Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.10.2016 15:29

Дальницькі кар’єри. Як утилізують відходи в Одесі

Журналіст, вчений

Скільки сміття в Одесі й чому мальовничі місця перетворюються на хламидники.

Читач з Одеси надіслав світлини, що він зробив біля мосту Пересип.

Одеса 1.jpg
 

У місті Одесі всі тверді побутові відходи вивозяться за межі міста на полігон ТПВ-1 «Дальницькі кар’єри», площа якого складає 96,2 га. Місце розташування полігону – Бєляївський та Овідіопольський райони Одеської області. Згадана земельна ділянка передана у постійне користування Одеській міській раді (лист Департаменту міського господарства Одеської міської ради від 24.06.2016 р. за вих. № 3011-205).

На території міста на вул. Хуторській, 70 (кар’єри цементного заводу) знаходиться також звалище ТПВ-2, площа якого складає 6,0 га. На теперішній час згадане сміттєзвалище законсервоване та не функціонує з 2005 р.

Приблизний морфологічний склад ТПВ:

 

Сміття в Одесі.png

Деталізація ТПВ за періодами, районами, складом і видами людської діяльності не проводиться. На полігоні ТПВ-1 наразі діє спрощена система утилізації побутових відходів: відходи ховають на полігоні відкритим способом, ущільнюють бульдозером, шари сміття пересипаються ґрунтом.

Виробництво електричної або теплової енергії у місті наразі не впроваджено, однак робота у цьому напрямі триває. Одеською міською радою 16 квітня 2013 р. прийнято рішення № 3314-VІ «Про затвердження проекту інвестиційного договору на проведення робіт з будівництва сміттєпереробного заводу в Одесі» і 14 червня 2013 р. інвестиційний договір було підписано сторонами.

Одеса 2.jpg
 

Натепер проводяться переговори з потенційними інвесторами, які готові інвестувати в будівництво сміттєпереробного підприємства в м. Одесі з впровадженням передових технологій.

Цей проект передбачає будівництво сортувального комплексу на території законсервованого міського звалища в районі цементного заводу за адресою: вул. Хуторська, 70 і будівництво сміттєпереробного заводу на території полігону «Дальницькі кар’єри». 

Одеса 3.jpg

Проект будівництва заводу передбачає виробництво з твердих побутових відходів різних видів продукції, в т.ч.: альтернативне паливо – 50%, вторинна сировина (скло, ПЕТ, метал, пресований папір тощо) – 10%, компост і будівельні матеріали – 40%. Основна продукція заводу – альтернативне паливо, що буде виготовлятися з побутових і промислових відходів (папір, пакети тетрапак, мінеральний і біологічний матеріал, дерево, текстиль і т.д.). Проект дегазації полігону «Дальницькі кар’єри» передбачає спорудження модульного комплексу, принцип роботи якого полягає у викачуванні зі спеціальних свердловин у полігоні горючих газів, які утворюються у результаті бродіння сміття, з подальшим їх спалюванням для отримання електричної енергії. Електрична енергія далі буде реалізовуватися в оптовий ринок електричної енергії за «зеленим тарифом».

Також від Одеської міської ради було одержано інформацію департаменту екології та розвитку рекреаційних зон стосовно утворення та утилізації відходів за категоріями матеріалів за 2013 – 2015 роки. Ця інформація є більш детальною та охоплює такі види відходів: використані розчинники; відходи кислот, лугів чи солей; відпрацьовані оливи; відпрацьовані хімічні каталізатори; відходи хімічних препаратів; хімічні осади та залишки; осад промислових стоків; відходи від медичної допомоги та біологічні; металеві відходи; скляні відходи; паперові та картонні відходи; гумові відходи; пластикові відходи; деревні відходи; текстильні відходи; відходи, що містять поліхлордифеніли; непридатне обладнання; непридатні транспортні засоби; відходи акумуляторів і батарей; тваринні та рослинні відходи; тваринні відходи, отримані при виготовленні харчових продуктів і препаратів; тваринні екскременти, сеча та гній; побутові та подібні відходи; змішані та недиференційовані матеріали; залишки сортування; звичайний осад; пуста порода від днопоглиблювальних робіт; мінеральні відходи; відходи згоряння; забруднений ґрунт і забруднена пуста порода від днопоглиблювання; затверділі, стабілізовані або засклянілі відходи.

Якщо взяти, наприклад, тільки дані за минулий 2015 рік, то бачимо, що всього утворилося 602,6 тис. т відходів, з них утилізовано – 10,2 тис. т; усього спалено – 18,4 тис. т, у тому числі з метою отримання енергії – 14,9 тис. т, теплового перероблення – 3,5 тис. т (оскільки сміттєспалювальні об’єкти у м. Одесі відсутні, відходи вивозили до м. Києва, а видатки на транспортування відходів також збільшують і витрати на їх утилізацію). Видалено у спеціальні місця або об’єкти – 509,5 тис. т.

Отже, неутилізованими наразі залишається «левова частка» відходів – власне, як і в інших містах. І дуже шкода, що одному з найкрасивіших міст України наразі не вдалося перемогти сміттєву проблему. Але є сподівання, що коли там буде побудовано власний сміттєпереробний комплекс, то мальовничі місця Одеси більше не будуть перетворюватися на стихійні звалища.  

 

Фото: Konstantin Prah

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]