Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
30.01.2017 14:55

Тоталітарна організація Раджніша (Ошо)

Журналіст, вчений

Свобода від сумління і розуму: як динамічна медитація перетворює українців на зомбі. Після декількох сеансів подібних «духовних практик» людина западає у залежність, що аналогічна наркотичній.

Свобода від сумління і розуму: якдинамічна медитація перетворює українців на зомбі. Після декількох сеансівподібних «духовних практик» людина западає у залежність, що аналогічнанаркотичній.

Зазвичай будь-яка новомодна релігійна організація або рух із претензією наезотеричну ідеологію існують і розвиваються лише стільки, скільки є живим їїлідер. Але існують і виключення.

Один з прикладів культу, що пережив свого творця – організація Ошо. 

Ошо 1.jpg

Їїлідер помер від СНІДу в своїй рідній Індії, куди змушений був повернутися,переховуючись від ФБР – тоді двадцять одна країна відмовила йому в праві нав’їзд. По собі «гуру» залишив комерційні підприємства з мільйонним обігомкоштів, статки у сумі майже 10 мільярдів доларів і автопарк, у якому зібравколекцію з 98 Ролс-Ройсів. «Просвітлений майстер» не дожив до здійснення своєїзаповітної мрії – зібрати 365 автомобілів, за кількістю днів у році, аби щоднявиїжджати в Раджнішпурам до своїх прихильників на новому авто.

Раджнішпурам було побудовано на території захопленої (в прямому сенсі цьогослова), а потім сяк-так легалізованої земельної ділянки площею 126 квадратнихмиль. Фактично у 80-х роках минулого століття учасники організації Раджніша спочаткузахопили ферму (її вони потім викупили) і ціле невеличке містечко в центральнійчастині штату Орегон (США). Захоплену територію вони планували для спільногопроживання свого роду духовної комуни, що нараховувала 5 тисяч людей. Це булоповноцінне місто, з власною інфраструктурою. Щороку туди приїздили ще понад 15тисяч гостей-паломників з числа прихильників Раджніша.

Громадянин Раджніш Чандра Мохан народився 11 грудня 1931 р. у м. Кушвадіштату Мадх’я-Прадеш, Індія. Він походив із заможної родини.

Практично в кожному з індійських міст того часу – так само, як і зараз,були тисячі різних «вчителів» і йогів, кожен з яких претендував на виключністьі унікальність своєї доктрини, а тому з ними складно було б конкурувати. Саменаявність великої кількості різних релігійних течій в Індії, де езотеричнепереважає над реаліями життя, - висновують сучасні соціологи й політологи, -зараз обумовлює її відсталість, бідність і веде цю країну в прірву.  

«Твоя освіта – отруйна інеправильна. Все те, чому навчають у так званих коледжах, школах,університетах, отруює твоє життя і вбиває тебе, знищує. Будь вільним – співай,медитуй, пиши вірші», - писав водній зі своїх книг Раджніш, який сам здобув блискучу вищу освіту – у 1957 р.він з відзнакою закінчив Джабалпурський коледж, де навчався на філософськомувідділенні. Далі протягом дев’яти років він працював викладачем філософії вуніверситеті.

У вільний час Раджніш подорожував Індією та спілкувався з різнимирелігійними і громадськими діячами, оскільки цікавився релігіями ймедитативними техніками. Приблизно до середини 1960-х років у Раджнішасформувався власний бізнес-план, себто бачення його майбутнього вчення.

Невдовзі Раджніш залишив роботу в університеті й переїхав до Бомбея. Тамвін зібрав перші групи учнів, яким почав проповідувати своє «вчення» тавипробовувати на них власні медитативні техніки. Тоді він уперше продемонструвавіндійським журналістам свою «динамічну медитацію», після чого його популярністьстала особливо зростати. У 1974 р. Раджніш відкрив власний ашрам (обитель послідовників, де духовна громада збиралася длямедитацій, бесід, проповідей тощо) у Пуні. Однак у 1981 р. цей ашрам булозакрито за рішенням уряду Індіри Ганді, що підозрювала Раджніша у співпраці зЦРУ США.  

