Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
16.09.2016 14:16

Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

Журналіст, вчений

Тільки у місті Києві загальний річний обсяг побутових відходів становить близько 1,2 млн тон. Протягом минулого року 249,3 тис. тон відходів було термічно знешкоджено на сміттєспалювальному заводі «Енергія»

На продовження теми, що було порушено у попереднійпублікації (див. Україна вполоні сміття) слід, передусім, констатувати, що в питаннях поводженняз відходами чинне законодавство України спирається переважно на ідеї посиленняцентралізації. При цьому суб’єкти управління економікою на регіональному рівнісуттєво обмежені у своїх можливостях брати участь у виробленні ефективнихшляхів утилізації відходів і, відповідно, звільнення цінних земельних ресурсів,які зараз зайняті для розміщення сміттєвих полігонів (звалищ), а томувикористовуються нераціонально.

Водночас, немає і якихось суттєвих перешкод для того, щобосвоювати новий і перспективний напрям утилізації побутових відходів (сміття),в тому числі шляхом його використання як палива на сміттєспалювальних заводахдля виробництва теплової та електричної енергії. 

У межах цього дослідження, длязбору відповідної статистичної та іншої інформації було направлено запити наадресу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства регіональногорозвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України,Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Національноїкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальнихпослуг, Ради оптового ринку електричної енергії, Державної служби України зпитань надзвичайних ситуацій, а також до міських рад обласних центрів (завинятком тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, містДонецька і Луганська). Зокрема предметом запитів було одержання інформації заперіод з 2012 до 2016 рр. щодо загального обсягу побітових відходів (сміття),які утворюються та збираються у місті, наявності, дислокації, площі тамісцезнаходження крупних легальних сміттєзвалищ і полігонів з приймання таутилізації сміття різних категорій, існуючих і використовуваних технологійутилізації сміття тощо.

Зважаючи на великий обсяг інформації, що надійшлавід адресатів запитів, у цій статті розпочнемо розмову зі столиці України.Порівняно з іншими містами, саме тут показники утворення відходів на душунаселення є найбільшими.   

Тільки у місті Києві загальний річний обсягпобутових відходів становить близько 1,2 млн тон (твердих побутових відходів,роздільно зібраних, великогабаритних, будівельних та промислових ІІІ-IVкласунебезпеки), - йдеться з офіційної інформації Департаменту житлово-комунальноїінфраструктури КМДА (лист від 22.06.2016 р. за вих. № 058/4/2-6168). Річні обсягипобутових відходів, що утворюються на території житлового фонду комунальноївласності та приватного сектору м. Києва, складають 3,9 млн. м3, або 780 тис.тон; на території підприємств, організацій та установ – близько 2 млн. м3, або400 тис. тон.

Відходи вивозяться до місць захоронення ізнешкодження, а саме:

- полігону ТБВ № 5 ПрАТ «Київспецтранс» (с.Підгірці Обухівського району Київської області);

- полігону великогабаритних та будівельнихвідходів № 6 ПрАТ «Київспецтранс» (вул. Пирогівський шлях, 94-96);

- сміттєспалювального заводу «Енергія» ПАТ«КИЇВЕНЕРГО» (вул. Колекторна, 44);

- сміттєзвалищ Київської області (Бориспільський,Броварський, Васильківський райони).

Всього протягом 2015 р. було завезено:

- на полігон ТПВ № 5 – 1 671 226 м3 (346 791т);

- на полігон великогабаритних та будівельнихвідходів № 6 – 330 682 м3 (97 824 т);

- термічно знешкоджено на сміттєспалювальномузаводі «Енергія» ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» - 249 396,27 тон відходів.

Протягом минулого 2015 р. обсяги виробництватеплової енергії від утилізації сміття на заводі «Енергія» склали 311 042 400ккал. Така кількість енергії, за приблизними підрахунками, може дозволити забезпечуватине менше 60 багатоповерхових будинків житлового масиву Позняки. Тобто це надаєможливість відпускати для населення більше 100 Гкал тепла у вигляді гарячоїводи й опалення і за рахунок цього досягти економного споживання природногогазу, скоротивши його приблизно на 15 млн. м3 в опалювальний сезон. 

Полігон твердих побутових відходів № 5, щорозташований у с. Підгірці Обухівського району Київської області є складноюінженерною спорудою, що була побудована за проектом і відповідно до чинних натой час нормативних документів. Об’єкт було введено в експлуатацію 15.08.1986р. Площа полігону становить 63,7 га. Заповненість полігону до проектноїпотужності складає -80%.

Полігон великогабаритних та будівельних відходіврозташований у районі виробленого кар’єру Корчуватського комбінату будівельнихматеріалів. Площа полігону – 35 га. У 1992 р. на площі 6,8 га побудовано першучергу полігону потужністю 617 тис. м3, а у 1995 р. – другу чергу площею 2,5 гаі потужністю 252 тис. м3 будівельних відходів. Заповненість полігону допроектної потужності складає -85%.

Крім того, ПАТ «Київенерго» виконано роботи збудівництва перемички між районною котельнею «Позняки» і ТЕЦ-5 та бойлерної навул. Колекторній, 44 (як перший етап реконструкції заводу) для передачітеплової енергії від спалювання твердих побутових відходів у міську тепловумережу. Від проведених заходів заплановано отримувати 127,0 тис. Гкал на рік.  

Отже, наразі єдиний у всій країні сміттєспалювальнийзавод «Енергія» функціонує в Києві. Стосовно інших українських міст, офіційнаінформація органів місцевого самоврядування показує, що практично всюдиутилізація побутових відходів здійснюється шляхом захоронення: шари сміттяущільнюють за допомогою бульдозерів і пересипають шарами ґрунту. Проекти, щопередбачать спорудження, у перспективі, сміттєпереробних комплексів длясортування та утилізації сміття, існують наразі лише на папері у декількохобласних центрах. Від часу затвердження рішень, відповідних планових документіві програм минуло вже декілька років, але серйозних зрушень у напрямі їхреалізації не відбулося, пошук інвесторів досі триває.

Про це, а також про причини такого стану справбільш докладно йтиметься у наступних публікаціях.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net