Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
24.11.2016 16:14

Малашівці – «міна уповільненої дії» для Тернополя?

Журналіст, вчений

Сміттєвий полігон, який розташовано біля Малашівців, давно має скандальну «славу», та й зараз є предметом спекуляцій в усіх політичних дискусіях зі сміттєвої тематики.

У 2009 – 2010 роках мешканці села Малашівціперекривали дорогу до сміттєзвалища, й через це Тернопіль потопав у смітті. Полігон,який розташовано там, давно має скандальну «славу», та й зараз є предметомспекуляцій в усіх політичних дискусіях зі сміттєвої тематики. Минулого 2015року за проектом перспективного плану територій село Малашівці, разом зкількома іншими селами Зборівського району було вирішено приєднати доТернопільської громади. Тоді у багатьох ЗМІ висловлювалися сподівання на розв’язанняпроблеми утилізації сміття в конструктивний спосіб. Як складається ситуаціятепер?

Загальні обсяги накопичення ТПВ на рік у м.Тернополі протягом останніх п’яти років склали: 2011 р. – 528,03 тис. м3;2012 р. – 393,1 тис. м3; 2013 р. – 485,9 тис. м3; 2014 р.– 500,4 тис. м3; 2015 р. – 495,7 тис. м3 (листвиконавчого комітету Тернопільської міської ради від 22.06.2016 р. за вих. №6707/02).

Морфологічний склад полігону відходів м. Тернополя(1 т або 4 м3):

 

Сміття Тернопіль.png

Послуги зі збору та утилізації відходів пластику умісті надає комунальне підприємство Тернопільської міської ради «Екоресурси».

Завдяки впровадженню системи роздільного зборуресурсоцінних відходів (ПЕТ-пляшок і пластикової тари) із загального обсягу ТПВза 2015 р. (495,7 тис. м3) вилучено полімерів – 3,7 тис. м3.

Відходи з території міста вивозяться на міське непаспортизоване сміттєзвалище біля с. Малашівці Зборівського району, загальноюплощею близько 12,4 га, резерв технологічної потужності якого практичновичерпано. Обсяги накопичених на сміттєзвалищі відходів становлять понад 13млн. м3. У зв’язку з наведеним, варто нагадати: спеціальний  паспорт місця  видалення  відходів (далі – МВВ), як визначено абз. 2розділу 1 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища таядерної безпеки України від 14.01.1999 р. № 12 «Прозатвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів»,складається  власником  МВВ відповідно  до  цієї Інструкції. Дані паспорта  МВВ, після його затвердження і присвоєнняреєстраційного номера,  вносяться  до реєстру місць видалення відходіввідповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів. До місць видаленнявідходів прирівнюються   місця довгострокового(понад 2 роки) зберігання відходів. 

Полігон у Малашівцях функціонує з 1977року.

Згідно проектно-кошторисної документації робочогопроекту «Першочергові заходи з рекультивації Малашовецького сміттєзвалищаЗборівського району Тернопільської області на даний час проводяться роботи зпідготовки території до рекультивації, використовуючи висівки кар’єру дляпересипки відпрацьованої його частини. Однак попри вживані заходи зрекультивації, головною загрозою від полігону є висока ймовірність забрудненняводи – через це мешканці Тернополя називають звалище «міною уповільненої дії»,й геть не безпідставно. Справа в тому, що територіально сміттєзвалищерозташовано у так званому другому поясі зони санітарної охорониВерхньо-Івачівського водозабору, а саме звідти постачається вода для потреб міста.Рекультивація не здатна вирішити проблему, адже існують суто геологічнічинники: на самому плато природньо сформовані шари порід складаються з таких,які не здатні виконувати функції водонепроникного екрану. А тому крізь ціпороди будь-які небезпечні та отруйні речовини зі сміттєзвалища можуть досягтипродуктивного водоносного шару.

Що змінилося протягом минулих років? До сміттєзвалищатак само приходять на заробітки (на сортуванні та вилученні сировинно ціннихкомпонентів) місцеві із сусідніх сіл. Мешканці села Малашівці одержуютьматеріальну допомогу на оздоровлення – за інформацією деяких ЗМІ, розмірдопомоги становить близько однієї тисячі гривень. У випадку спорудження сміттєпереробногокомплексу вони могли б мати і роботу, і кращі умови життя, і більш відчутнуматеріальну підтримку у вигляді, зокрема пільгових тарифів, якби булозапроваджено сучасну технологію використання відходів як палива для виробництваелектричної або теплової енергії. А кошти місцевого бюджету, відповідно, можнабуло б витратити більш ефективно – не на те, аби роками «відкупатися» відлюдей, а щоб створити для громади новий функціональний комплекс, який надав биможливість здійснювати сортування відходів для їх повторного прямого абоальтернативного використання – в тому числі, в паливно-енергетичному комплексі. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net