З 1981 р. Раджніш виїхав з Індії та почав облаштовуватися на новому місці в США. 

На певному етапі ім’я Раджніш Чандра Мохан трансформувалося на Ббхагаван Шрі (Ошо) Раджніш

Бхагаван у ньому означає «бог» (зіндуської), - ось так, скромно, без перебільшень. Ошо (з англійської ocean– океан) означає безмежність і неймовірну силу енергії «майстра»; зараз цейпсевдонім широко використовується як бренд.

Щоправда, завдяки небайдужим журналістам і спецслужбам США в життігромадянина Раджніша настав той момент, коли він у паніці підпалив свої книги іперелякано лементував: «I am not God!»(я не бог!). Це сталося, коли після низки вбивств в Орегоні та околицях доРаджнішпураму завітали представники ФБР, які виявили декілька тіл вбитих прямона території «райської» комуни, де вони лежали просто неба. Однак про це –потім.

Зараз можна прочитати й почути багато красивих слів про те, як розбудовникиРаджнішпураму «перетворили пустелю на квітучий оазис», а ворожа владаСполучених Штатів нібито нахабно порушила ідилію райського життя просвітлених.Однак факти – вперта штука: наркотики, вбивства, тортури, використаннябактеріологічної зброї та терористичні акти були повсякденним явищем у життіРаджнішпурама, де лідер мав безмежну владу. 

Крім того, за п’ять років існуванняРаджнішпураму там не народилося жодної дитини, - цією обставиною послідовникиОшо особливо пишаються. Діти у «вченні» Ошо розглядалися як побічний,непотрібний продукт життя, що заважає здобути свободу й досягти «духовногорозвитку».

Кожен, хто набуває безмежної влади, не може зупинитися: коли для Раджніша виявилосязамало влади в пурамі, він вирішив балотуватися для участі у місцевих виборахна посаду мера. За законодавством штату Орегон і США загалом, участь у місцевихвиборах і референдумах міг брати будь-який громадянин, який проживає тампротягом не менше 40 днів. З урахуванням цього, у межах підготовки до висуненнякандидатури Раджніша його послідовники заздалегідь почали збирати по всійкраїні та звозити до Раджнішпураму безхатченків, наркоманів, алкоголіків, іншихасоціальних громадян, аби вони взяли участь у голосуванні на виборах. Вже підчас виборів, коли стало зрозуміло, що голосів бракує, члени організаціїРаджніша з метою зірвати вибори взагалі вдалися до використаннябактеріологічної зброї, скоївши ніщо інше, як серію терористичних актів.

Використовуючи широкі зв’язки в різних колах, вони змогли отримати усвоє розпорядження бактерії, що викликають ботулізм. З цим матеріалом вони об’їхаливсі заклади громадського харчування, що були розташовані на території міста, йтам над відкритими вітринами з продуктами розпилили бактерії. Чимало людейвнаслідок цього захворіли на ботулізм, але, на щастя, наслідки були не такимимасштабними, як очікували фанатики. Вибори було програно, Раджніш не пройшов напосаду мера. А тих безхатченків, яких звозили для участі в голосуванні, булопросто вигнано на вулицю, а частину з них просто вбили через їхню непотрібністьі безперспективність для руху загалом.    

Після смерті «вчителя» залишилася й величезна кількість книг, які сталивикористовувати не лише його послідовники, а й нові «месії» - основоположникицілої низки «новітніх» езотеричних течій, орієнтованих на «розкриття себе»,«прозріння», «просвітління» та інші приманки для біомаси. 

В Україні, де законодавством не встановлено будь-яких суттєвих обмеженьщодо діяльності організацій, які практикують використання різного роду методівінформаційно-психологічного впливу на волю і свідомість людей, Ошо-центри діютьвільно. Вони налічують тисячі послідовників, особливо у містах Києві, Одесі таХаркові.

