Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.10.2016 15:29

Дальницькі кар’єри. Як утилізують відходи в Одесі

Журналіст, вчений

Скільки сміття в Одесі й чому мальовничі місця перетворюються на хламидники.

Читач з Одеси надіслав світлини, що він зробив біля мосту Пересип.

Одеса 1.jpg
 

У місті Одесівсі тверді побутові відходи вивозяться за межі міста на полігон ТПВ-1«Дальницькі кар’єри», площа якого складає 96,2 га. Місце розташування полігону– Бєляївський та Овідіопольський райони Одеської області. Згадана земельнаділянка передана у постійне користування Одеській міській раді (листДепартаменту міського господарства Одеської міської ради від 24.06.2016 р. завих. № 3011-205).

На території міста на вул. Хуторській, 70 (кар’єрицементного заводу) знаходиться також звалище ТПВ-2, площа якого складає 6,0 га.На теперішній час згадане сміттєзвалище законсервоване та не функціонує з 2005р.

Приблизний морфологічний склад ТПВ:

 

Сміття в Одесі.png

Деталізація ТПВ за періодами, районами, складом івидами людської діяльності не проводиться. На полігоні ТПВ-1 наразі діє спрощенасистема утилізації побутових відходів: відходи ховають на полігоні відкритимспособом, ущільнюють бульдозером, шари сміття пересипаються ґрунтом.

Виробництво електричної або теплової енергії умісті наразі не впроваджено, однак робота у цьому напрямі триває. Одеськоюміською радою 16 квітня 2013 р. прийнято рішення № 3314-VІ «Про затвердження проекту інвестиційного договору на проведення робіт збудівництва сміттєпереробного заводу в Одесі» і 14 червня 2013 р. інвестиційнийдоговір було підписано сторонами.

Одеса 2.jpg
 

Натепер проводяться переговори з потенційнимиінвесторами, які готові інвестувати в будівництво сміттєпереробногопідприємства в м. Одесі з впровадженням передових технологій.

Цей проект передбачає будівництво сортувальногокомплексу на території законсервованого міського звалища в районі цементногозаводу за адресою: вул. Хуторська, 70 і будівництво сміттєпереробного заводу натериторії полігону «Дальницькі кар’єри». 

Одеса 3.jpg

Проект будівництва заводу передбачаєвиробництво з твердих побутових відходів різних видів продукції, в т.ч.:альтернативне паливо – 50%, вторинна сировина (скло, ПЕТ, метал, пресованийпапір тощо) – 10%, компост і будівельні матеріали – 40%. Основна продукціязаводу – альтернативне паливо, що буде виготовлятися з побутових і промисловихвідходів (папір, пакети тетрапак, мінеральний і біологічний матеріал, дерево,текстиль і т.д.). Проект дегазації полігону «Дальницькі кар’єри» передбачаєспорудження модульного комплексу, принцип роботи якого полягає у викачуванні зіспеціальних свердловин у полігоні горючих газів, які утворюються у результатібродіння сміття, з подальшим їх спалюванням для отримання електричної енергії.Електрична енергія далі буде реалізовуватися в оптовий ринок електричноїенергії за «зеленим тарифом».

Також від Одеської міської ради було одержаноінформацію департаменту екології та розвитку рекреаційних зон стосовноутворення та утилізації відходів за категоріями матеріалів за 2013 – 2015 роки.Ця інформація є більш детальною та охоплює такі види відходів: використанірозчинники; відходи кислот, лугів чи солей; відпрацьовані оливи; відпрацьованіхімічні каталізатори; відходи хімічних препаратів; хімічні осади та залишки;осад промислових стоків; відходи від медичної допомоги та біологічні; металевівідходи; скляні відходи; паперові та картонні відходи; гумові відходи;пластикові відходи; деревні відходи; текстильні відходи; відходи, що містятьполіхлордифеніли; непридатне обладнання; непридатні транспортні засоби; відходиакумуляторів і батарей; тваринні та рослинні відходи; тваринні відходи,отримані при виготовленні харчових продуктів і препаратів; тваринніекскременти, сеча та гній; побутові та подібні відходи; змішані танедиференційовані матеріали; залишки сортування; звичайний осад; пуста породавід днопоглиблювальних робіт; мінеральні відходи; відходи згоряння; забрудненийґрунт і забруднена пуста порода від днопоглиблювання; затверділі, стабілізованіабо засклянілі відходи.

Якщо взяти, наприклад, тільки дані за минулий 2015рік, то бачимо, що всього утворилося 602,6 тис. т відходів, з них утилізовано –10,2 тис. т; усього спалено – 18,4 тис. т, у тому числі з метою отриманняенергії – 14,9 тис. т, теплового перероблення – 3,5 тис. т (оскількисміттєспалювальні об’єкти у м. Одесі відсутні, відходи вивозили до м. Києва, авидатки на транспортування відходів також збільшують і витрати на їхутилізацію). Видалено у спеціальні місця або об’єкти – 509,5 тис. т.

Отже, неутилізованими наразі залишається «левовачастка» відходів – власне, як і в інших містах. І дуже шкода, що одному знайкрасивіших міст України наразі не вдалося перемогти сміттєву проблему. Але єсподівання, що коли там буде побудовано власний сміттєпереробний комплекс, томальовничі місця Одеси більше не будуть перетворюватися на стихійні звалища.  

 

Фото: Konstantin Prah

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net