Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
10.02.2017 23:17

Мрія чи найближче майбутнє?

Журналіст, вчений

Чи бути в Черкасах новому сміттєпереробному заводу - покаже лише час. Приблизна сума коштів, які необхідні для реалізації проекту з будівництва сміттєпереробного заводу, становить 80 млн. євро. Однак ці витрати є цілком виправданими, якщо говорити про екол

За містом Черкаси,відповідно до інформації, наданої комунальним підприємством «Черкаська службачистоти», загальний річний обсяг зібраного та вивезеного для захороненняпобутового сміття – візьмемо, наприклад, за 2015 рік складає 700,393 тис. куб.м (лист виконавчого комітету Черкаської міської ради від 29.06.2016 р. за вих.№ 8027-01-9).

15497826_194587811001944_1779205102_n (640x480).jpg
 

Зібране побутове сміття вивозиться на діючийполігон твердих побутових відходів, який знаходиться за адресою: Черкаськаобласть, Черкаський район, адміністративні межі Руськополянської сільськоїради, за межами населеного пункту. Щоправда, поблизу знаходиться військовемістечко та навчальний центр прикордонників «Оршанець». Мешканці давнопотерпають від такого сусідства, де від смороду тяжко дихати, а навколишні лісизахаращені сміттям, а звалище поступово розширюється, підступаючи дедалі ближчеі ближче до хат.

15493902_194587801001945_564613330_n.jpg
 

П’ятнадцять метрів заввишки, укріплені(обваловані) стінки – втім, сміттєзвалище є геть не найгіршим у країні.Доставку сміття здійснює німецька компанія UMWELT, яка щодня привозить наполігон приблизно по 200 тон, або 1800-2000 м3 відходів. Однактермін експлуатації полігону добігає кінця, і, так само, як і сміттєзвалищеу Барвінку Закарпатської області, вже до літа поточного 2017 р. вонозаповниться настільки, що вивозити відходи буде просто нікуди. Ще сім роківтому (2009 р. екологи вкотре перевіряли стан безпеки та висновували пронеобхідність припинення його експлуатації) цей полігон мав бути закритий, алевін досі експлуатується – на останній межі тих технологічних можливостей, якізалишилися.

Будь-яке сміттєзвалище (крім того, що інфільтратпросочується у ґрунти і забруднює водні джерела, а від гниття псуєтьсяатмосферне повітря), також є джерелом утворення газу метану, котрий виходить наповерхню та стає причиною займання і виникнення пожеж. Усунути цю загрозузаплановано до травня 2017 р. – компанія «LNK» (Німеччина), що працює в Україніта спеціалізується на дегазації полігонів і утилізації біогазу полігонів ТПВ,здійснюватиме викачування біогазу зі сміттєзвалище. У подальшому цей газ будевикористано для виробництва електричної енергії. За приблизними підрахункамипредставників керівництва органів місцевого самоврядування, завдяки співпраці зкомпанією «LNK» на полігоні буде не тільки усунуто проблему накопиченнявогненебезпечного газу, але й забезпечено надходження прибутків до міськогобюджету на рівні близько 1 млн. грн.  

Питання, пов’язані з розміщенням нового полігонудля захоронення побутових відходів у м. Черкаси, а в ідеалі – будівництвомсміттєпереробного заводу особливо активно обговорювалися лише невдовзі післятрагедії у Грибовичах, але протягом півроку ця активність пішла на спад.Залишилися тільки відзняті репортажі та публікації у ЗМІ, де йшлося провпровадження позитивного зарубіжного досвіду та новітніх технологій утилізаціївідходів. 

Наразі обговорюються два варіанти вирішення«сміттєвої» проблеми: перший – виділення земельної ділянки та коштів длярозміщення і облаштування нового полігону (не виключено, що він будерозташований поблизу діючого та займе територію близько 7 га), другий –будівництво сміттєпереробного заводу, на якому відходи утилізувалися б шляхомспалення. Наразі ж у м. Черкаси відсутні виробники електричної й тепловоїенергії, які фактично здійснюють виробництво електричної та теплової енергіїшляхом спалювання сміття. Приблизна сума коштів, які необхідні для реалізаціїпроекту з будівництва сміттєпереробного заводу, становить 80 млн. євро. Однакці витрати є цілком виправданими, якщо говорити про екологічну безпеку дляЧеркас і області.

15934551_208484706278921_495061416_n.jpg

Попередньо визначено й місце для розміщення заводу– у промисловій зоні міста, на території колишнього заводу з виробництвахімічного волокна, що зараз простоює і не працює (а це – близько 15 тис. м2приміщень і територія площею 7 га).

Тепер – про безпеку. Високотемпературний режимспалення ТБО – тобто застосування технології піролізу, забезпечує зниженняризиків від потрапляння в атмосферу більшості тих шкідливих продуктів згоряння,якими так часто лякають містян противники будівництва подібних об’єктів. Іншимисловами, якщо сміттєпереробний завод (чи будь-який виробничий комплекс,енергогенеруючий об’єкт тощо) споруджений і експлуатується відповідно дотехнологічних умов, то шкоди від нього у сотні разів менше, ніж від полігонуТБО. Більше того, він би приносив стабільні прибутки для бюджету міста, а такожзабезпечував би електроенергією черкащан.

Однак для реалізації кожного з варіантіврозв’язання проблеми обов’язковою запорукою успіху є запровадження повсюдногосортування, тобто роздільного збирання окремих категорій відходів ще на томуетапі, коли сміття збирається вдома, а потім виноситься до контейнерів, - проце у Черкасах почали говорити ще понад 10 років тому. На жаль, зараз цимпереймаються лише приватні підприємства, що купують у населення деякі видивідходів для подальшого перероблення, тоді як міські комунальники навіть невсюди забезпечують встановлення контейнерів для найбільш поширених відходів(скло, папір, пластик).  

  Фото: Konstantin Prah

Читайте також:

Барвінок.Сміттєвий колапс на Ужгород

Стадниця. Вінничан забезпечує електроенергією… сміттєзвалище

Макухівка. Поки одні задихаються, інші заробляють

Рибне. Там, де озера зі сміттєвим інфільтратом…

Малашівці – «міна уповільненої дії» для Тернополя?

Дергачівський полігон і Писаренків яр. Утилізація відходів у Харкові

Дальницькі кар’єри. Як утилізують відходи в Одесі

Масани. Сміттєві гори височіють на двадцяти гектарах землі

Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

Правові стимули освоєння нових технологій поводження з відходами

Україна в полоні сміття

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net