Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.04.2015 11:48

Крок до вирішення проблеми раку в Україні

Голова ГО "Асоціація Політичних Наук"

Нещодавно Україна відзначила і Всесвітній день боротьби з раком, і День боротьби з раковими захворюваннями у дітей. Тема онкології надзвичайно актуальна для регіонів з підвищеним радіоактивним фоном: Кіровоградщини, Житомирщини, Рівненщини…

Нещодавно Україна відзначила і Всесвітній день боротьби з раком, і День боротьби з раковими захворюваннями у дітей. Тема онкології надзвичайно актуальна для регіонів з підвищеним радіоактивним фоном: Кіровоградщини, Житомирщини, Рівненщини…
Нажаль, для України проблема захворюваності на рак стоїть дуже гостро. Ми посідаємо друге місце в Європі за темпами поширення раку, а помирають від нього приблизно 90 тисяч людей на рік. Це – 246 людей щодня, і 10 людей щогодини.
За статистикою злоякісні захворювання вражають кожного четвертого українця і кожну шосту українку. Щороку кількість хворих на рак зростає мінімум на 3%.
Найвищий рівень захворюваності спостерігається в Криму, Запорізькій та Кіровоградській областях. Найбільша ж смертність від онкологічних захворювань – в Кіровоградській, Львівській областях та в АРК.
Якщо ж говорити про демографію поширення злоякісних пухлин, то серед чоловіків найчастіше зустрічаються ракові пухлини шлунку, печінки, легень, шкіри, яєчок, а також лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна). Що ж до жінок, то тут найбільший відсоток припадає на рак шийки матки, молочної залози, шкіри та ту ж саму хворобу Ходжкіна.
Прикро, але в Україні ситуація з лікуванням ракових пухлин дуже погана. Виліковується менше половини хворих (41,5%) віком старше 18-ти років.
Ситуація зі злоякісними новоутвореннями у дітей також не вселяє оптимізму. Щороку в Україні на рак захворює приблизно одна тисяча дітлахів. А за смертністю від раку серед населення віком до 18-ти років Україна посідає 5 місце у Європі. Найпоширенішими онкологічними захворюваннями у дітей є лейкемія та рак головного мозку.
В медицині виділяють три основні методи лікування злоякісних новоутворень: хірургія, променева терапія та медикаментозний метод (хіміотерапія). В Україні найбільш поширеним є хірургічне лікування. Відповідно, була створена достатньо велика кількість лікувальних закладів з лікарями-онкологами, які спеціалізуються на хірургічному лікуванні.
Проте, хірургічне втручання не завжди дозволяє перемогти хворобу. У разі складності доступу до пухлини через певні анатомічні особливості будови тіла пацієнта, або ж тоді, коли захворювання дуже поширилось організмом – хірургічне втручання не принесе потрібних результатів.
Медикаментозний метод лікування, або ж, простіше, – хіміотерапія, також дуже поширений спосіб лікування злоякісних пухлин. Нажаль,хіміотерапія, окрім лікувального, чинитьще й значний токсичний ефект на організм пацієнта. Дуже часто ліки, що використовуються, викликають складні побічні ефекти.
Найменш поширеним, але незамінним методом лікування онкологічних захворювань є променева терапія. Лікувальні онкоцентри України незабезпечені апаратами для променевої радіотерапії в достатній кількості, а вона, в свою чергу, є необхідною для 70% хворих, незалежно відвикористання інших методів лікування.
Наприклад, у сусідній Чехії, при потребі в 42 апаратах променевої терапії, в наявності 58. В Україні ж, із необхідних 172, наявно близько 110.
Розвинені країни світу, останнім часом, повністю відмовляються від використання апаратів з радіонуклідними джерелами іонізуючого випромінювання. На зміну їм приходять новітні лінійні прискорювачі, які дозволяють опромінювати пухлину без нанесення суттєвої шкоди навколишнім здоровим тканинам та органам.
За розрахунками ВООЗ, потреба України в лінійних прискорювачах складає 130 апаратів. З Наявних же в Україні систем для проведення променевої терапії, лише 17 є лінійними прискорювачами і відповідають викликам, які сьогодні ставить перед нами лікування онкологічних захворювань.
Нажаль, в Україні майже відсутнє фінансування та інфраструктура, необхідні для закупівлі, встановлення та обслуговування лінійних прискорювачів. Лише деякі приватні клініки можуть дозволити собі купівлю дорогих новітніх пристроїв для променевої терапії.
В Кіровоградській області, де ситуація з онкологічними захворюваннями одна з найгірших в Україні, планується відкриття Українського центру томотерапії. Цей заклад унікальний тим, що в ньому будуть поєднані найновіші методи діагностики і передові апарати для променевої терапії. Центр у своїй роботі використовуватиме апарат “TomoTherapy” – останнє досягнення у світі лінійних прискорювачів.
Центр томотерапії буде працювати на базі Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру.
«Проект створення подібного центру на Кіровоградщині готувався кілька років. Найголовніше, що матиме цей центр – це нове обладнання і найкращих спеціалістів, деякі навчались за кордоном, а деякі проходили тривале стажування в Україні під контролем іноземних колег, які мають досвід подібної роботи.
Я щасливий, що такий заклад відкривається на базі мого рідного онкологічного диспансеру. Дуже важливим є те, що завдяки іноземним інвестиціям, дітки в центрі томотерапії будуть лікуватись безкоштовно» - розповів народний депутат України, колишній головний лікар Кіровоградського онкологічного диспансеру, хірург-онколог Костянтин Яриніч.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]