«Живіть без голови, розум і сумління– ваші головні вороги, треба перемогти розум і звільнитися від почуття провини»і так далі, - ось основи «вчення» Раджніша, що не має нічого спільного з релігією,а є типовим прикладом новотвору.

Від самого початку це «вчення» було розраховано геть не на бідних індусів –співвітчизників Раджніша, а на американців і європейців, а також і на слов’ян. Вонобуло адаптовано й подано зрозумілою для них мовою – за допомогою знайомихтермінів. Не випадково, більшість послідовників Раджніша становили американці йанглійці. Їхній попередній досвід «духовних пошуків» полягав у вживаннінаркотиків і психотропних препаратів, життя в комунах хіпі та реабілітацію в психотерапевтичнихгрупах.

Сьогодні книгами Ошо завалено всі книжкові крамниці й ринки, а українці зцікавістю долучаються до того божевілля, що пропонується під назвою «динамічнамедитація».

Чим займаються наші співвітчизники щодня в Ошо-центрах?  Рано вранці, до 7 години вони збираються длятак званої «динамічної медитації». «Техніка» медитацій вигадана Ошо: ця«духовна практика» виконується у залах групами по кілька десятків учасників, і триваєпротягом однієї години.

За твердженням «тренерів» і «вчителів», шляхом динамічної медитації можназвільнитися від «тягаря минулих життів» і проблем, які з цим пов’язані.Насправді ж під час розроблення всіх технік Ошо співпрацював з професійнимипсихологами і психотерапевтами, а тому кожна «духовна практика» була задуманадля встановлення повного контролю свідомості у групах, а також для того, щобякомога міцніше прив’язати, «підсадити» на ейфоричну «голку» новихпослідовників і далі викачувати з них гроші.

Весь час протягом «динамічної медитації» учасники повинні тримати очізаплющеними. «Медитація» поділена на чотири стадії. З них перші десять хвилин відведенона дихальну практику, що являє собою запозичення техніки холотропного дихання, доякого існує чимало протипоказань: перенесені інфекції і травми, онкологічнізахворювання, хвороби органів дихання, післяопераційний стан, наявністьпсихічних розладів. Однак ніхто в Ошо-центрах не запитує в адептів про станздоров’я – мовляв, усе можна вилікувати, аби тільки бажаючі булиплатоспроможними. Під час хаотичного дихання, за рахунок перенасичення киснемта гіпервентиляції легенів, учасники відчувають сп’яніння та ейфорію.

На другій стадії починається справжнє божевілля, або катарсис. Це бажаний і заздалегідь обумовлений стан, у якийучасники приводять себе по команді «тренера». А саме, вони «випускають себеназовні» - б’ються у конвульсіях, голосно кричать, гавкотять, виють, регочать, стрибають,трясуться, здійснюють неконтрольовані хаотичні рухи. Вважається, що так«виходить погана енергія».

На третій стадії техніка передбачає одноманітні стрибки на напівзігнутихногах, а учасники при цьому повинні вигукувати: «Ху! Ху! Ху! Ху! Ху! Ху! Ху!»,аж допоки тренер не сповістить про перехід до наступної стадії.

На четвертій стадії, у довершення «практики» треба «святкувати» -розслабитися і кружляти, розхитуватися, танцювати тощо.

Учасники такої техніки переживають яскраві, екстатичні відчуття. Найбільшанебезпека від подібних «медитацій» полягає, по-перше, у тому, що вони завдаютьсуттєвої шкоди психіці людини, що штучно вводяться у стан зміненої свідомостіта, по-друге, викликає залежність, яка аналогічна наркотичній.

Варто пам’ятати і про те, що «вчення» не має нічого спільного з традиціямиіндуїзма і новотвором – авторською розробкою наркомана, шахрая, терориста івбивці Раджніша. Ані спочивший «гуру», ані тренери не несуть відповідальностіза те, як змінюватимуться фізичний і психічний стан, відносини з близькимиїхніх послідовників. 

