Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
17.06.2016 13:08

Зміни щодо діяльності переміщених ВНЗ і наукових установ

Журналіст, вчений

Вищі навчальні заклади й наукові установи, котрим довелося пройти складну процедуру переміщення з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, набули багатий досві, який було враховано у новому законопроекті

4 липня у Верховні Раді України заплановано проведення парламентськихслухань і обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів України щодо діяльності вищих навчальних закладів (науковихустанов), які були переміщені з тимчасово окупованої території та з населенихпунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїповноваження».

Законопроектом передбачено внесення змін до Закону України «Про вищу освіту»,зокрема доповнення Розділу XV«Прикінцевіта перехідні положення». Так, вперше дається поняття «тимчасово переміщенийнавчальний заклад (наукова установа) – державний чи комунальний вищийнавчальний заклад (наукова установа), який у період тимчасової окупації абопроведення антитерористичної операції, але до моменту повернення тимчасовоокупованої території під загальну юрисдикцію України або до дати набраннячинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичноїоперації на території України за рішенням засновника (засновників) змінив своємісцезнаходження (перемістився) з тимчасово окупованої території або населенихпунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїповноваження, до населених пунктів, у яких органи державної влади у повномуобсязі здійснюють свої повноваження.

Наприклад, Інститут економіко-правових досліджень НАН України від дня його заснуванняу 1991 році й до початку вторгнення окупаційних сил на територію Українизнаходився на території міста Донецька, і Статутом було закріплено йогоюридичну адресу у приміщенні по вул. Університетській, 77.

Інститут.jpg
 

Згідно з Розпорядженням НАН України від 14 липня 2014 р. № 477 до Статутуінституту було внесено зміни, за якими відповідний пункт стосовно юридичноїадреси було викладено у новій редакції із вказівкою на нове місцезнаходженняінституту за адресою у м. Києві. Тобто зміна місцезнаходження відбулася саме зарішенням засновника, у даному випадку – Національної академії наук України.

На той час, коли відбувалося переміщення нашої установи, фактично жоднимнормативно-правовим актом не було передбачено порядку для вирішення подальшої доліяк наукових установ, так і вишів. Адже зміна реєстрації юридичної особи неозначає, що одразу налагодиться процес виплат заробітної плати, що будевідновлено належну організацію роботи й інше. Для того, щоб це все розпочалося,нам з колегами довелося оббити стільки порогів!

Так само, й інші переміщені установи й заклади опинялися наодинці зі своїмипроблемами, і залишалося покладатися хіба що на вдачу та сумління членівколективу, котрим доводилося організовувати «пробивання глухої стіни» та у відповіднихінстанціях боротися за виживання установи: взяття на облік в органах Держстатуі Державної фіскальної служби за новим місцем розташування, оформленнядокументів в органах Держреєстру, налагодження роботи з Держказначейством участині виплати заробітної плати працівникам і багато побічних завдань – крім продовженнявиконання своїх функціональних обов’язків за посадою.

Спочатку в кожній держструктурі нас зустрічала однакова відповідь: ми незобов’язані цього робити, всі ці «переміщення» не передбачено жодною з чиннихінструкцій. Навіть запитати поради не було в кого – наш інститут ішов першим ісамотужки «прокладав шлях», котрий потім стався у нагоді іншим переміщенимустановам.

Але ми виявилися наполегливими, і вже за 2 місяці (це найкоротший термінсеред усіх наукових установ, які було переміщено з Донбасу) наші співробітники вжеодержували гроші.

Тому, повертаючись до положень згаданого проекту, слід зазначити, що всі доповненнядо Закону України «Про вищу освіту» засновані на результатах аналізу практикипроходження цих етапів переміщення різними вищими навчальними закладами танауковими установами – на практиці, що здобувалася у надскладних умовах методомспроб і помилок.

