Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.12.2019 07:53

Тепло спожито і тепло нагріто

КПД споживання.

Коли в нашому будинку (хрущовська п’ятиповерхівка) слюсар поміняв наконечник елеватора охолоджувача теплоносія, з тих пір з теплом будинку щось трапилось. Отвір сопла наконечника, змінився з 11мм. на 8 мм., температура приладів теплопередачі будинку (радіаторів) зменшилася, але оплата тепла не змінилася. Ось коли пришла думка, що гігакалорії тепла (місячна теплова потужність нагріву теплоносія, якою торгує постачальник нагріваючи носій  за рахунок коштів своїх клієнтів), мають різну температуру при однакової ціні. И це, так и е. Тоді и довелося мені щоденно вимірювати температуру в трубах теплового вузла и в системі подачі свого будинку.

Кожна хазяйка и кожен хто нагріває воду для кави, або для чаю, знають що таке теплова енергія. Це кількість нагрітої води помножена на різницю температур води, від начала нагріву і до кінця. А ось яка різниця  між спожитої і нагрітої енергією, буде легше зрозуміти на наступному прикладі:

Припустимо, що у вашій квартирі середня температура батарей опалення -20 град. (18-22 в сусідніх кімнатах). Температура повітря і предметів обстановки квартири, теж – 20 град. Температура повітря за вікном, теж – 20 град.,  і опалення включено.  Тут кожному зрозуміло, що кількість спожитого тепла, це нуль джоулів або гігакалорій.  Але за тепло нагріто, за яке споживач платить чималі гроші, такі прийде квитанція, бо постачальник тепла, що би забезпечити споживачу тільки нульове споживання тепла, нагрівав свій котел від 15 до 60 град (різниця 45град). З цієї різниці, різниця в 15 град., пішла на втрати  в трубах магістралей. Різниця ще в 10 град., пішла на втрати пов’язані з втратами тепла на гаряче водопостачання поєднане з опаленням, бо тепла вода береться з опалювальної системи, а після використовування її, вона зливається споживачем в каналізацію. Потім, опалювальна система поповнюється холодною водою з водопроводу.  И тоді, на вході в будинок в магістралі буде різниця температур 45-25=20 град. Саме по цієї різнице  температур, помноженої на масу потоку теплої води яка прибуває за період терміну опалення, постачальник тепла визначає плату у квитанціях як за спожиту енергію. Тільки це не кінець, бо ця енергія, не спожита а нагріта. Далі, цю різницю в 20град.на вході в будинок, треба  помножити на 0.42 (КПД елеватора охолоджувача), тоді решта від цього, буде рівнятися  8.4 град.. Ось цей залишок різниці температур, і е та різниця, котра визначає кількість  реально спожитої енергії в опаленні будинку, яка  піде  на підтримку температури в 20 град. в радіаторах, і в трубах  подачі будинку. Але споживання то енергії, все одно буде нуль градусів. Тільки лічильник, постійно примножує тих 20 град що надходять на вхіді в будинок, на кількість підігрітої води що надходить по трубам з котельні. При такої сумної картині в організмах людей, може зникнути гормон щастя.

Секрет спожитого тепла в тому, що коли між середою віддачі и середою споживання існує істотна різниця температур, а також досить суттєва площа віддачі тепла, то споживання іде весело. А якщо різниця температур між радіаторами и квартирою нуль, то і спожито нуль. Споживання тепла залежить тільки від цих двох факторів, площа і різниці температур. І як що хоча б одного з них нема, то і споживання тепла нема.  І тут кількість нагрітої  постачальником води в котлі, зовсім не має ні якого значіння. Але лічильник рахує тільки воду яка надходить, и різницю температур в трубах до елеватора охолодження. Що тут не робіть, а КПД  елеватора 0,42 (таке КПД сопла наконечника, якщо різницю температур в контурі будинку після елеватору -  8.4град., поділити на різницю - 20 до елеватору в магістралі ). І це е навмисні наміри і дії постачальника, не зв’язані з фатальними або з непереборними обставинами. І  як що КПД  передачі тепла по трубам магістралі споживачу, и  КПД тепловодопостачання  в старих системах централізованого опалення, досягають  50%, то  помножене на 42%, КПД такої системи опалення буде 21%, це майже КПД  паровозу, де паливо на 79% не використовується  по призначенню. Але ж проблеми елеватора легко подолати, тільки постачальники цім не переймаються, бо споживачі цім теж не переймаються. Вони тільки прохають усіх допомогти їм оплатити рахунки.  А постачальники тепла, з увагою до себе як до незамінної монополії, викладають на своїх сайтах, кількість палива вони змушені витрачати на нагрів теплоносію, за раді користі споживача. І ні яких даних по спожитої і нагрітої енергії, і ні якого КПД споживання.                                         

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]