Своєрідний початок нового дня: уявіть, у якому стані учасники потімрозходяться на роботу чи на навчання й у своїх справах… Ви б хотіли, щоб вашасестра, мама, кохана, чоловік, брат, батько захопилися таким «самовдосконаленням»?

А тепер розцінки на медитації: динамічна – 50-100 грн., дихальна практика –100 грн., енергопрактики по 200 грн., масаж – 100 грн. Напередодні зимових святпропонувалася акція – «Передноворічний марафон» (що поєднує медитації і практики)за ціною 500 грн. Іншими словами, комерційний проект Раджніша не тільки живе, ай стрімко розвивається на благодатному підґрунті в нашій країні.

Раджніш був успішним маркетологом і мав неабиякий талант полеміста, щодопомагало йому тримати під контролем тисячі зомбованих адептів. У своїхлекціях, які записувалися на магнітофон і далі видавалися у форматі окремихкниг, він вдавав глибоку обізнаність і викладав своє власне бачення різнихмістичних учінь – суфізму, дзен-буддизму, тантри, вченню Крішнамурті йГурджиєва. Однак навіть поверхневе порівняння першоджерел із тим, що говоривРаджніш, одразу показує його віддаленість від цих традицій. Він не мав уявленняпро їхню суть, зате красномовно розповідав різні відсебеньки перед екзальтованимнатовпом, який сприймав це як істину в останній інстанції.    

Ошо 2.jpg

Цікавою була позиція покійного Раджніша у його ставленні до соціалізму йкомунізму. Він багато і захоплено говорив на цю тему, особливо щодо СовєтськогоСоюзу, який називав оплотом миру та взірцем країни майбутнього. Вінрозмірковував про майбутнє Росії і її виключну роль у геополітичних процесах, проГорбачова та «ідеальне поєднання комунізму і християнства».

Щоправда, громадянин Індії Раджніш ніколи не жив у СРСР, а тому не знав, щотаке цензура, дефіцит і уравнилівка, за якої головне правило – не висовуватисяй аби всі були однаково бідними. «Бережіть Советський Союз для майбутніхпоколінь», - закликав він. Ошо помер у 1990 р., за рік до розпаду СРСР, і томуне дізнався ані про наступне відродження «духовних скрєпів» і камланнякомуністів під іконами, ані про російську окупацію і війну в Україні та вСирії, ані про сакралізацію Сталіна та знищення бульдозерами «санкційних»товарів.  

Експерименти з власною свідомістю, передусім «вихід за її межі» завждизакінчуються вельми сумно. Вони перетворюють людей на організми без власноїволі та розуму, що живуть, наче метелики-одноденки, одними примітивнимиінстинктами й потягами. Достатньо лише декілька разів взяти участь у якійсь «динамічніймедитації», пережити яскраві ейфорійні стани, і людина надалі не уявляє життябез цих «занять». Подібно до алкогольного чи наркотичного сп’яніння, вони даютьїй ілюзії, котрих так бракує в реальному житті.

Божевілля, руйнування зв’язків з близькими, суїциди – вибір варіантів намайбутнє в адептів Ошо-центрів небагатий.  

Чи не байдуже, хто і у що вірить, який спосіб з’їхати з глузду для себеобирає? Це приватна справа кожного, - скажете ви.

Коли «духовна практика» перетворює людей на безвольну масу, котрій можнанавіяти все, що завгодно (наприклад, штурмувати органи влади, вбивати людей,вчиняти погроми та підпали), це перестає бути приватною справою, тому щопочинає становити загрозу національним інтересам: методи обробки свідомості, щовикористовуються в подібних організаціях, завжди становили інтерес дляспецслужб різних держав. А для спецслужб країни-агресора немає нічого простіше,ніж використати потужний потенціал організації зомбованих фанатиків для підривунаціонального суверенітету, скоєння терористичних актів, або просто длядестабілізації ситуації всередині окремого регіону чи країни.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net