Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
04.12.2016 17:27

Стадниця. Вінничан забезпечує електроенергією… сміттєзвалище

Журналіст, вчений

Стадниця, міський полігон ТПВ біля Вінниці. Місце, що зі старого смітника перетворилося на одне велике підприємство з виробництва електроенергії за рахунок використання відновлювальних джерел.

Міський полігон побутових відходів, розташований на території Стадницької сільської ради (7-й кілометр Турбівського шосе, Вінницький район, Вінницька область) за межами населеного пункту, експлуатується з 1982 року. Тепер мало хто згадує, але на початку 2000-х років ситуація на полігоні загрожувала обернутися екологічною катастрофою, як це сталося на території деяких інших населених пунктів, які розташовано поблизу сміттєзвалищ. Але у Вінниці тоді розпочалися перші спроби розробити власні проекти, на допомогу прийшли німецькі колеги, та разом завдяки рішучості вдалося досягти суттєвих позитивних зрушень, у тому числі й у напрямі забезпечення енергонезалежності.

Отже, площа полігону становить 16,0128 га, загальний обсяг накопичених відходів за весь період експлуатації – 16,2 млн. м3.

Загальний річний обсяг відходів, які утворюються у м. Вінниці, за останні 5 років склав:

2015 р. – 670,1 тис. м3, або 92,2 тис. т;

2014 р. – 637,4 тис. м3, або 89,5 тис. т;

2013 р. – 638,3 тис. м3, або 90,8 тис. т;

2012 р. – 613,4 тис. м3, або 87,3 тис. т (лист виконавчого комітету Вінницької міської ради від 24.06.2016 р. за вих. № С-01-53256/01-00-10).

Облік побутових відходів за видами людської діяльності, в результаті якої вони утворюються, не ведеться.

Орієнтовний морфологічний склад побутових відходів:

 

Сміття Вінниця.png

З 2015 року в місті (зокрема на території багатоповерхової забудови) стартував проект з мінімізації та роздільного збирання відходів, який реалізує комунальне унітарне підприємство «ЕКОВІН». Проект орієнтовано на зниження забруднення навколишнього середовища та мінімізацію кількості відходів, економію природних ресурсів, зменшення навантаження на діючий полігон побутових відходів і більш ефективну експлуатацію сміттєсортувальної станції. Відходи у м. Вінниці розділяють на дві фракції: «суху» та «вологу», для яких установлено окремі контейнери. До «сухої» належать ПЕТ-пляшка, папір, скло й метал, до «вологої» - харчові відходи, забруднена упаковка, відходи зеленгоспу тощо. Протягом останніх десяти років КУП «ЕКОВІН» опікується й полігоном.

Враховуючи те, що на полігоні накопичено величезну кількість відходів, це місце використовується для видобутку метану, що є основною складовою природного газу. На сміттєзвалищах метан утворюється внаслідок гниття органічних залишків без доступу повітря, коли відходи розкладаються природним шляхом під шарами ґрунту.

З метану на Стадницькому полігоні потім виробляють електричну енергію. А біогазу, за оцінками фахів, тут вистачить, щонайменше, на 15 наступних років. На території сміттєзвалища встановлено більше 10 пересувних свердловин, кожна з яких може які сягати вглибину до 20 метрів. Це, передусім, сприяє здійсненню дегазації полігону та зменшує ризики утворення вибухонебезпечних сумішей і виникнення пожеж.

Далі метан подається на розміщену тут блочно-модульну теплоелектростанцію, де використовується на спеціальній установці для генерації як електричної енергії, так і теплової енергії. Добова потужність (а завод працює цілодобово) становить приблизно 24 МВт електроенергії та 43,2 МВт теплоенергії, а такої кількості достатньо, щоб задовольнити потреби цілого мікрорайону міста. Як твердять у Вінницяобленерго, така кількість виробленої електроенергії дозволяє покрити її брак у «пікові» періоди та забезпечити, відповідно, потреби споживачів.  

Електроенергія вже зараз відпускається у мережу за «зеленим» тарифом і подається у квартири вінничан. Кошти, котрі підприємство одержує від продажу виробленої енергії, витрачають на здійснення заходів з подальшої рекультивації полігону.

Щоправда, «зелений» тариф обумовлює її високу вартість, при цьому тарифи на оплату електричної енергії для споживачів-фізичних осіб наразі не зменшують.

Небо.jpg
   

Утилізація відходів шляхом спалювання на полігоні побутових відходів не ведеться. Відходи складуються лише у межах діючого полігону на визначених робочих картах. Також для зменшення навантаження на полігон побутових відходів установлено модульну сміттєсортувальну станцію. Ресурсоцінні відходи, що було відсортовано, реалізовуються для подальшої переробки. За приблизними підрахунками, завдяки запровадженню сортування відходів, вдалося досягти розвантаження полігону на 10% (передусім за рахунок вилучення пластикової тари та деяких інших ресурсоцінних відходів). У планах – збільшити цей показник до 30%, що є середнім показником у Європі.

Досвід Стадниці планують використовувати й в інших великих містах на Вінниччині, адже встановлення установок для дегазації сміттєзвалищ дозволить постійно видобувати метан практично з нічого і використовувати його у паливно-енергетичному комплексі.    

Пріоритетним завданням для м. Вінниці є будівництво сучасного регіонального сміттєпереробного комплексу на території Вінницької області, що сприятиме в цілому покращенню переробки побутових відходів.

На даний час розроблено проект будівництва сміттєпереробного заводу та створення комплексу зі знешкодження побутових відходів. У цьому проекті передбачено місце розміщення сміттєпереробного заводу за технологією переробки, яка буде запропонована потенційним інвестором.

 

Фото: Konstantin Prah

Читайте також:

Макухівка. Поки одні задихаються, інші заробляють

Рибне. Там, де озера зі сміттєвим інфільтратом…

Малашівці – «міна уповільненої дії» для Тернополя?

Дергачівський полігон і Писаренків яр. Утилізація відходів у Харкові

Дальницькі кар’єри. Як утилізують відходи в Одесі

Масани. Сміттєві гори височіють на двадцяти гектарах землі

Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

Правові стимули освоєння нових технологій поводження з відходами

Україна в полоні сміття

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]