Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.02.2017 15:08

Барвінок. Сміттєвий колапс насувається на Ужгород

Журналіст, вчений

Технологічну потужність єдиного в районі полігону ТБО практично повністю вичерпано. Куди надалі відвозитимуть сміття з Ужгорода?

Обсяги твердих побутових відходів, що утворилися умісті Ужгороді (лист виконавчого комітету Ужгородської міської ради від07.07.2016 р. за вих. № 1928/03-17) становлять: за 2012 – 2015 рр. –1 014 000 м3, або 119 149 т; в середньому за рік – 250 000м3, або 29 377 т.

15909855_208484726278919_1800932134_n (640x480).jpg

Морфологічний склад відходів:

Сміття Ужгород.png

Як не дивно, але найбільшу частину – 40% становлятьне харчові відходи (як у більшості інших міст і областей), а змет з вулиць, каміння ібудівельне сміття. Щодо останнього, то саме будівельні відходи використовуютьна полігоні для пересипання шарів сміття з метою запобігання займанню. На кожні2-3 м ущільнених (спресованих) побутових відходів робиться насип землі абобудівельних відходів на 0,5 м – в такому разі у випадку займання вогоньпошириться тільки на верхній шар, і не піде вглиб.

На даний час наявний один полігон з приймання таутилізації сміття площею 9 га, що розташований у с. Барвінок Ужгородськогорайону. Він поділений на три карти. 

15941755_208484719612253_1149167309_n (640x480).jpg

У 2016 р., після проведення комплексної перевіркибезпеки подібних об’єктів у зв’язку з трагічними подіями на Грибовицькомусміттєзвалищі біля Львова, у висновку комісії з питань техногенно-екологічноїбезпеки та надзвичайних ситуацій було визначено терміновість підняття опорноїстінки на першій карті (т.з. «перший полігон») або, як інший варіант –відкриття нової карти.

 Полігонбуло введено в експлуатацію з 1998 р. На той час котлован глибиною 6 мпланувалося використовувати, щонайменше, протягом 25 років, але практикапоказала, що розрахунки виявилися неправильними – тільки через надходженнязначної кількості пластикової тари котлован заповнився дуже стрімко, й тепергори сміття продовжують зростати й височіти. За 15 років технологічну потужністьполігону було майже повністю вичерпано. 

Ужгородці пам’ятають, як у 2007 р. тут сталосянаймасштабніше загоряння – зайнялося 2 га сміття, а тушіння пожежі тривало більшедвох тижнів. Тоді все місто було оповито їдким димом. Зараз – у холодну поруроку, ризик повторного займання є мінімальним, але влітку достатньо лише уламкаскла від розбитої пляшки та сонячних променів.  

На полігоні віднедавна облаштовано газовідвіднусистему, що убезпечує сміттєзвалище від повторного виникнення пожеж. Свердловинизабезпечують викачування біогазу. По периметру полігону було зроблено насип длязапобігання засміченню прилеглої території. Однак вжитих заходів наразінедостатньо, адже вони не охоплюють всю територію сміттєзвалища: випаровуванняє легкозаймистими, й у разі загоряння доведеться рекультивувати всю територіюта закривати полігон.

Зараз на полігон вивозять відходи не тільки з м.Ужгорода, а й з Ужгородського району та сусіднього Перечина. Оскільки полігонна сьогодні практично повністю вичерпав свою технологічну потужність, употочному 2017 р. він вже не зможе вмістити відходи, а тому потребуєневідкладного розв’язання питання відкриття нової карти сміттєзвалища тарекультивації наявних.

Також на рівні місцевої влади обговорюєтьсяпитання спорудження сміттєпереробного заводу. Попри те, що потреба в такому об’єктіпродиктована реаліями життя, для реалізації проекту існують суттєві перешкоди.Передусім, це категорична позиція самої громади – мешканці обурені через те, щоїм про це нічого не відомо, жодних обговорень і громадських слухань непроводилося. Через відсутність належного діалогу з громадою люди не обізнані зприводу перспектив і просто бояться, що надалі їхнє життя може перетворитися наіснування посеред сміттєзвалища.

15941940_208484702945588_1025467232_n (640x480).jpg

Також існує проблема визначення місця длярозміщення полігону, а воно має відповідати низці обов’язкових вимог: наявністьдозволу місцевої ради, розташування на відстані від населеного пункту, проходженняпідземних водних горизонтів на глибині не менше 6 м. При цьому має бутивраховано й відстань від найближчих населених пунктів (як мінімум, на 3 км). Томупротягом останніх декількох років питання про виділення земель під новийполігон залишається нерозв’язаним.

ТОВ «АВЕ Ужгород» здійснює збір та вивезеннятвердих побутових відходів на полігон, де вони приймаються, обліковуються таутилізуються. За приблизними підрахунками, щомісячний обсяг надходженняпобутових відходів з об’єктів житлової забудови, приватного сектору,підприємств, установ і організацій усіх форм власності становить від 18 до 22тис. м3, а це приблизно 15-20 вантажівок сміття. Щоденний обсягсміття, що надходить до полігону, сягає 500-550 м3 відходів.

Як повідомляють очевидці, «в Ужгороді всі без винятку смітники розподілені між циганськимиродинами. У теплу пору року там постійний патруль з циганчат, що стежить зазбереженням цінного ресурсу. Увечері приїжджає віз, на нього вантажатьвідібране за день багатство і стара шкапина відвозить його в невідомомунапрямку. Все дуже організовано і працює як годинник», - пише блогер Pauluskp.

Полігон біля с. Барвінок може бути закрито лишетоді, коли буде вирішено питання щодо визначення та відкриття нового місцявидалення відходів. Вже у поточному році, враховуючи те, що ресурс полігонупрактично повністю вичерпано, зовсім скоро може статися так, що для видаленнявідходів на діючому полігоні просто не залишиться місця, і тоді всього затиждень місто Ужгород потопатиме у смітті.

Фото: Konstantin Prah

Читайтетакож:

Стадниця. Вінничан забезпечує електроенергією… сміттєзвалище

Макухівка. Поки одні задихаються, інші заробляють

Рибне. Там, де озера зі сміттєвим інфільтратом…

Малашівці – «міна уповільненої дії» для Тернополя?

Дергачівський полігон і Писаренків яр. Утилізація відходів у Харкові

Дальницькі кар’єри. Як утилізують відходи в Одесі

Масани. Сміттєві гори височіють на двадцяти гектарах землі

Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

Правові стимули освоєння нових технологій поводження з відходами 

Україна в полоні сміття  

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net