Пропонованим законопроектом в аналогічному порядку передбачено вирішенняпитання про переміщення вищих навчальних закладів до населених пунктів, на територіїяких органи державної влади України в повному обсязі здійснюють своїповноваження.

Важливою новацією є положення про те, що ліцензії та акредитаційнісертифікати тимчасово переміщених вищих навчальних закладів (наукових установ) напровадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти, що на день переміщеннянаукової установи та з населених пунктів на території, на яких органи державноївлади тимчасово не здійснюють свої повноваження, були чинними, продовжуютьдіяти до повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикціюУкраїни або дати завершення антитерористичної операції.

Далі йдеться про те, що тимчасово переміщені вищі навчальні закладизберігають за собою статус національних без вимоги його підтвердження доповернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України абодати завершення антитерористичної операції. Також передбачено правоцентрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки ініціюватиреорганізацію тимчасово переміщених вищих навчальних закладів (науковихустанов) шляхом злиття чи приєднання однієї юридичної особи до іншої в порядкуі на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Законопроектом передбачено внесення доповнень до Закону України «Про тимчасові заходи наперіод проведення антитерористичної операції», зокрема статті 2 – частинами3 – 5 у такій редакції:

Стор. 3 (800x633).jpg
 

Стор. 4 (557x800).jpg

Тут знову наведу приклад: нашим інститутом було зроблено спробу централізовановивезти з Донецька до Києва документи, архів, бібліотеку, техніку та принаймнічастину меблів (те, що обліковується на балансі установи), оскільки у нових приміщеннях,які було виділено для розміщення офісу установи, на той час були тільки голістіни.

Кабінет 1 (480x360).jpg

Для цього було визначено надійного перевізника та замовлено транспорт.

Кабінет 2 (800x600).jpg

Але у призначений день стався просто жахливий «сюрприз» - нашихспівробітників, які приїхали допомагати зі збиранням і завантаженням документіві майна, затримала «поліція днр», яка прибула на виклик прямо до інституту.Звісно ж, усі документи та решту вони вилучили.

Кабінет 3 (800x600).jpg

Наших співробітників доправили до якоїсь «комендатури», потім – до  райвідділку «поліції». Якщо коротко, то добре,що вони повернулися живими. Ну а «поліція» приїхала на виклик, який надійшоввід... своїх же колишніх колег. Дехто вважав, що ніхто не дізнається, звідкинадійшов виклик. Однак вони не врахували однієї технічної особливості: післясплину кожного місяця від «Укртелекому» за новою адресою установи надходили рахункидо сплати, з розшифруванням, у тому числі, всіх вихідних викликів – номерів,дати, часу. Але це тепер у минулому.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щододіяльності вищих навчальних закладів (наукових установ), які були переміщені зтимчасово окупованої території та з населених пунктів, на території яких органидержавної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» містить і низку норм,спрямованих на вирішення питань забезпечення житлом працівників таких установ.А саме, запропоновано внесення змін до Закону України «Про житловий фондсоціального призначення» в частині доповнення Розділу ІV«Прикінцевіположення» статтею 6, згідно з якою правом на взяття на соціальний квартирнийоблік також користуються працівники тимчасово переміщених вищих навчальнихзакладів (наукових установ) за місцезнаходженням тимчасово переміщеного вищогонавчального закладу (наукової установи), за наявності довідки про взяття наоблік внутрішньо переміщеної особи.

Отже, зазначені вище та інші положення, що містяться у законопроекті, уразі його ухвалення можуть стати дієвим підґрунтям для розв’язання багатьохпроблем, що з ними стикаються тимчасово переміщені виші та наукові установи. Дляпрацівників нарешті може з’явитися реальна можливість здобути належні житловіумови, що теж важливо для ефективної та плідної праці. Більш детально ці таінші питання буде обговорено під час громадських слухань у Верховній РадіУкраїни, що попередньо анонсовано на 4 липня 2016 року.

 

Фото автора 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net