий секторчи птахівництво. Це потрібно чесно визнати.

Тому, можливо, наразі настав час шукати міністра не середполітиків та депутатів, а серед виробників чи фахівців, які будуть більшедумати не про політичну доцільність, а про економічну ефективність сектору, щона очах перетворюється в локомотив національної економіки. Очевидно, що втакому разі, питання АЧС чи зовнішніх ринків не потрібно було б «педалювати»профільним асоціаціям чи великим виробникам - воно вирішувалося б раніше ніж виникала проблема. Швидше за все йреформа галузі пішла б швидше й ефективність витрачання державних коштів була бвищою. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net