UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
17.06.2016 13:08

Зміни щодо діяльності переміщених ВНЗ і наукових установ

Журналіст, вчений

Вищі навчальні заклади й наукові установи, котрим довелося пройти складну процедуру переміщення з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, набули багатий досві, який було враховано у новому законопроекті

4 липня у Верховні Раді України заплановано проведення парламентських слухань і обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності вищих навчальних закладів (наукових установ), які були переміщені з тимчасово окупованої території та з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».

Законопроектом передбачено внесення змін до Закону України «Про вищу освіту», зокрема доповнення Розділу XV«Прикінцеві та перехідні положення». Так, вперше дається поняття «тимчасово переміщений навчальний заклад (наукова установа) – державний чи комунальний вищий навчальний заклад (наукова установа), який у період тимчасової окупації або проведення антитерористичної операції, але до моменту повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України або до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції на території України за рішенням засновника (засновників) змінив своє місцезнаходження (перемістився) з тимчасово окупованої території або населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до населених пунктів, у яких органи державної влади у повному обсязі здійснюють свої повноваження.

Наприклад, Інститут економіко-правових досліджень НАН України від дня його заснування у 1991 році й до початку вторгнення окупаційних сил на територію України знаходився на території міста Донецька, і Статутом було закріплено його юридичну адресу у приміщенні по вул. Університетській, 77.

Інститут.jpg
 

Згідно з Розпорядженням НАН України від 14 липня 2014 р. № 477 до Статуту інституту було внесено зміни, за якими відповідний пункт стосовно юридичної адреси було викладено у новій редакції із вказівкою на нове місцезнаходження інституту за адресою у м. Києві. Тобто зміна місцезнаходження відбулася саме за рішенням засновника, у даному випадку – Національної академії наук України.

На той час, коли відбувалося переміщення нашої установи, фактично жодним нормативно-правовим актом не було передбачено порядку для вирішення подальшої долі як наукових установ, так і вишів. Адже зміна реєстрації юридичної особи не означає, що одразу налагодиться процес виплат заробітної плати, що буде відновлено належну організацію роботи й інше. Для того, щоб це все розпочалося, нам з колегами довелося оббити стільки порогів!

Так само, й інші переміщені установи й заклади опинялися наодинці зі своїми проблемами, і залишалося покладатися хіба що на вдачу та сумління членів колективу, котрим доводилося організовувати «пробивання глухої стіни» та у відповідних інстанціях боротися за виживання установи: взяття на облік в органах Держстату і Державної фіскальної служби за новим місцем розташування, оформлення документів в органах Держреєстру, налагодження роботи з Держказначейством у частині виплати заробітної плати працівникам і багато побічних завдань – крім продовження виконання своїх функціональних обов’язків за посадою.

Спочатку в кожній держструктурі нас зустрічала однакова відповідь: ми не зобов’язані цього робити, всі ці «переміщення» не передбачено жодною з чинних інструкцій. Навіть запитати поради не було в кого – наш інститут ішов першим і самотужки «прокладав шлях», котрий потім стався у нагоді іншим переміщеним установам.

Але ми виявилися наполегливими, і вже за 2 місяці (це найкоротший термін серед усіх наукових установ, які було переміщено з Донбасу) наші співробітники вже одержували гроші.

Тому, повертаючись до положень згаданого проекту, слід зазначити, що всі доповнення до Закону України «Про вищу освіту» засновані на результатах аналізу практики проходження цих етапів переміщення різними вищими навчальними закладами та науковими установами – на практиці, що здобувалася у надскладних умовах методом спроб і помилок.

Пропонованим законопроектом в аналогічному порядку передбачено вирішення питання про переміщення вищих навчальних закладів до населених пунктів, на території яких органи державної влади України в повному обсязі здійснюють свої повноваження.

Важливою новацією є положення про те, що ліцензії та акредитаційні сертифікати тимчасово переміщених вищих навчальних закладів (наукових установ) на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти, що на день переміщення наукової установи та з населених пунктів на території, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, були чинними, продовжують діяти до повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України або дати завершення антитерористичної операції.

Далі йдеться про те, що тимчасово переміщені вищі навчальні заклади зберігають за собою статус національних без вимоги його підтвердження до повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України або дати завершення антитерористичної операції. Також передбачено право центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки ініціювати реорганізацію тимчасово переміщених вищих навчальних закладів (наукових установ) шляхом злиття чи приєднання однієї юридичної особи до іншої в порядку і на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Законопроектом передбачено внесення доповнень до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зокрема статті 2 – частинами 3 – 5 у такій редакції:

Стор. 3 (800x633).jpg
 

Стор. 4 (557x800).jpg

Тут знову наведу приклад: нашим інститутом було зроблено спробу централізовано вивезти з Донецька до Києва документи, архів, бібліотеку, техніку та принаймні частину меблів (те, що обліковується на балансі установи), оскільки у нових приміщеннях, які було виділено для розміщення офісу установи, на той час були тільки голі стіни.

Кабінет 1 (480x360).jpg

Для цього було визначено надійного перевізника та замовлено транспорт.

Кабінет 2 (800x600).jpg

Але у призначений день стався просто жахливий «сюрприз» - наших співробітників, які приїхали допомагати зі збиранням і завантаженням документів і майна, затримала «поліція днр», яка прибула на виклик прямо до інституту. Звісно ж, усі документи та решту вони вилучили.

Кабінет 3 (800x600).jpg

Наших співробітників доправили до якоїсь «комендатури», потім – до  райвідділку «поліції». Якщо коротко, то добре, що вони повернулися живими. Ну а «поліція» приїхала на виклик, який надійшов від... своїх же колишніх колег. Дехто вважав, що ніхто не дізнається, звідки надійшов виклик. Однак вони не врахували однієї технічної особливості: після сплину кожного місяця від «Укртелекому» за новою адресою установи надходили рахунки до сплати, з розшифруванням, у тому числі, всіх вихідних викликів – номерів, дати, часу. Але це тепер у минулому.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності вищих навчальних закладів (наукових установ), які були переміщені з тимчасово окупованої території та з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» містить і низку норм, спрямованих на вирішення питань забезпечення житлом працівників таких установ. А саме, запропоновано внесення змін до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» в частині доповнення Розділу ІV«Прикінцеві положення» статтею 6, згідно з якою правом на взяття на соціальний квартирний облік також користуються працівники тимчасово переміщених вищих навчальних закладів (наукових установ) за місцезнаходженням тимчасово переміщеного вищого навчального закладу (наукової установи), за наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Отже, зазначені вище та інші положення, що містяться у законопроекті, у разі його ухвалення можуть стати дієвим підґрунтям для розв’язання багатьох проблем, що з ними стикаються тимчасово переміщені виші та наукові установи. Для працівників нарешті може з’явитися реальна можливість здобути належні житлові умови, що теж важливо для ефективної та плідної праці. Більш детально ці та інші питання буде обговорено під час громадських слухань у Верховній Раді України, що попередньо анонсовано на 4 липня 2016 року.

 

Фото автора 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]